Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. marec 2016

Slovenské mimovládky chcú preskúmanie európskej poľnohospodárskej politiky

Viac ako 100 mimovládnych organizácií aktívnych v oblasti poľnohospodárstva, rozvojovej pomoci, ochrany životného prostredia, ochrany zdravia či welfare zvierat sa podpísalo pod spoločný list adresovaný prezidentovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi.

Žiadajú ho o revíziu Európskeho systému pre podporu poľnohospodárstva tak, ako to bolo v prípade pravidiel na ochranu prírody. K výzve sa pripojili aj slovenské mimovládne organizácie.

"V súčasnosti prebieha posledné štádium podrobného hodnotenia tzv. Fitness check legislatívy v oblasti ochrany prírody. Požadujeme, aby podobná otvorená, dôkladná a na dôkazoch založená debata prebehla aj o Spoločnej poľnohospodárskej politike na základe piatich kľúčových otázok: či je účinná, efektívna, v súlade s inými politikami, relevantná a do akej miery prináša pridanú hodnotu z pohľadu EÚ," uviedla Tatiana Nemcová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Kontrola by tak mala podľa jej slov preveriť, či súčasný systém spĺňa účel. "V období obrovského tlaku na rozpočet EÚ je nutné, aby významné zdroje, ktoré plynú na financovanie tejto politiky prinášali prospech nám všetkým – či už z pohľadu podpory farmárov, ochrany životného prostredia, ochrany zdravia či ochrany našej klímy," doplnila Nemcová.

Spoločná poľnohospodárska politika, na ktorú ide takmer 40 percent rozpočtu Európskej únie, podľa environmentalistov zlyháva pri riešení základných výziev, ktorým čelí sektor poľnohospodárstva. Tvrdia preto, že Európska komisia musí bezodkladne preskúmať, či plní svoje ciele tým, že začne proces jej dôsledného zhodnotenia tzv. Fitness check. List s takouto výzvou zo Slovenska podporili SOS/BirdLife Slovensko aj Ochrana dravcov na Slovensku, CEPTA a Vidiecka platforma.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva