Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2023, 14:55

Personálne zmeny na Ukrajine

Viacerí gubernátori boli odvolaní z funkcie, skončí aj námestník ministra obrany

Zmeny vo vláde a regionálnych úradoch pre obvinenia z korupcie ohlásila Ukrajina po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval prepúšťania.

Gubernátori piatich ukrajinských oblastí boli odvolaní z funkcie po tom, ako prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil zmeny vo vláde a regionálnych úradoch pre obvinenia z korupcie. Zo svojich funkcií odstupujú aj ďalší ukrajinskí vládni predstavitelia.

Odvolaní boli gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko, Chersonskej Jaroslav Januševyč, Kyjevskej Olexij Kuleba, Sumskej Dmytro Žyvyckyj a Záporožskej Olexandr Staruch. Dôvody jednotlivých odvolaní Kyjev neoznámil.

Z funkcie odstúpil aj námestník ministra obrany Viačeslav Šapovalov, ktorý mal na starosti logistickú podporu armády. Podľa agentúry DPA bol prepustený za údajné prijímane úplatkov pri nákupe elektrických generátorov. Ukrajinské ministerstvo obrany čelilo kritike aj za nákup potravín pre vojakov za vysoké ceny.

Funkciu opustili aj ďalší predstavitelia vrátane šéfa prezidentskej kancelárie Kyryla Tymošenka, námestníka ministra obrany Viačeslava Šapovalova a námestníka ďalšieho ministra.

Zelenskyj v noci na utorok oznámil zmeny v ukrajinskej vláde, v regionálnych úradoch a bezpečnostných zložkách v reakcii na obvinenia z korupcie. Prezident boj proti korupcii sľuboval aj počas volebnej kampane v roku 2019. Ďalšie prezidentské voľby sa majú na Ukrajine konať na budúci rok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

pred 3 hodinami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.