Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. november 2009

ROK KŇAZOV: Kňaz má byť mužom modlitby za ľudstvo

Katolícka Cirkev v súčasnosti prežíva Rok kňazov, ktorý bol vyhlásený pápežom Benediktom XVI. Postoy.sk sa tejto téme bude venovať v pravidelnom seriáli príspevkov, ktorý dnes otvára rozhovor s banskobystrickým diecéznym biskupom Rudolfom Balážom. Aká bola vaša cesta ku kňazstvu? Vyrástol som v mal...

Katolícka Cirkev v súčasnosti prežíva Rok kňazov, ktorý bol vyhlásený pápežom Benediktom XVI. Postoy.sk sa tejto téme bude venovať v pravidelnom seriáli príspevkov, ktorý dnes otvára rozhovor s banskobystrickým diecéznym biskupom Rudolfom Balážom.

Aká bola vaša cesta ku kňazstvu?
Vyrástol som v malej dedinke v Kremnických horách, v Nevoľnom. Obec bola bez kostola, bez komunikačnej cesty a stretanie so svetom sa u nás začínalo v Kremnici, kam sme chodili peši šesť kilometrov. Prvé túžby stať sa kňazom sa vo mne objavili po prečítaní knihy Don Bosco a za tým Arský farár. Dá sa povedať, že som včas trafil na ideály, ktoré ma vnútorne živili.

Prečo ste sa stali kňazom?
Moje kňazstvo vyplývalo z jednoduchej a celkom samozrejmej viery, ktorá sa vo mne vzmáhala pod vplyvom dobrej matky. Ona mala presvedčivú vieru, tak vychovávala aj svoje deti. Často sme sa s ňou všetky deti modlievali. Otec mi umrel dvadsať dní pred mojím narodením. Za kňaza som išiel za tvrdého komunizmu a pod silnými tlakmi proti tomuto povolaniu najmä zo strany školy. Boh mi pomohol a zvíťazil som.

Čo je kňazstvo? Aké je to byť kňazom?
Byť kňazom je veľký dar. Takto možno hovoriť iba vtedy, ak je to kňazstvo v človeku opravdivé. Rozdávaním Krista viera narastá, dozrieva a je presvedčivá. Viera nesmie mať znaky sebeckého vlastníctva, ale ponúka sa okoliu ako Boží altruizmus. Kňaz sa má podľa toho správať, že má k dispozícii Božie vlastníctvo.

S čím sa dnes stretáva kňaz zo strany okolia?
Dnešný kňaz sa stretá s rôznorodým prostredím. V otázke viery často s úplnou ľahostajnosťou, ale niet sa tomu čo diviť. Sme potomkami tzv. „vedeckého ateizmu“, čo v skutočnosti bola len hrubá náboženská nevedomosť. Toto propagoval komunistický systém. Mnohí sa touto ideológiou prekŕmili a dnes sú nábožensky úplne ľahostajní a v postojoch k životu sú často nihilisti. Kňaz súčasnosti sa má veľa modliť, aby vládal byť aktuálnym hlásateľom Kristovej náuky a sám má pôsobiť vo svete ako mravne vyvážený človek, na ktorého sa dá spoľahnúť.

Čo je hlavná úloha kňaza?
Sú to najmä dve veci, a to: hlásať Kristovu náuku a s ňou spojenú morálku a prinášať obetu svätej omše za posväcovanie súčasného sveta. Kňaz osobne má byť mužom modlitby za celé ľudstvo. Správny kňaz je vždy darom pre svet.

Ako sa vytvára vzťah medzi kňazom a veriacimi?
Rovnako ako sa vytvárajú aj vzťahy medzi ostatnými ľuďmi navzájom. Je pravda, že kňaz sa stretá s nepriateľským alebo aj ľahostajným prostredím, ale to ho nesmie odradiť. Kňaz je človekom, ktorý nepôsobí len intelektuálnou argumentáciou, ale predovšetkým osobnou svätosťou. Kňaz dneška sa má veľa modliť, aby vládal byť aktuálnym hlásateľom Kristovho učenia a súčasne dával vzor mravne vyváženého človeka.

Čo kňazovi dnes chýba? Aké sú jeho potreby?
Kňaz dneška po stránke materiálnej má to, čo potrebuje. Po stránke duchovnej jeho dostatočnosť závisí od toho, ako intenzívne žije s Kristom cez modlitbu a sviatosti. Pokiaľ by mu toto chýbalo, tak sa stáva iba ideovým úradníkom, ale podstata Božieho vplyvu na jeho pôsobenie by mohla byť minimálna.

Inzercia

Ako sa kňazi pozerajú na dobrovoľný odchod iných kňazov z tejto služby?
Ak niektorí kňazi zradia svoje povolanie, nemožno sa na to ináč pozerať, len ako na zradu. Kňaz prísažne prehlasuje pred vysviackou, že ide do tohto stavu dobrovoľne. Cirkev nikdy nesvätí kojencov, ale dospelých mužov. Preto má každý, kto sa dáva svätiť za kňaza, brať veci veľmi vážne, lebo v inom prípade je to judášska zrada. Aby sa to nestalo, kňaz má byť jednoznačne mužom modlitby.

Ako verejnosť chápe povolanie kňaza a čím mu prejavuje úctu?
Vždy v dejinách to bolo tak, že určitá časť ľudí si kňazov váži a je k nim úctivá, lebo ho potrebuje, lebo sú veriaci. Ale sú aj takí ľudia, ktorí kňazov doslova nenávidia, možno aj preto, že sú im často výčitkou ich svedomia. Takto to, konečne, bolo vždy, a zažil to osobne aj sám Ježiš Kristus pri stretaní sa s farizejmi a saducejmi.

Seriál Rok kňazov:
Michal Masný:
Stojí za mnou Boh, ktorý si ma sám vybral
Zdieľať

Ako vyzerá život vo farnosti a ako je tomu, ak kňaz pôsobí ako univerzitný kaplán v pastoračnom centre alebo iných inštitúciách?
Kňazské poslanie je všade rovnaké. Iba metódy pôsobenia na poslucháčov sú rôzne. Pre špecifické evanjelizačné centrá, akými sú Univerzitné pastoračné centrá, treba voliť schopných kňazov, ktorí majú vyspelú komunikáciu s mladými ľuďmi, prípadne s akademickou obcou. Toto má každý biskup brať do ohľadu vtedy, keď na takéto miesta posiela kňaza.

Ako prežívate Rok kňazov a v čom vidíte jeho prínos?
Rok kňazov je čas milostí. Ak ho pápež na tento úmysel zasvätí, ako to urobil teraz, stáva sa rokom veľkého Božieho požehnania. Ak kňaz plní Cirkvou predpísané podmienky, môže dosiahnuť mnohé milosti.

Ktorí kňazi vám pomohli a nasmerovali vás v živote?
Boli to farári a kapláni kremnickej farnosti, ale aj viacerí kňazi, ktorí boli tajne svätení, najmä z rehole saleziánov. Stretal som sa s nimi ako mladý chlapec a páčil sa mi ich obetavý život najmä pri práci s mládežou. Sympatická mi bola aj ich odvaha pred krutým systémom, ktorý, keby ich bol objavil, nebol by im to daroval. Oni však boli veľmi šikovní.

Ktorých kňazov máte osobitne v úcte, či už v minulosti alebo v prítomnosti?
Je ich veľa. Ale najviac som čítal o Don Boscovi a veľmi ma zaujal svojou askézou Ján Maria Vianney. Už ako desať-dvanásťročný chlapec som opakovane čítal ich životné príbehy, čo vo mne budovalo ideál kňazstva.

Matúš Demko
foto: KBS

Odporúčame

CIRKEV: Švédska luteránska cirkev je čoraz liberálnejšia

CIRKEV: Švédska luteránska cirkev je čoraz liberálnejšia

Homosexuáli vo Švédsku, ktorí sú rozhodnutí zosobášiť sa so svojím partnerom, si môžu od minulej nedele vybrať medzi cirkevným a civilným sobášom. Píše o tom portál britskej BBC. Švédska luteránska cirkev tento krok odsúhlasila na svojom sneme už pred dvomi týždňami. O ďalší zaujímavý zvrat v miest...

S Arménmi skutočne nemáme problém

S Arménmi skutočne nemáme problém

Absolvent diplomacie, Turek Özçelik aj o turecko-arménskych vzťahoch. O názore Turkov na diplomatické zmierenie s Arménmi, vzájomných predsudkoch a tureckom pohľade na historický problém arménskej genocídy rozpráva absolvent medzinárodných vzťahov na univerzite Işıık v Istanbule Cebrail Özçelik. Ak...