Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
19. január 2023

Boj s korupciou

Kollár sa znovu zbratal s Ficom, nechce podržať špeciálnu prokuratúru

Skupina poslancov na čele s Jurajom Šeligom chce ochrániť špeciálnu prokuratúru aj súd. Bez hlasov Sme rodina však návrh neprejde.

Kollár sa znovu zbratal s Ficom, nechce podržať špeciálnu prokuratúru

TASR – Jaroslav Novák

Hnutie Borisa Kollára hralo v Matovičovej aj Hegerovej vláde od začiatku na dve strany. Formálne bolo súčasťou koalície, často sa však správalo ako opozícia. Nielen verbálne ako SaS, ale aj blokovaním dôležitých zmien.

Predseda parlamentu sa síce navonok tváril ako štátnik, ktorý má spájať bez rozdielu. No v skutočnosti vždy jedným okom žmurkal na spodné prúdy spoločnosti a antisystém, lebo je to súčasťou jeho politickej DNA.

Poslanci hnutia nepodporili reformy národných parkov ani nemocníc, dlhodobo torpédovali i reformu justície. Celou váhou sa tiež postavili proti zrušeniu paragrafu 363, ktorý je Žilinkovým kladivom na spravodlivosť.

Naširoko rozkročený líder Sme rodina totiž primárne chránil svojich ľudí pred trestným stíhaním. Hlavne bývalého riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského a poslanca Martina Borguľu, ktorí sú podozriví z korupcie.

Spoločné záujmy

V tejto agende sa prekryli záujmy kollárovcov so Smerom, ale aj s Hlasom. Počnúc správou SIS o údajných manipuláciách so svedectvami kajúcnikov až po snahu umožniť Pčolinskému vystúpiť v parlamente.

Pri takomto mentálnom nastavení neprekvapilo, že poslanci Sme rodina podržali Roberta Fica vo chvíli, keď to najviac potreboval. Jednoducho neumožnili, aby o jeho väzobnom stíhaní v kauze Súmrak rozhodoval súd.

Kollár síce nezvolával každý týždeň tlačovku na obranu „politických väzňov“ vlády. Pre Sme rodina však bolo vedenie polície, špeciálnej prokuratúry a ministerstva vnútra rovnakým nepriateľom ako pre Smer.

V kuloároch sa totiž šírili informácie, že Pčolinský a Borguľa neboli jedinými nominantmi hnutia, ktorých preverovala NAKA. Na pôdoryse obáv z ďalších opatrení sa rozhorela aj vojna v bezpečnostných zložkách.

Matovičova chyba

Aby sme však boli spravodliví: Kollár a spol. robili len to, čo im umožnili iní. V prvom rade OĽaNO a jeho líder Igor Matovič, ktorý si predsedu parlamentu až príliš pustil k telu. A bránil ho aj vtedy, keď nemusel.

Inzercia

Silnejšie puto so Sme rodina bolo zrejme akýmsi obranným mechanizmom, keďže spojenectvo OĽaNO a SaS sa rozpadlo už krátko po voľbách. Kollár kryl Matovičovi chrbát aj počas covidu a vládnych kríz.

Ani to však bývalého premiéra a ministra financií neospravedlňuje. Kollára si mal skrátka držať na dištanc: ak už pre nič iné, tak minimálne preto, že sabotoval donedávna kľúčovú agendu OĽaNO (boj s korupciou).

Vo finále mu navyše aj tak vrazili dýku do chrbta bývalí poslanci Sme rodina, ktorí hlasovali za koniec Hegerovej vlády. Kollár sa síce od toho dištancoval, keby to však celé riadil z úzadia, nevyzeralo by to inak.

Posledná šanca

OĽaNO má do predčasných alebo riadnych volieb poslednú šancu, ako pretrhnúť pupočnú šnúru so Sme rodina. Podporou zákona, ktorý má ústavne chrániť špeciálnu prokuratúru aj súd pred prípadným zrušením.

Návrh predložili Juraj Šeliga (Za ľudí), Miroslav Kollár (Spolu), Michal Šipoš a Milan Vetrák (obaja OĽaNO). 

Predkladatelia zákona majú zatiaľ zhruba 70 hlasov, pričom počítajú aj s podporou SaS. Zvyšok opozície môžeme rovno vylúčiť, keďže návrh je ochranou proti jej snahám zvrátiť po voľbách proces spravodlivosti.

Zákon však nechce podporiť ani Sme rodina, takže bez jej poslancov v parlamente neprejde. Bude zaujímavé sledovať, ako Kollár zdôvodní, že sa v takej dôležitej veci pridal k silám, ktoré chcú nastoliť nový poriadok.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.