Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. marec 2016, 17:14

Ukončenie pomoci pre Cyprus je dôkazom, že záchranné programy ESM fungujú

 "Pre budúcnosť zostávajú výzvy a bude potrebné prijať ďalšie opatrenia. Jedno je však isté, po úspešných programoch v Španielsku, Írsku a Portugalsku je Cyprus ďalším príkladom, že stratégia ESM - poskytnúť lacné úvery výmenou za ekonomické reformy - je funkčná," uviedol šéf ESM Klaus Regling.

Šéf európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klaus Regling označil ukončenie záchranného programu pre Cyprus za významný výkon. Cyperčania si podľa neho za to zaslúžia obdiv. Informovala o tom agentúra DPA.
      "ESM musel vyplatiť len 70 % zo záchranného programu, takže 2,7 miliardy eur sa nepoužili," bilancoval Regling. ESM so sídlom v Luxemburgu pomáha krajinám eurozóny, ktoré sa ocitnú vo finančných ťažkostiach. Záchranné programy, v rámci ktorých poskytuje finančnú pomoc, sú viazané na striktné podmienky a reformy.
      

Regling zhrnul, že Cyprus znížil rozpočtový deficit, ozdravil bankový systém a opätovne získal prístup na finančné trhy. Krajina prekonala recesiu a jej ekonomika znova rastie. Európska komisia počíta, že tento rok sa hrubý domáci produkt (HDP) zvýši o 1,5 %.
      "Pre budúcnosť zostávajú výzvy a bude potrebné prijať ďalšie opatrenia. Jedno je však isté, po úspešných programoch v Španielsku, Írsku a Portugalsku je Cyprus ďalším príkladom, že stratégia ESM - poskytnúť lacné úvery výmenou za ekonomické reformy - je funkčná," uviedol Regling.
      Regling pripomenul veľké problémy na začiatku záchranného programu v roku 2013. Klienti najväčšej cyperskej banky Bank of Cyprus sa museli podieľať na záchrane, keď prišli o 47,5 % zo svojich vkladov nad 100.000 eur. Druhá najväčšia banka Laiki Bank bola zlikvidovaná.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Na synodálnom stretnutí v Prahe je aj biskup tureckého Izmiru Martin Kmetec, minorita pôvodom zo Slovinska. „Keď som videl kostol v Iskenderune, kde som istú dobu pôsobil, zostal som šokovaný a veľmi smutný. Nemohol som uveriť tomu, že miestna katedrála sa takto kompletne zrútila,“ povedal pre Svet kresťanstva s tým, že dobrovoľníci z jeho diecézy už pomáhajú v zasiahnutej oblasti. Podľa neho sa miestni biskupi dohadujú na stretnutí pre vzniknutú situáciu. S biskupom Kmetecom prinesieme aj rozhovor.

pred 31 minútami

Jednou z obetí pondelkového zemetrasenia je aj česká občianka, ktorá žila v Turecku. Potvrdilo české ministerstvo zahraničných vecí. Skupinu ďalších šiestich Čechov, ktorí sa na mieste nachádzali, sa českému veľvyslanectvu v Ankare podarilo dostať späť do Česka. (tasr)

pred 58 minútami

Poslanci Národnej rady pokračujú v rokovaní o novele zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Následne má plénum pokračovať v rokovaní schváleného programu. Po 17.00 by sa malo hlasovať o zákaze nedeľného predaja. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovenský hokejista Marián Studenič absolvoval tohtosezónnu premiéru v drese Dallasu v NHL. V noci na štvrtok nastúpil v treťom útoku Stars v dueli proti Minnesote, v ktorom domáci zvíťazili 4:1. Studenič odohral 8 minút a 12 sekúnd, na Filipa Gustavssona vyslal štyri strely. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.