Po útoku na Ukrajinu opustilo Rusko len 8,5 percenta západných firiem
V prípade amerických firiem sa od začiatku invázie úplne zbavilo svojich ruských dcér len 18 % z nich. V rámci japonských firiem sa stiahlo z Ruska 15 % a z EÚ odčlenilo ruské divízie len 8,3 % firiem.
Napriek všeobecnému pobúreniu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine, len malý počet západných firiem skutočne opustilo Rusko. Ukázala to štúdia švajčiarskych vedcov z univerzity v St. Gallen a z inštitútu IMD v Lausanne. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Štúdia sa pozrela na to, koľko firiem so sídlom v Európskej únii (EÚ) a v krajinách skupiny G7 (najbohatšie ekonomiky sveta) vlastne odišlo z Ruska po začiatku jeho invázie na Ukrajinu vlani vo februári. Výsledky odhalili, že ich počet je „veľmi obmedzený“, čo spochybňuje naratív, že existuje obrovský únik západných firiem z ruského trhu, uviedla vo štvrtok Univerzita St. Gallen.
„V skutočnosti mnohé firmy so sídlom v týchto západných krajinách od invázie na Ukrajinu odolali tlaku vlád, médií a mimovládnych organizácií, aby opustili Rusko,“ skonštatovali vo vyhlásení vedci zo švajčiarskej univerzity.
Aj ďalšia štúdia on-line siete pre výskum sociálnych vied (Social Science Research Network, SSRN), ktorú uverejnila minulý mesiac, ukázala, že len menej ako 10 % firiem z EÚ a G7 sa zbavilo svojich ruských dcér.
Keď Moskva začala inváziu na Ukrajinu, malo 1404 spoločností so sídlom v EÚ a G7 spolu 2405 dcérskych firiem, ktoré boli aktívne v Rusku. Autori štúdie Niccolo Pisani a Simon Evenett zistili, že do konca novembra sa iba 120, teda asi 8,5 % z nich, zbavilo aspoň jednej dcérskej firmy v Rusku.
Spoločnosti so sídlom v Spojených štátoch potvrdili viac odchodov ako firmy so sídlom v Európe a Japonsku.
Ale štúdia ukázala, že dokonca aj v prípade amerických firiem sa od začiatku invázie úplne zbavilo svojich ruských dcér len 18 % z nich. V rámci japonských firiem sa stiahlo z Ruska 15 % a z EÚ odčlenilo ruské divízie len 8,3 % firiem.
Spomedzi západných firiem, ktoré odišli z Ruska, bola podľa štúdie 19,5 % nemeckých a 12,4 % amerických.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že ruské divízie firiem z EÚ a G7, ktoré sa z krajiny stiahli, sa podieľali na celkovom zisku materských spoločností pred zdanením len 6,5 %. A v prípade celkového počtu zamestnancov to bolo 15,3 %.
To naznačuje, že v priemere mali odchádzajúce firmy tendenciu mať nižšiu ziskovosť a väčšiu pracovnú silu ako firmy, ktoré v Rusku zostali. Tieto zistenia podľa švajčiarskej univerzity „spochybňujú ochotu západných firiem oddeliť sa od ekonomík, ktoré ich vlády aktuálne považujú za geopolitických rivalov“.
Dnes treba vedieť
V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)
Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)
Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)
Poľský minister obrany Blaszczak
Budeme mať najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe
Poľskú armádu v súčasnosti tvorí približne 164-tisíc vojakov, pričom vlani ju posilnilo rekordných 13 745 ľudí. Je to najviac od zrušenia brannej povinnosti v roku 2008.
Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom uviedla, že zemetrasenie nepoškodilo tureckú jadrovú elektráreň Akkuyu, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe a ruská spoločnosť ju má na starosti. „Boli tu cítiť otrasy s magnitúdou tri... naši špecialisti však neodhalili žiadne poškodenie zariadení, stavebných konštrukcií či žeriavov,“ uviedla Anastasija Zotejevová, predstaviteľka Rosatomu. (tasr)
Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, si vyžiadalo viac než 1300 obetí na životoch. Počet obetí naďalej stúpa. Viaceré obete našli pod betónovými podlahami zrútených budov. (ap)
Nemec Rainer Zitelmann má za sebou pozoruhodný životný príbeh. Pred rokmi ako vyštudovaný historik podrobil kritickej analýze svetonázor a ideológiu Adolfa Hitlera. Neskôr sa dal na podnikanie. Druhý doktorát si následne spravil zo sociológie, venujúc sa skúmaniu mentality úspešných biznismenov. Dnes píše knihy, v ktorých obhajuje trhovú ekonomiku ako najlepší nástroj na umenšenie chudoby. Rozprával sa s ním redaktor Lukáš Krivošík.
Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, odsudzovať ich je hriech, povedal pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Afriky. „Som presvedčený, že Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí, že by nemali byť marginalizovaní. Tento bod je podľa mňa jasný,“ dodal pápež s tým, že hovorí o ľuďoch, nie o homosexuálnej lobby.
Slovenská diplomacia zatiaľ neeviduje Slovákov medzi obeťami zemetrasenia v Turecku a Sýrii. Rezort zahraničných vecí však situáciu naďalej monitoruje. (tasr)
Polícia obvinila piatich Ukrajincov, ktorí v Bratislave poškodili auto s vodičom
Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.