Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2023, 12:59

Kremeľ upozornil Berlín, že presun tankov na Ukrajinu by nepriniesol nič dobré

Kremeľ upozornil Berlín, že presun tankov na Ukrajinu by nepriniesol nič dobré

Foto TASR/AP a Twitter/Nexta

Hovorca Moskvy Dmitrij Peskov uviedol, že takýto krok „po sebe zanechá trvalú stopu“.

Dodanie nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu by neprinieslo „nič dobré“ pre budúce rusko-nemecké vzťahy, uviedol v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Peskov dodal, že takýto krok „po sebe zanechá trvalú stopu“.

Berlín čelí čoraz väčšiemu tlaku spojencov, aby odobril dodanie tankov nemeckej výroby Leopard 2 na Ukrajinu. O schválenie presunu Leopardov už nemeckú vládu požiadala Varšava. Zároveň vyzvala Nemecko, aby svoje tanky poskytlo priamo ukrajinskej armáde, pretože ich potrebuje na boj proti ruským inváznym jednotkám.

Peskov v pondelok povedal, že všetky krajiny, ktoré priamo alebo nepriamo pumpujú na Ukrajinu zbrane a zvyšujú jej technologickú úroveň, nesú zodpovednosť za pokračovanie konfliktu. Dodal, že za takúto „pseudopomoc zaplatia cenu Ukrajinci“.

Nemecko: Spojenci môžu začať cvičiť ukrajinské sily

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok vyhlásil, že spojenci môžu začať cvičiť ukrajinské sily v používaní nemeckých tankov Leopard, aj keď rozhodnutie Berlína o povolení dodávok týchto tankov Kyjevu ešte len príde.

„Jednoznačne som partnerským krajinám, ktoré majú tanky Leopard a sú pripravené na odoslanie, odporučil, aby začali ukrajinské sily cvičiť v používaní týchto tankov,“ povedal Pistorius na tlačovej konferencii v Berlíne po boku šéfa Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensa Stoltenberga.

Šéf NATO privítal „tento jasný odkaz“ Pistoriusa, „pretože po rozhodnutí dodať tanky Ukrajine bude ešte nejaký čas trvať, kým sa vyberú, pripravia a aj vycvičia ukrajinskí vojaci v ich používaní“.

Podľa Stoltenberga musia západní spojenci Ukrajine poskytnúť ťažšie zbrane, aby odrazila ruský útok, pretože Moskva nenaznačuje zmenu svojho plánu.

Inzercia

„Nevidno žiadne náznaky, že by prezident Putin zmenil svoje plány... Jediná cesta k trvalému mieru je dať Putinovi jasne najavo, že na bojisku nevyhrá. Preto musíme (Ukrajine) poskytnúť ťažšie a modernejšie zbrane a musíme to urobiť rýchlejšie,“ povedal Stoltenberg na návšteve Berlína.

Zároveň dodal, že medzi spojencami pokračujú rokovania o dodaní tankov Leopard na Ukrajinu, pričom vyjadril nádej, že bude čoskoro prijaté aj rozhodnutie.

Nemecko podľa Pistoriusa pomôže Ukrajine vyhrať vojnu

Nemecký minister obrany v utorok potvrdil podporu Ukrajiny zo strany Nemecka. „Podporujeme Ukrajinu, aby v tejto vojne neprehrala, aby proti Rusku zvíťazila,“ povedal pre televíziu ZDF. Nemecko podľa jeho slov robí viac v tomto smere viac, než ktorákoľvek členská krajina NATO okrem USA.

„Prevziať vedenie neznamená slepo napredovať,“ povedal Pistorius v spojitosti s obvineniami, že nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz váha pri rozhodnutí o dodávke Leopardov. Vedenie si podľa jeho slov vyžaduje aj zodpovednosť a dohodu so spojencami.

Berlín je pod čoraz väčším tlakom Ukrajiny a niektorých spojencov zo Severoatlantickej aliancie (NATO), napríklad Poľska, aby umožnil dodať Kyjevu tanky Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré potrebuje na obranu pred ruskou inváziou.

Scholz však zatiaľ váha s poskytnutím tankov Ukrajine, aj s udelením súhlasu iným krajinám NATO, aby Kyjevu poslali tieto tanky zo svojej výzbroje.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

pred 3 hodinami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.