Lukašenko tvrdí, že dostal žiadosť o uzatvorenie paktu o neútočení s Ukrajinou
Zo slov bieloruského prezidenta však nie je jasné, či žiadosť prišla z Ukrajiny alebo od západných krajín.
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v utorok uviedol, že dostal žiadosť na uzatvorenie paktu o neútočení s Ukrajinou. Napísala o tom bieloruská tlačová agentúra Belta, informuje agentúra Reuters.
„Žiadajú nás, aby sme nešli do vojny s Ukrajinou za žiadnych okolností, aby sme tam neposielali vojakov. Navrhujú, aby sme uzavreli pakt o neútočení,“ povedal Lukašenko. Z jeho slov však nie je jasné, či žiadosť prišla z Ukrajiny alebo od západných krajín.
Kyjev sa k slovám bieloruského prezedenta bezprostredne nevyjadril. Kremeľ odmietol uviesť, či Lukašenko bude o tejto ponuke diskutovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Bieloruský prezident v utorok zároveň obvinil Ukrajinu, že na svojom území hostí militantov, ktorí by mohli byť súčasťou údajného dlhodobého plánu Západu na destabilizáciu Bieloruska.
„Neviem, prečo to Ukrajinci potrebujú,“ uviedol Lukašenko. Bieloruské bezpečnostné zložky budú preto podľa neho tvrdo reagovať na akékoľvek ohrozenie vnútorného poriadku v krajine. Pre svoje tvrdenia však neposkytol žiadne dôkazy.
Lukašenko si zároveň neželá, aby sa zopakovali masové demonštrácie z rokov 2020 a 2021, ktoré v tom čase označil za súčasť údajného plánu Západu na zmenu režimu v Bielorusku, píše Reuters.
Bielorusko je blízkym spojencom Ruska. Počas ruskej invázie na Ukrajinu Moskve poskytlo svoje územie na vyslanie ruských vojakov či odpaľovanie rakiet na Ukrajinu. Do bojov na Ukrajine sa však Minsk priamo nezapojil.
Dnes treba vedieť
Vojna na Ukrajine
Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti
Kyjev opakovane upozornil, že Rusko by sa mohlo opäť pokúsiť obsadiť časti severovýchodu Ukrajiny.
Fínsko chce do NATO vstúpiť spolu so Švédskom, tvrdí fínsky šéf diplomacie
Pekka Haavisto tak reagoval na víkendové vyjadrenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Ankara by mohla schváliť vstup Fínska, avšak bez Švédska.
Termín predčasných volieb
Ani deň pred hlasovaním nie je isté, či miesto septembra nebudú nakoniec v júni
Richard Sulík vraví, že chcú dodržať dohodu o voľbách v septembri. Zmeniť sa to môže, len ak sa zhodnú v rámci celej bývalej štvorkoalície.
Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.
Žena v rýchlovlaku TGV vo Francúzsku porodila zdravého chlapčeka
Pôrod predčasne narodeného Felixa trval približne 80 minút. Matku spolu s novorodencom následne previezli do najbližšej nemocnice.
„Pán generálny prokurátor Žilinka, toto je zahanbujúce pre všetkých. V Nemecku je únos Vietnamca za fakt, no u nás stále akoby nič. Hovorili ste, že ste opäť začali vyšetrovať. Tak teda kde sú výsledky?“ pýta sa poslanec Juraj Šeliga v reakcii na rozhodnutie nemeckého súdu, ktorý potvrdil, že únos Vietnamca sa udial.
Andrej Babiš svojím správaním a vystupovaním nebol „prezidentský materiál“. On je konfrontačný politický líder, ktorý sa hodí na šéfa strany, ktorá chce vyhrať voľby do parlamentu. Píše Roman Joch.
Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)
Ukrajinský premiér Šmyhaľ
Do dvoch rokov chceme vstúpiť do EÚ
Blízki spojenci Kyjeva, ako napríklad Poľsko či pobaltské štáty, žiadosť Ukrajiny o vstup do EÚ silne podporujú.
Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý klimatický zákon
Návrh počíta napríklad s podaním klimatických žalôb na štát či so vznikom rady pre klímu, ktorá by mala kontrolovať jednotlivé rezorty v plnení klimatických plánov.