Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. marec 2016

NBS: Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 3,2 %

Ekonomika Slovenska by mala tento rok vzrásť o 3,2 %, na budúci rok o 3,3 % a v roku 2018 sa predpokladá zvýšenie hrubého domáceho produktu (HDP) o 4,2 %.

Prispieť by k tomu mal začiatok produkcie novej automobilky. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS).

V poslednom štvrťroku minulého roka výrazne vzrástli investície najmä vo verejnom sektore. „Vplyvom toho je možné očakávať ich väčšie ako pôvodne uvažované zníženie začiatkom tohto roka. Silný domáci dopyt bol koncom roka doplnený aj vysokou dynamikou exportu, najmä automobilového priemyslu, pričom by sa takýto vývoj mal postupne zmierňovať,“ uviedol guvernér NBS Jozef Makúch na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Súvisí to so spomaľovaním rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, hlavne Číny.

Ekonomický rast by mal v najbližších rokoch podporiť postupný rast zahraničného dopytu aj nové investície. V roku 2018 by sa mal rast HDP dostať na úroveň 4,2 % vplyvom očakávaného zvyšovania exportnej výkonnosti. „To by malo súvisieť s nábehom výroby nových a rozšírených produkčných kapacít v automobilovom priemysle s odhadovaným príspevkom do dynamiky HDP na úrovni 0,7 percentuálneho bodu,“ zdôvodnil Makúch.

Rast ekonomiky by sa mal odzrkadľovať tiež v nárastoch zamestnanosti, výraznejšie by sa mala zvyšovať aj produktivita práce. Centrálna banka predpovedá tento rok priaznivý vývoj reálnej mzdy. Nezamestnanosť by mala ku koncu roka 2018 dosiahnuť 8,4 % a celkový počet nezamestnaných by tak mohol po 10 rokoch klesnúť na predkrízovú úroveň. Do roku 2018 by sa malo na Slovensku vytvoriť asi 75.000 nových pracovných miest, z toho približne polovica v obchode a službách.
    

Inzercia

Odporúčame

Koalícia stále neukázala koaličnú zmluvu

Koalícia stále neukázala koaličnú zmluvu

"Zverejnenie koaličnej zmluvy je podmienené dohodou všetkých koaličných partnerov," uvádzajú to strany Smer-SD a SNS. Most-Híd hovorí v súvislosti s koaličnou zmluvou o internej záležitosti. #Sieť zatiaľ na otázky TASR nereagovala.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.