Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2023, 13:23

Nórska polícia začala vypočúvať bývalého vagnerovca o jeho pôsobení na Ukrajine

Andrej Medvedev prekročil nórske hranice z Ruska na ďalekom severe skoro ráno 13. januára a požiadal o azyl.

Nórska polícia začala vypočúvať údajného bývalého veliteľa ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorý nedávno v Nórsku požiadal o azyl. Predmetom vypočúvania je jeho pôsobenie na Ukrajine. Oznámila to v utorok nórska Národná kriminálna agentúra (Kripos), informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Andrej Medvedev (26) prekročil nórske hranice z Ruska na ďalekom severe skoro ráno 13. januára a požiadal o azyl. Vyjadril obavy o svoj život po tom, čo videl zabíjanie a zlé zaobchádzanie s ruskými väzňami, ktorí boli odvedení na ukrajinský front, aby bojovali za vagnerovcov.

„Kripos môže potvrdiť, že Andrej Medvedev je vypočúvaný,“ uviedla táto agentúra. „Predtým povedal, že bol súčasťou Vagnerovej skupiny, a pre Kripos je zaujímavé získať viac informácií o tomto období,“ dodal Kripos pre agentúru Reuters.

Kripos v súvislosti s výpoveďou Medvedeva nechcel uvádzať viac informácií. Tento muž má však ešte stále štatút svedka.

Medvedev tvrdí, že ako príslušník Vagnerovej skupiny bojoval na Ukrajine štyri mesiace. V novembri však z Vagnerovej skupiny podľa vlastných slov dezertoval po tom, čo mu bola proti jeho vôli predĺžená zmluva.

Podľa agentúru Reuters je Medvedev sirota. K vagnerovcom sa pridal vlani v júli, pričom predtým slúžil aj v ruskej armáde a odpykal si trest vo väzení. Vagnerova skupina zatiaľ nepoprela, že ide o jej bývalého príslušníka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

pred 4 hodinami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.