Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. marec 2016

Na Ukrajine tvoria vládu a padol generálny prokurátor

Po týždňoch politickej paralýzy sa u našich východných susedov pohli stojaté vody.
Na Ukrajine tvoria vládu a padol generálny prokurátor

Vláda premiéra Jaceňuka stratila ešte začiatkom tohto roku parlamentnú väčšinu a jej činnosť bola paralyzovaná. Novú vládu by mali vytvoriť tri strany, Blok Petra Porošenka, Jaceňukov Národný front a strana Vlasť Julie Tymošenovej. Tieto tri strany boli súčasťou aj pôvodnej päťkoalície, ktorá vznikla po udalostiach na Majdane. Tvorili ju ešte Radikálna strana Olega Ljaška, ktorá z vlády neskôr vystúpila, a strana Samopomoc ľvovského primátora Andreja Sadového, ktorá do rodiacej sa vlády už vstúpiť nechce.

O novej koalícii sa práve v týchto chvíľach rokuje. Najväčším problémom sú požiadavky Júlie Tymošenkovej, ktorých presadenie by znamenalo koniec viacerých reformných opatrení (nesúhlasí napríklad s liberalizáciou cien energií), ktoré politici euromajdanu sľúbili Medzinárodnému menovému fondu výmenou za finančnú pomoc. Ako možný kandidát na post ministra financií v novej vláde sa spomína aj bývalý slovenský minister Ivan Mikloš.

Novým premiérom by sa mal stať Volodymyr Hrojsman z Bloku Petra Porošenka, ktorý bol doteraz predsedom parlamentu. Predtým bol primátorom mesta Vinnica.

Okrem tvorby novej vlády žije Ukrajina aj kauzou odvolania generálneho prokurátora Viktora Šokina. Toho dnes odvolal ukrajinský parlament. Stalo sa tak tesne potom, ako Šokin odvolal svojho námestníka a prokurátora Odeskej oblasti Davida Sakvarelidzeho. Tento Gruzínec prišiel na Ukrajinu ako expert, ktorý mal pomôcť s reformou prokuratúry. Pôsobil v Odese, kde je gubernátorom jeho krajan a bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili.

Gruzínsky prokurátor sa čoskoro dostal do konfliktu so svojím kyjevským šéfom Šokinom, blízkym človekom prezidenta Porošenka. Ukrajinské médiá v tejto súvislosti hovorili aj o justičnej vojne medzi starými kádrami a skupinou reformne naladených prokurátorov. Sakvarelidze a niektorí ďalší prokurátori generálneho prokurátora Šokina kritizovali za to, že torpéduje vyšetrovanie viacerých politicky citlivých káuz.

Tieto udalosti naznačujú, že niekoľko mesiacov paralyzovaný politický život na Ukrajine sa dáva do pohybu. Aký však bude ďalší vývoj, kto je v jeho pozadí, či nová vláda vydrží do riadnych volieb, či sa jej podarí zastaviť prepad dôvery v očiach verejnosti a uskutočniť zmeny, ktoré sľubovala (napríklad v oblasti boja proti korupcii), sa v tejto chvíli dá naozaj len ťažko odhadnúť. Politika je totiž na Ukrajine mimoriadne neprehľadná a jej aktéri sa často správajú úplne nelogicky a v rozpore s tým, za koho a s akým programom kandidovali. Navyše hranica medzi politikou a svetom biznisu s jeho záujmami a plánmi je tu ešte oveľa tenšia a nejasnejšia ako na Slovensku.

Foto: TASR/AP

 

Inzercia

Odporúčame

Hedviga

Hedviga

Prišlo to v pondelok večer ako nenápadná agentúrna správa. Pritom je v nej ukrytá dráma jedného dievčaťa aj jedného štátu.