Súd v kauze Kuciak a príprave vrážd prokurátorov pokračuje oboznamovaním dôkazov
Okrem iného sa čítali aj ďalšie časti komunikácie medzi Alenou Zsuzsovou a Marianom Kočnerom. Obžalovaná odmietla, že by ich komunikácia obsahovala šifry.
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje aj v utorok proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Oboznamujú sa správy z komunikačných aplikácií, prítomný je aj znalec z odvetvia kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj.
Súd vykonal dôkaz v podobe fotografie, na ktorej je vyobrazená grid karta. Extrahovaná bola zo zaistených mobilov Mariana Kočner. „Obžalovaný Marian K. sa mohol prostredníctvom nej dostať do systému Sociálnej poisťovne a mohol v ňom lustrovať. Na niektorom z predošlých pojednávaní sa vykonával dôkaz, aké osoby tam lustroval," priblížil pre TASR splnomocnenec rodiny zavraždeného novinára Peter Kubina.
Okrem iných mal Kočner lustrovať v systéme Sociálnej poisťovne Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú, poškodených prokurátorov a ďalšie osoby. „Ešteže systém Sociálnej poisťovne je stále deravý. Sa tam viem za tri minúty dostať," mal napísať Kočner v apríli 2018 Zsuzsovej prostredníctvom aplikácie Threema.
V utorok sa čítali aj ďalšie časti komunikácie medzi Alenou Zsuzsovou a Kočnerom. Obžalovaná odmietla, že by ich komunikácia obsahovala šifry. Zdôraznila, že Kočner chcel dostať vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica do väzenia, ale nechcel mu ublížiť.
Na otázku Kočnera o možných chýbajúcich správach v prepise komunikácie Threema znalec Mikulaj reagoval s tým, že sa tam nachádza viacero notifikácií o doručení súborov, ktorých obsah však nemožno určiť.
Dnes treba vedieť
Termín predčasných volieb
Ani deň pred hlasovaním nie je isté, či miesto septembra nebudú nakoniec v júni
Richard Sulík vraví, že chcú dodržať dohodu o voľbách v septembri. Zmeniť sa to môže len ak sa zhodnú v rámci celej bývalej štvorkoalície.
Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s junovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.
Žena v rýchlovlaku TGV vo Francúzsku porodila zdravého chlapčeka
Pôrod predčasne narodeného Felixa trval približne 80 minút. Matku spolu s novorodencom následne previezli do najbližšej nemocnice.
„Pán generálny prokurátor Žilinka, toto je zahanbujúce pre všetkých. V Nemecku je únos Vietnamca za fakt, no u nás stále akoby nič. Hovorili ste, že ste opäť začali vyšetrovať. Tak teda kde sú výsledky?“ pýta sa poslanec Juraj Šeliga v reakcii na rozhodnutie nemeckého súdu, ktorý potvrdil, že únos Vietnamca sa udial.
Andrej Babiš svojím správaním a vystupovaním nebol „prezidentský materiál“. On je konfrontačný politický líder, ktorý sa hodí na šéfa strany, ktorá chce vyhrať voľby do parlamentu. Píše Roman Joch.
Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)
Ukrajinský premiér Šmyhaľ
Do dvoch rokov chceme vstúpiť do EÚ
Blízki spojenci Kyjeva, ako napríklad Poľsko či pobaltské štáty, žiadosť Ukrajiny o vstup do EÚ silne podporujú.
Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý klimatický zákon
Návrh počíta napríklad s podaním klimatických žalôb na štát či so vznikom rady pre klímu, ktorá by mala kontrolovať jednotlivé rezorty v plnení klimatických plánov.
Turecko by mohlo schváliť fínsku žiadosť o vstup do NATO skôr než švédsku
Ankara obviňuje Štokholm, že nedokáže podniknúť konkrétne kroky voči skupinám, ktoré Turecko považuje za teroristické.
Andrej Babiš chce politický detox, o svojej budúcnosti povie viac po sneme ANO
„Nehovorím, že budem kandidovať na premiéra. Pre hnutie môžem robiť napríklad kampane, môžem jazdiť za ľuďmi do regiónov,“ načrtol predstavu o svojej budúcnosti.