Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. novembec 2009

CIRKEV: Švédska luteránska cirkev je čoraz liberálnejšia

Homosexuáli vo Švédsku, ktorí sú rozhodnutí zosobášiť sa so svojím partnerom, si môžu od minulej nedele vybrať medzi cirkevným a civilným sobášom. Píše o tom portál britskej BBC. Švédska luteránska cirkev tento krok odsúhlasila na svojom sneme už pred dvomi týždňami. O ďalší zaujímavý zvrat v miest...

Homosexuáli vo Švédsku, ktorí sú rozhodnutí zosobášiť sa so svojím partnerom, si môžu od minulej nedele vybrať medzi cirkevným a civilným sobášom. Píše o tom portál britskej BBC.

Švédska luteránska cirkev tento krok odsúhlasila na svojom sneme už pred dvomi týždňami. O ďalší zaujímavý zvrat v miestnej cirkvi sa postará nadchádzajúca nedeľa. Vedenie štokholmskej diecézy prevezme pastorka Eva Brunneová (55) a stane sa tak prvým homosexuálnym biskupom na svete.

Švédski luteráni svoje rozhodnutie sobášiť ľudí rovnakého pohlavia vyjadrili už v apríli tohto roka. Vtedy švédsky parlament odhlasoval zákony, ktoré sobášenie homosexuálnych párov povoľujú. Tie sú v platnosti od mája a umožňujú švédskym homosexuálom uzavrieť civilný sobáš a nie len registrované manželstvo. Na zasadnutí snemu luteránskej cirkvi 22. októbra jeho 176 členov (z prítomných 249) potvrdilo, že sa cirkev, ktorej sú príslušníkmi, vyberie rovnakou cestou ako štát. Pre miestnych homosexuálov tak vznikla možnosť uzavrieť sobáš i pred oltárom.

Priskoro, či vôbec?

Švédsky arcibiskup Anders Wejryd tento krok svojej cirkvi komentoval slovami: „Myslím, že to je správne rozhodnutie, i keď chápem, že sa mnohí môžu nazdávať, že to je predsa len trochu skoro." Ako uvádza agentúra ČTK, vrchná teologička luteránskej cirkvi Kristina Grenholmová sa zase vyjadrila, že ide o prvý prípad, kedy sa takto rozhodla cirkev významnejšieho charakteru. A luteránska cirkev vo Švédsku svoj vplyv má. Podľa časopisu Týden sa k nej hlásia tri štvrtiny obyvateľov. No tí duchovní, ktorí sa s arcibiskupom Wejrydom nestotožňujú, homosexuálov sobášiť nemusia. Každá farnosť však musí vedieť takýto obrad pre svojich veriacich zabezpečiť.

Otvorenosť i v hierarchii

O postoji luteránskej cirkvi k homosexuálom hovorí i plánované nedeľné vysvätenie Evy Brunneovej. Brunneová žije so svojou priateľkou už niekoľko rokov a spolu vychovávajú trojročného syna, čo homosexuálom vo Švédsku dovoľuje tamojšia legislatíva od roku 2002. „Viem, čo to znamená, keď sa nad vami niekto pozastavuje. Chcem svoju pozíciu využiť v prospech tých, ktorí sú bezbranní,“ hovorí o svojom novom poste Brunneová, pričom nemusela nutne myslieť homosexuálov.
Jej vysvätenie sa vo Švédsku nepáči katolíkom ani pravoslávnym. No dokonca i niektorí luteránski cirkevní hodnostári z okolitých krajín sa rozhodli nedeľnú vysviacku bojkotovať a nezúčastniť sa jej.

Tak či onak, zatiaľ čo na juhu je rušno ohľadom krížov v školách, na chladnom severe v nedeľu na biskupský stolec zasadne prvá žena s homosexuálnou orientáciou na svete.

Lukáš Melicher
Foto: flickr.com

Inzercia

Odporúčame

ZAHRANIČIE: Dobrý deň pre Lisabon

ZAHRANIČIE: Dobrý deň pre Lisabon

„Dnes Íri jasne a nahlas prehovorili. Je to dobrý deň pre Írsko a dobrý deň pre Európu,“ takto komentoval výsledok piatkového referenda írsky premiér Brian Cowen. Jeho slová predznamenávali, že Íri v reparáte Lisabonskú zmluvu napokon schválili. 67,1 Po minuloročnom nevydarenom plebiscite írska vlád...

S Arménmi skutočne nemáme problém

S Arménmi skutočne nemáme problém

Absolvent diplomacie, Turek Özçelik aj o turecko-arménskych vzťahoch. O názore Turkov na diplomatické zmierenie s Arménmi, vzájomných predsudkoch a tureckom pohľade na historický problém arménskej genocídy rozpráva absolvent medzinárodných vzťahov na univerzite Işıık v Istanbule Cebrail Özçelik. Ak...