Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Richard Sulík

Splnili sme si povinnosť voči spoločnosti a zaplatili sme za to (video + text)

Rozhovor s predsedom strany SaS o dohode na predčasných voľbách, o dôvodoch poklesu podpory voličov a aj o plánoch do budúcnosti.

V rozhovore s predsedom SaS sa dozviete, že Richard Sulík si uvedomuje, že viaceré rozhodnutia či vyjadrenia predstaviteľov jeho strany boli pre ich voličov mätúce a že za to teraz platia vysokú cenu. Tvrdí však, že to bolo v záujme odstaviť od moci Igora Matoviča, čo bola podľa Sulíka ich spoločenskou povinnosťou.

Sulík komentuje aj potenciálny vznik konkurenčných strán a odpovedá na otázku, či ho politika aj po 13 rokoch napĺňa alebo už viac myslí na ranč v Austrálii. Rozhovor si okrem textovej podoby môžete aj vypočuť alebo pozrieť na Postoj TV.

Včera večer ste sa s bývalými koaličnými partnermi údajne dohodli na dvoch dôležitých veciach. Prvou je zmena ústavy, ktorá umožní parlamentu skrátiť si volebné obdobie. Druhou je dohoda na samotnom skrátení volebného obdobia s termínom volieb stanoveným na 30. september. Je to tak?

Javí sa to tak. Za SaS viem povedať, že túto dohodu dodržíme. Aby sme to celé uľahčili, tak Mária Kolíková stiahne svoj pozmeňovací návrh, ktorý predložila ešte v septembri a ktorý je komplexnejší, lebo bol písaný v úplne inej dobe.

Juraj Šeliga prišiel s návrhom, aby sa v ústave ukotvila aj existencia Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry. Tento návrh ste nakoniec neschválili. Prečo?

Tento návrh vetovalo hnutie Sme rodina. Dohoda je nakoniec taká, že pán Šeliga to predloží ako samostatný pozmeňujúci návrh. SaS ho podporí.

Iniciatíva Juraja Šeligu vychádzala z výroku poslanca Matúša Šutaja Eštoka, ktorý v televízii Markíza povedal, že ak by sa jeho strana Hlas dostala k moci, pokúsili by sa dostať z funkcie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Vy beriete tieto slová vážne?

Pán Šutaj Eštok porušil základné pravidlo strany Hlas, teda nevyjadrovať sa vôbec k ničomu, vďaka čomu sa im aj darí. On toto pravidlo porušil, „trepol“ dosť veľkú hlúposť. Neviem vyhodnotiť, či to mám brať vážne, ale pochybujem, že on by to povedal bez toho, že by to myslel vážne.

Iniciatíva Juraja Šeligu mi je sympatická, ale treba mať aj zmysel pre realitu. Toto priechodné nebolo, dohoda na tom mohla padnúť, preto som aj rád, že Juraj to predloží ako svoj pozmeňujúci návrh, a my zaň budeme hlasovať.

Vo vašich rokovaniach sa však presadil Igor Matovič so svojou podmienkou, aby sa zmena volebného systému musela odhlasovať ústavnou väčšinou. Pán Matovič už niekoľko týždňov hovorí, že Robert Fico a Peter Pellegrini sa dohodli na povolebnej zmene volebného systému. Mali by urobiť podobný „ťah“ ako Viktor Orbán v Maďarsku a výrazne tak posilniť svoju moc. Zdieľate túto obavu Igora Matoviča?

Neviem to posúdiť, ale mám veľa iných dôvodov, pre ktoré si myslím, že by zmena volebného systému nebola dobrým krokom. Aj keby to bola pravda a Fico s Pellegrinim by jeden volebný obvod „rozmenili“ na jednotlivé okresy, tak by som sa toho až tak nebál.

Ani vašej strane by to nevyhovovalo...

Prispôsobili by sme sa. Pamätáte si, keď Smer nečakane zmenil volebný systém pred župnými voľbami a dvojkolový systém zmenil na jednokolový, čo takisto „nahráva“ tomu, kto je najsilnejší v regiónoch?

Napriek tomu sme smerákov v župných voľbách porazili na hlavu. Nemám obavu, že by bol koniec sveta. Ale je veľa iných dôvodov, prečo je dobré mať jeden volebný obvod. My to máme od začiatku v programe. OĽaNO ešte donedávna chcelo zmeniť systém na viac obvodov. Ja to takto vidím už viac ako desať rokov, a preto túto podmienku Igora Matoviča splníme.

Nie je výhodou viacerých obvodov to, že ľudia budú cítiť väčšiu spojitosť so svojím zástupcom, oživí to verejnú diskusiu v regiónoch a poslanec za región bude v národnom parlamente presadzovať skutočné záujmy ľudí zo svojho obvodu?

Práve o toto pri voľbách do Národnej rady nejde. Nech sú regióny zapojené v župných voľbách, nech sú lokality zapojené v komunálnych voľbách. Ale tu ide o to, kto bude predkladať lepšie návrhy pre krajinu ako celok.

Výsledky vašej nedeľnej dohody treba ešte potvrdiť hlasovaniami v parlamente, ktoré by mali prebehnúť tento týždeň. Neočakávate žiadne problémy?

Som trochu opatrný, ale všetko nasvedčuje tomu, že to pôjde podľa dohody.

Ak sa to stane, vláda by mala v tomto zložení a v dočasnom poverení fungovať až do volieb?

Áno.

Je to podľa vás z praktického hľadiska v poriadku? Do volieb je predsa ešte osem mesiacov.

Nehovorím, že to je ideálna možnosť, ale je to asi najlepšia možnosť z tých, ktoré sú na stole. Alebo je to možno jediná možnosť, ku ktorej sme vedeli dospieť kompromisom.

Vláda môže normálne konať tak ako doteraz, len v niektorých veciach sa musí obrátiť na prezidentku.

A niektoré kompetencie dočasne poverenej vlády sú nejasné...

Áno, ale to sa vyjasní. Krajina bude mať novú skúsenosť a SaS bude nápomocná. Pozrite sa na naše hlasovania. Na jeseň sme hlasovali za viac ako 40 vládnych návrhov, lebo sme ich považovali za rozumné.

Ak teraz bude treba čokoľvek zmeniť a bude to rozumné, tak 20 hlasov SaS bude k dispozícii.

Súčasťou vlády však nebudete. Ako sa bude strana SaS správať počas najbližších mesiacov?

Budeme vysvetľovať voličom, že sme jediná strana, ktorá dokáže krajine ponúknuť reštart. Nepresvedčíme všetkých, ale dostatočne veľký počet na to, aby sme docielili slušný výsledok.

Čo myslíte tým reštartom? Boli ste súčasťou vlády, mohli ste meniť krajinu...

Táto vláda bola paralyzovaná.

Prečo? Veď ste presadili aj veľa vašich návrhov.

Mohlo to byť omnoho lepšie. Vo vláde však bol človek, ktorý bol príčinou väčšiny problémov. Boli sme prví, kto na rovinu povedal, že Igor Matovič je pôvodcom veľkej väčšiny problémov. V júli sme sa rozhodli niečo s tým spraviť, zatiaľ čo ostatní sa rozhodli buď strčiť hlavu do piesku, alebo to zobchodovali. My sme splnili našu povinnosť voči spoločnosti.

Všetko mohlo byť vyriešené, keby v OĽaNO mali dostatok odvahy a síl riešiť problém Igor Matovič. Toto nedokázali, preto došlo k jeho odvolávaniu, potom k odvolávaniu vlády, potom rozpočet, ale nakoniec sme dotiahli našu misiu do konca, splnili sme našu povinnosť voči spoločnosti. Vláda pritom vôbec nemusela padnúť.

K tomu sa dajú povedať dve veci. Po prvé, premiéra Hegera ste tlačili k tomu, aby sa vymedzil voči svojmu straníckemu šéfovi...

... a videli sme, že to nedokázal.

Inzercia

... keď tu však v lete sedel Eduard Heger, tak hovoril, že toto od neho požadujete, pričom keď sa vám vnútri vašej strany „vzbúrila“ skupinka okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára, tak ste s nimi veľmi rýchlo urobili poriadok a v strane SaS skončili. To isté by však spravil aj Igor Matovič s Eduardom Hegerom, ak by Heger odvolal Matoviča z postu ministra financií.

Povedal som niekedy Eduardovi Hegerovi, že sa má stať predsedom strany?

Nie, ale vieme si predstaviť, aké dôsledky na ich vnútrostranícke vzťahy by malo to, ak by Eduard Heger išiel do konfliktu s Igorom Matovičom.

V marci 2021 bolo možné dostať Igora Matoviča z premiérskej stoličky, ktorá bola oveľa dôležitejšia. Dosiahla to strana SaS...

... ale bez toho, aby sa Eduard Heger postavil proti Igorovi Matovičovi.

... ale vtedy sa postavili Budaj s Naďom, pokojne mohli aj teraz pritlačiť. Aj Boris Kollár mohol povedať, že takto to ďalej nejde.

Druhou poznámkou je, že za tieto vaše rozhodnutia platíte politickú daň...

Áno, platíme.

Podľa augustového prieskumu agentúry AKO pre TV JOJ si vtedy 52 percent vašich voličov myslelo, že by ste mali vo vláde zotrvať aj vtedy, ak sa nič nezmení a Igor Matovič neodíde. Voličská podpora strany SaS odvtedy klesala. Nie je to jednoducho tak, že veľká skupina vašich voličov vašim rozhodnutiam nerozumela?

My sme si splnili svoju povinnosť voči spoločnosti a zaplatili sme za to vysokú cenu. To sú práve tie klesajúce preferencie. Ale urobili sme to preto, lebo sme vedeli, že nikto iný to neurobí a že to urobiť treba.

Rozhodnutie odísť z vlády je jedna vec. Druhá vec sú vaše protichodné vyjadrenia. Napríklad pani Mária Kolíková potom, ako ste iniciovali odvolávanie vlády Eduarda Hegera, v rozhovore pre Denník N tvrdila, že vláda nepadne, len sa ukáže, že vládne s podporou tarabovcov. Vláda padla, tarabovci ju nepodržali. Tieto vyjadrenia vytvárali dojem, že SaS nevie, čo chce. Nie sú vaši voliči úplne zmätení z toho, čo vlastne chcete?

Áno, určite. Cesta k cieľu je kľukatá aj preto, lebo nepoznáte všetky udalosti dopredu. Kto mohol rátať s tým, že Igor Matovič na poslednú chvíľu vytrhne svoju demisiu z rúk úradníka pani prezidentky?

Vraj ju nevytrhol.

Pani prezidentka tvrdí, že vytrhol. Ona použila toto slovo ako prvá, že doslova vytrhol. Igor Matovič tvrdí, že nevytrhol...

... tvrdí to aj Július Jakab, vedúci úradu vlády, ktorý tam vtedy bol.

Keď si mám na základe osobnej skúsenosti vybrať medzi tým, čo tvrdí Igor Matovič a pani prezidentka, tak si vyberiem pani prezidentku, ktorá povedala, že demisiu vytrhol.

Toto sa však nedalo predpokladať. My sme vedeli, čo je naša spoločenská úloha, lebo takto sa ďalej fungovať nedalo. Vedeli sme, že cena za to bude vysoká, ale dotiahli sme to do konca. Voličov to mätie, preto hovorím, že sme za to zaplatili politickú cenu a musíme s tým žiť.

Situácia vašej strany je komplikovaná aj v tom, že vám tu zrejme vyrastie nejaký typ konkurencie. Progresívne Slovensko je podobné ako SaS v kultúrno-etických otázkach. Pani Ďuriš-Nicholsonová zakladá stranu Jablko. Pán Dzurinda s Miroslavom Kollárom sa snažia na základoch strany Spolu vystavať väčší stredový a proeurópsky subjekt. Pán Heger rokoval s KDH, ktoré mu ponúklo dvojku na kandidátke, ale možno pôjde so stranou Spolu, možno s pani Remišovou, možno založí vlastnú stranu. Toto všetko môže strane SaS zobrať nejakých voličov.

To všetko môže nastať a niečo z toho určite nastane, možno väčšina.

Čím sa chcete od týchto konkurentov najvýraznejšie odlíšiť?

Ako jediní ponúkame reštart krajiny, čo znamená dlhodobo najlepší program. Čoskoro predstavíme aj tím odborníkov, ktorý bude na prvých miestach kandidátky. Sme skúsená strana, na trhu sme 14. rok. Budeme ponúkať reštart krajiny. Som pripravený ísť do diskusií aj s novými stranami a rozprávať sa o tom, čie riešenia sú najlepšie.

K novým stranám chcem povedať, že pred tromi rokmi tu bol veľký „hype“ z toho, že Andrej Kiska zakladá stranu Za ľudí. Sedem rokov predtým bol „hype“ okolo Siete Radoslava Procházku. Predtým zakladal Daniel Lipšic stranu NOVA a medzitým vznikla strana Skok.

Poviem vám, že za 13 rokov v politike viem, že to už je trochu obohratá platňa. Vždy pred voľbami niečo nové vznikne a títo ľudia si myslia, že ich ponuka je dobrá. Septembrový termín je dobrý aj v tom, že týmto stranám dá čas, aby sa ukázali, kto sú, aby dostali šancu.

Bude dobré aj to, ak tieto strany pozbierajú niektoré pravicové hlasy, lebo v posledných voľbách ich dosť veľa prepadlo.

Posledná otázka je osobná. V ostatných rokoch sa niekedy zdalo, že už máte politiky dosť. Aj ste sa zákulisne vyjadrili, že Sasku už určite nebudete viesť do ďalších volieb, trikrát ste vedenie vašej strany ponúkli iným ľuďom...

Skutočné vedenie strany som ponúkol Andrejovi Kiskovi, predtým ešte Robertovi Mistríkovi a nakoniec Ivanovi Korčokovi ako opciu, teda ak by o to mal záujem. Okrem toho som všetkým trom a Ivete Radičovej ponúkol jednotku na kandidátke. Nie som prilepený na stoličke.

Zároveň to robím už 14. rok a nechcem, aby Saska zanikla s mojím, ešte nebodaj vynúteným odchodom. Samozrejme, že sa musím zamýšľať nad tým, kto stranu prevezme.

To nie je nič zlé, ale zdá sa, že voličovi záleží na tom, aby z ľudí, ktorých volí, cítil, že majú jasnú a silnú ambíciu zastupovať svojich voličov. Je Richard Sulík na čele SaS len preto, lebo vašu ponuku iní ľudia neprijali, vy musíte stranu so zaťatými zubami doviesť do volieb a potom odídete na svoj ranč do Austrálie?

Nie. Ak do Austrálie, tak len na zimné mesiace a v dôchodkovom veku. Mám 55 rokov, toto bude aktuálne o dekádu. Ale ja som sa ešte predtým, ako som ponúkol miesto lídra kandidátky Ivanovi Korčokovi a ako opciu vedenie strany, opakovane vyjadril, že do najbližších volieb povediem stranu ja ako líder kandidátky a predseda strany. Toto platí.

Ak mi dajú voliči dôveru, tak sa nebudem brániť tomu, aby som napríklad viedol vládu alebo čokoľvek. A o mne sa vie, že slovo držím.

Robíte to však s vášňou? Baví vás politika?

Ale áno. Som teraz čerstvo oddýchnutý a aj pochudnutý, takže ma to určite baviť bude. Nech sa len teraz skončí to trápenie z posledných šiestich mesiacov. Bola to ťažká misia, je splnená. Nech sa tento týždeň odhlasuje to, na čom sme sa dohodli, a potom sa teším na kampaň. Ako som povedal pre Denník N, bude to kampaň môjho života.

Odporúčame

Ak sa slovenskí homosexuáli obrátia na Európsky súd pre ľudské práva, tak uspejú

Radoslav Procházka o rozhodnutí ESĽP

Ak sa slovenskí homosexuáli obrátia na Európsky súd pre ľudské práva, tak uspejú

Radoslav Procházka vysvetľuje, aké dôsledky má rozhodnutie o zväzkoch homosexuálov ako ľudskom práve pre naše súdy i pre legislatívu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.