Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2023, 14:55

Personálne zmeny na Ukrajine

Viacerí gubernátori boli odvolaní z funkcie, skončí aj námestník ministra obrany

Zmeny vo vláde a regionálnych úradoch pre obvinenia z korupcie ohlásila Ukrajina po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval prepúšťania.

Gubernátori piatich ukrajinských oblastí boli odvolaní z funkcie po tom, ako prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil zmeny vo vláde a regionálnych úradoch pre obvinenia z korupcie. Zo svojich funkcií odstupujú aj ďalší ukrajinskí vládni predstavitelia.

Odvolaní boli gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko, Chersonskej Jaroslav Januševyč, Kyjevskej Olexij Kuleba, Sumskej Dmytro Žyvyckyj a Záporožskej Olexandr Staruch. Dôvody jednotlivých odvolaní Kyjev neoznámil.

Z funkcie odstúpil aj námestník ministra obrany Viačeslav Šapovalov, ktorý mal na starosti logistickú podporu armády. Podľa agentúry DPA bol prepustený za údajné prijímane úplatkov pri nákupe elektrických generátorov. Ukrajinské ministerstvo obrany čelilo kritike aj za nákup potravín pre vojakov za vysoké ceny.

Funkciu opustili aj ďalší predstavitelia vrátane šéfa prezidentskej kancelárie Kyryla Tymošenka, námestníka ministra obrany Viačeslava Šapovalova a námestníka ďalšieho ministra.

Zelenskyj v noci na utorok oznámil zmeny v ukrajinskej vláde, v regionálnych úradoch a bezpečnostných zložkách v reakcii na obvinenia z korupcie. Prezident boj proti korupcii sľuboval aj počas volebnej kampane v roku 2019. Ďalšie prezidentské voľby sa majú na Ukrajine konať na budúci rok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami

Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu. V piatok bude 83. schôdza pokračovať od 9. hodiny, keď plénum dokončí rozpravu k tomuto návrhu. Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. Výnimkou má byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele. (tasr)

pred hodinou

„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.

pred hodinou
pred 2 hodinami

Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)

pred 4 hodinami

KDH rokovalo s Modrou koalíciou Mikuláša Dzurindu. Aj naďalej však platí, že kresťanskí demokrati idú do volieb samostatne. „Modrá koalícia musí predstaviť svoje programové tézy, hodnotový rámec a personálne obsadenie. Nasledujúce obdobie ukáže, či sú medzi nami vôbec nejaké prieniky,“ napísalo KDH v stanovisku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.