Pokles cien plynu v Európe domácnosti stále nepocítili
Cena plynu na burze v Amsterdame klesla tento týždeň na 16-mesačné minimum, ale stále bola viac ako dvojnásobne vyššia ako pred pandémiou ochorenia COVID-19, ktorá Európu zasiahla v marci 2020.
Pokles veľkoobchodných cien plynu v Európe vyvolal špekulácie o konci energetickej krízy na kontinente. Účty spotrebiteľov za elektrinu a plyn však zostávajú vysoké, čo podporuje infláciu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou na burze TTF v Amsterdame klesla od začiatku tohto roka o 18 %, pretože nezvyčajne teplé zimné počasie znižuje dopyt a podporuje hromadenie zásob. Plyn zlacnel o viac ako 80 % od augusta 2022, keď jeho cenu vyhnali nahor obavy z nedostatku komodity počas zimy po obmedzení dodávok z Ruska.
Konflikt na Ukrajine podčiarkol veľkú závislosť Európy od ruského plynu. To prinútilo kontinent hľadať alternatívne zdroje a opatreniami na zlepšenie efektívnosti. Tento prístup spolu s miernymi zimnými teplotami umožnil európskym štátom vytvoriť si zásoby.
Zásoby plynu v Európe sa pohybujú na úrovni približne 82 % kapacity skladovacích zariadení, oproti 50 % pred rokom a sú tiež „výrazne nad“ sezónnou normou 70 %, uviedol analytik spoločnosti Mirabaud John Plassard.
Cena plynu na burze v Amsterdame klesla tento týždeň na 16-mesačné minimum, ale stále bola viac ako dvojnásobne vyššia ako pred pandémiou ochorenia COVID-19, ktorá Európu zasiahla v marci 2020. A hoci ceny plynu v Európe klesajú, doteraz sa to nepremietlo do nižších účtov pre podniky a jednotlivcov.
Nórsko sa stalo hlavným dodávateľom plynu pre kontinent. Anders Opedal, riaditeľ nórskeho energetického gigantu Equinor upozornil, že vysoké účty za elektrinu a plyn sa udržia, pričom poukázal na obrovské náklady na investície do prechodu na čistejšiu energiu.
Podobne sa vyjadril aj analytik spoločnosti Oanda Edward Moya. „Účty za energiu sa nevrátia na úroveň pred pandémiou, pretože energetické spoločnosti čelia prudkým výdavkom pri prechode z fosílnych palív na alternatívne zdroje energie,“ povedal pre agentúru AFP. „Môže trvať roky, kým sa ceny dostanú na úroveň, s ktorou budú európski spotrebitelia spokojnejší,“ dodal.
Poskytovatelia energie v Európe čelia totiž aj zvýšeným nákladom na dopravu, rastúcim daniam a nedostatku pracovných síl.
Dnes treba vedieť
V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)
Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)
Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)
Poľský minister obrany Blaszczak
Budeme mať najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe
Poľskú armádu v súčasnosti tvorí približne 164-tisíc vojakov, pričom vlani ju posilnilo rekordných 13 745 ľudí. Je to najviac od zrušenia brannej povinnosti v roku 2008.
Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom uviedla, že zemetrasenie nepoškodilo tureckú jadrovú elektráreň Akkuyu, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe a ruská spoločnosť ju má na starosti. „Boli tu cítiť otrasy s magnitúdou tri... naši špecialisti však neodhalili žiadne poškodenie zariadení, stavebných konštrukcií či žeriavov,“ uviedla Anastasija Zotejevová, predstaviteľka Rosatomu. (tasr)
Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, si vyžiadalo viac než 1300 obetí na životoch. Počet obetí naďalej stúpa. Viaceré obete našli pod betónovými podlahami zrútených budov. (ap)
Nemec Rainer Zitelmann má za sebou pozoruhodný životný príbeh. Pred rokmi ako vyštudovaný historik podrobil kritickej analýze svetonázor a ideológiu Adolfa Hitlera. Neskôr sa dal na podnikanie. Druhý doktorát si následne spravil zo sociológie, venujúc sa skúmaniu mentality úspešných biznismenov. Dnes píše knihy, v ktorých obhajuje trhovú ekonomiku ako najlepší nástroj na umenšenie chudoby. Rozprával sa s ním redaktor Lukáš Krivošík.
Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, odsudzovať ich je hriech, povedal pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Afriky. „Som presvedčený, že Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí, že by nemali byť marginalizovaní. Tento bod je podľa mňa jasný,“ dodal pápež s tým, že hovorí o ľuďoch, nie o homosexuálnej lobby.
Slovenská diplomacia zatiaľ neeviduje Slovákov medzi obeťami zemetrasenia v Turecku a Sýrii. Rezort zahraničných vecí však situáciu naďalej monitoruje. (tasr)
Polícia obvinila piatich Ukrajincov, ktorí v Bratislave poškodili auto s vodičom
Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.