Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2023, 11:23

Lindner varoval pred rýchlym odstrihnutím sa Nemecka od čínskeho trhu

Ázijská veľmoc je od roku 2016 najväčším obchodným partnerom Nemecka.

Nemecko musí znížiť svoju závislosť od Číny, avšak iba postupne. Rýchle odpojenie sa od čínskeho trhu by najväčšej európskej ekonomike spôsobilo obrovské škody a stálo by veľa pracovných miest. Povedal to nemecký minister financií Christian Lindner. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecko pracuje na novej stratégii, čo sa týka spolupráce s Čínou, povedal Lindner pre nedeľník Welt am Sonntag. Ako dodal, táto stratégia má triezvejší pohľad na vzájomné vzťahy a jej cieľom je zredukovanie závislosti od ázijskej ekonomickej veľmoci. Tá je od roku 2016 najväčším obchodným partnerom Nemecka.

Znižovanie závislosti od Číny však musí byť postupné. „Rýchle odpojenie našej ekonomiky od čínskeho trhu by nebolo v záujme nemeckého pracovného trhu,“ citoval Welt am Sonntag ministra. Lindner však dodal, že v priebehu nasledujúcich rokov bude Berlín pracovať na tom, aby sa zvýšil význam ďalších trhov a regiónov pre nemeckú ekonomiku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)

pred 6 minútami

Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)

pred hodinou

Nemec Rainer Zitelmann má za sebou pozoruhodný životný príbeh. Pred rokmi ako vyštudovaný historik podrobil kritickej analýze svetonázor a ideológiu Adolfa Hitlera. Neskôr sa dal na podnikanie. Druhý doktorát si následne spravil zo sociológie, venujúc sa skúmaniu mentality úspešných biznismenov. Dnes píše knihy, v ktorých obhajuje trhovú ekonomiku ako najlepší nástroj na umenšenie chudoby. Rozprával sa s ním redaktor Lukáš Krivošík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.