Volodymyr Zelenskyj
Ukrajina potrebuje od spojencov zásadné rozhodnutia týkajúce sa tankov

Foto TASR/AP
Rusko podľa ukrajinských predstaviteľov totiž chystá novú vlnu agresie, a to vo veľkom meradle. Jej prvé náznaky sú podľa ukrajinského prezidenta už teraz viditeľné na Donbase.
Kyjev potrebuje, aby sa západné krajiny rozhodli, či mu dodajú moderné tanky a posilnia tak jeho obranu voči Rusku. Povedal to v utorok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
Nemecko by malo podľa utorňajších medializovaných správ poslať Ukrajine tanky Leopard 2 a zároveň vývoz - týchto tankov nemeckej výroby - povoliť aj ostatným krajinám. Spojené štáty zase údajne zvažujú, že Ukrajine dodajú tanky Abrams. Washington ani Berlín však dosiaľ tieto medializované správy oficiálne nepotvrdili.
Zelenskyj vo svojom tradičnom večernom prejave uviedol, že diskusie o dodávkach tankov musia byť zakončené zásadnými rozhodnutiami. „Je dôležité vidieť to realisticky... Nejde o päť, desať či pätnásť tankov. Potreba (Ukrajiny) je väčšia,“ povedal ukrajinský prezident. Dodal, že spojenci majú tankov dostatok.
Zelenskyj taktiež zopakoval vyjadrenia ukrajinských predstaviteľov o tom, že Rusko chystá novú vlnu agresie, a to vo veľkom meradle. Jej prvé náznaky sú podľa jeho slov už teraz viditeľné na Donbase, a to konkrétne pri mestách Bachmut a Vuhledar v Doneckej oblasti.
Švajčiarsko by mohlo odobriť reexport svojich zbraní
Bezpečnostná komisia švajčiarskeho parlamentu schválila v utorok návrh zmeny zákona, ktorý umožní prevoz vojenského materiálu na Ukrajinu cez tretie krajiny, informovala agentúra AFP.
Švajčiarsko doteraz v súlade so svojou politikou vojenskej neutrality odmietalo povoliť krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, aby ich vyviezli na vojnou zničenú Ukrajinu.
Podľa súčasného zákona o vojenskom majetku nemožno vývoz švajčiarskych zbraní schváliť, ak majú putovať do krajiny, v ktorej prebieha ozbrojený konflikt.
Návrh na zmenu tohto zákona podporilo v utorok 14 členov parlamentnej komisie, proti ich hlasovalo 11.
Komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že deklarácie o zákaze reexportu - podpisované krajinami nakupujúcimi švajčiarske zbrane - by mali byť zrušené v prípadoch, keď dochádza k porušeniu zákazu použitia sily podľa medzinárodného práva - ako je to v prípade vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine.
AFP s odvolaním sa na vyhlásenie komisie dodala, že švajčiarska vláda by sa aj naďalej mohla rozhodnúť pokračovať v zákaze transferu švajčiarskych zbraní - a to v prípadoch, keď by zrušenie deklarácie o zákaze reexportu predstavovalo veľké riziko pre švajčiarsku zahraničnú politiku.
Vo vyhlásení komisie sa tiež uvádza, že menšina jej členov vyjadrila obavy, že presun švajčiarskeho vojenského materiálu na Ukrajinu by mohol ohroziť neutrálny štatút Švajčiarska.
Väčšina poslancov z bezpečnostnej komisie však rozhodla, že navrhovaná zmena je v súlade so švajčiarskou neutralitou, "keďže nepovoľuje priamy vývoz vojenského materiálu do oblastí konfliktu."
Dnes treba vedieť
Nadchádzajúce mesiace zažijeme v parlamente všeličo, lebo to bude taká voľná a veľmi divoká jazda. A tak možno prejdú aj zákony, ktoré roky nemali šancu prejsť. Napríklad ten o nedeľnom zákaze predaja. Výskumy verejnej mienky hovoria jasno - väčšina obyvateľov Slovenska je za zákaz. Takže stane sa katastrofa, keď rovnako bude hlasovať OĽaNO, SMER, fašisti, časť Sme rodina, a zákon prejde? Píše Eva Čobejová.
Organizátori zrušili cyklistické preteky Okolo Antalye, ktoré sa mali uskutočniť od 9. do 12. februára. Dôvodom boli dve silné zemetrasenia, ktoré zasiahli Turecko. (tasr)
Ruský patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB, píšu médiá
Odhalil to spis, ku ktorému mali prístup švajčiarske týždenníky, ktoré ho skúmali v národných archívoch.
Január bol z pohľadu vysokých teplôt jedným z najextrémnejších v histórii
Zaznamenaný bol napríklad najnižší počet mrazivých dní za posledné roky.
V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)
Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)
Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)
Poľský minister obrany Blaszczak
Budeme mať najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe
Poľskú armádu v súčasnosti tvorí približne 164-tisíc vojakov, pričom vlani ju posilnilo rekordných 13 745 ľudí. Je to najviac od zrušenia brannej povinnosti v roku 2008.
Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom uviedla, že zemetrasenie nepoškodilo tureckú jadrovú elektráreň Akkuyu, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe a ruská spoločnosť ju má na starosti. „Boli tu cítiť otrasy s magnitúdou tri... naši špecialisti však neodhalili žiadne poškodenie zariadení, stavebných konštrukcií či žeriavov,“ uviedla Anastasija Zotejevová, predstaviteľka Rosatomu. (tasr)
Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, si vyžiadalo viac než 1300 obetí na životoch. Počet obetí naďalej stúpa. Viaceré obete našli pod betónovými podlahami zrútených budov. (ap)