Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. novembec 2009

Zbližovanie alebo vatikánsky marketing?

Vatikán vydá dokument, ktorý má uľahčiť prechod nespokojných anglikánov do Katolíckej cirkvi. Od zverejnenia tejto informácie ubehli dva týždne, no diskusie o kroku Benedikta XVI. neustávajú. Niektorí predstavitelia Anglikánskej cirkvi hovoria o zahanbení a marketingu zo strany Vatikánu. „Katolícka ...

Vatikán vydá dokument, ktorý má uľahčiť prechod nespokojných anglikánov do Katolíckej cirkvi. Od zverejnenia tejto informácie ubehli dva týždne, no diskusie o kroku Benedikta XVI. neustávajú. Niektorí predstavitelia Anglikánskej cirkvi hovoria o zahanbení a marketingu zo strany Vatikánu.

„Katolícka cirkev prípravou apoštolskej konštitúcie odpovedá na početné žiadosti predložené Svätej stolici skupinami anglikánskych klerikov a veriacich z rôznych častí sveta, ktorí túžia vstúpiť do plného a viditeľného spoločenstva,“ píše v nóte prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál William Levada. Vatikán tak v najbližšej dobe vydá dokument, ktorý uľahčí nespokojným anglikánom prestup pod krídla Vatikánu. Na tento účel chce pápež vytvoriť samostatný ordinariát. „Takýto model predvída možnosť vysviacky bývalých anglikánskych ženatých klerikov za katolíckych kňazov.“, píše prefekt. Tiež dodáva, že historické a ekumenické dôvody však nedovoľujú vysviacku ženatých mužov za biskupov Katolíckej cirkvi. Podľa Levandu budú môcť kňazi a biskupi naďalej slúžiť svoju liturgiu. Dohľad nad ordinariátom by mal mať biskup vybraný pápežom spomedzi neženatých anglikánskych biskupov alebo kňazov.

Pripravovaný dokument však nastoľuje dve otázky. Budú odchody veriacich a kléru z Anglikánskej cirkvi znamenať jej oslabenie? A ako ovplyvnia anglikáni vo vnútri cirkvi problematiku celibátu kňazov? Aj napriek týmto otázkam sú prechody anglikánov do Katolíckej cirkvi už dávno bežná záležitosť.

Koľko odíde tentokrát?

Anglikánska cirkev počas svojich dejín razí zlatý stred. Úplne sa neprikláňa k protestantom ani ku katolíkom. Veriaci aj duchovenstvo sú tak rozdelení na dva prúdy. Prvý tvoria takzvaní Anglo-katolíci, ktorí sú konzervatívneho razenia a uvítali návrh Vatikánu. Na druhej strane je to protestantské krídlo, ktoré obhajuje zavádzanie „novôt“ ako svätenie žien a homosexuálov. Práve kvôli týmto novotám nastávajú vo vnútri cirkvi trenice, ktoré už v minulosti priniesli odchody niekoľkých duchovných k Vatikánu. Už v roku 1980 bol vtedajším pápežom Jánom Pavlom II. vydaný dokument (Pastoral Provision), na základe ktorého prešlo ku Katolíckej cirkvi asi osemdesiat anglikánskych kňazov aj so svojimi rodinami.
Odchod nastal aj počas roku 1992, kedy sa u anglikánov uskutočnila generálna synoda, ktorá povolila svätenie žien. Rok 2008 bol poslednou kvapkou. Anglikáni povolili svätenie žien za biskupov a nasledovali žiadosti konzervatívnej časti duchovných smerom k pápežovi. Podľa portálu espressonline.it sa teraz očakáva odchod vyše stovky kňazov s veriacimi a približne 30 biskupov.

Zostať by znamenalo samovraždu

Prvý, kto ohlásil svoj odchod, bol biskup John Hind. „Som rád, že môžem vstúpiť do Katolíckej cirkvi,“ povedal pre noviny The Sunday Telegraph. Podľa neho ide o historický krok zo strany Vatikánu. Za jednu z príčin svojho odchodu udáva súdržnosť biskupov. „Ako môže cirkev fungovať, ak nie sú biskupi jednotní,“ hovorí Hind. Ku kritike pomerov vo vnútri Anglikánskej cirkvi sa pridal aj biskup John C. Broadhurst, ktorý na margo anglikanizmu povedal, že sa z neho stáva obyčajný vtip.

Biskup Hind nebude sám, kto požiada o prestup. Svoje zámery oznámil Joseph Tomlinson, vikár kostola svätého Barnabáša v meste Tunbridge Wells. „Loď anglikanizmu ide ku dnu. Sme veľmi radi, že nám Vatikán poslal záchranný čln,“ hovorí pre The Sunday Telegraph. Podľa neho by zostať v Anglikánskej cirkvi znamenalo samovraždu.

Inzercia

Katolícky marketing

Z vnútra Anglikánskej cirkvi však nezaznievajú iba priaznivé slová. Ku kritike sa odhodlali hlavne biskupi liberálneho prúdu. Dôvodom je odmietavý postoj Katolíckej cirkvi k sväteniu žien a homosexuálov do vedenia cirkvi. Niektorí z predstaviteľov dokonca hovoria o hanbe, ktorú im spôsobilo vyhlásenie Svätej stolice. Komentátor denníka The Indenpedent Peter Stanford cituje nemenovaného vikára, ktorý tvrdí, že ide o čistý marketing zo strany Vatikánu. Na základe nespokojnosti s postupom Svätej stolice, niektorí predstavitelia anglickej konferencie biskupov (CofE) vyzvali na bojkot budúcoročnej návštevy Benedikta XVI. vo Veľkej Británii.

Chladným ku kritike pápeža nezostal ani kontroverzný teológ Hans Küng, ktorý vidí problém najmä v tom, že pápežova aktivita môže spôsobiť veľké turbulencie v anglikánskej viere a môže im tak poškodiť. Na otázku, či sa teraz oslabí postavenie anglikánov sa zamyslel už spomínaný Peter Stanford – bývalý šéfredaktor časopisu Catholic Herald. Píše, že po odchode duchovných sa Anglikánska cirkev očistí a jej primas, canterburský biskup Rowan Williams, bude mať ľahšiu cestu pokračovať v nastolenom smere a upevní si tak pozíciu na čele konferencie biskupov. Stanford tvrdí, že väčší chaos to prinesie do radov Katolíckej cirkvi.

Zmätok okolo celibátu

Menší chaos už nastal, keď Vatikán pri ohlasovaní dokumentu spravil niekoľko chýb. Prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál Levada, ohlásil dokument skôr, ako by bol definitívne dokončený. Vatikán to obhajuje tým, že informácia sa už dlho nedali udržať v tajnosti, keďže týždeň predtým prebehli rokovania v Anglicku, o ktorých sa vedelo. „Bendedikt XVI. sa znepokojoval, aby nedošlo k podobným komunikačným chybám ako v prípade lefébvristov. Z toho dôvodu sa rozhodli ohlásiť dokument pred dokončením, čo nebýva zvykom,“ píše taliansky denník Il Giornale. To však nastolilo niekoľko nejasností. Médiá najčastejšie omieľali otázkou celibátu. Dovolí pápež, aby do anglikánskych seminárov, ktoré prejdú pod Vatikán, mohli vstúpiť aj ženatí ašpiranti? V tomto prípade by však išlo o popretie celibátu v Katolíckej cirkvi. Biskup Levada na tlačovej konferencii povedal, že sa bude posudzovať prípad od prípadu. No podľa denníka Giornale sa tak nestane. „Svätá stolica nateraz príjme kňazov, ktorí sú ženatí, no s najväčšou pravdepodobnosťou pre budúcich anglikánskych seminaristov bude platiť celibát,“ píše denník.

Anglikáni nie sú jediní

Zdá sa, že ekumenizmus je Benediktovi XVI blízky. Anglikáni totiž nie sú jediní, s ktorými sa Vatikán snaží dosiahnuť jednotu. V súčasnosti začali rokovania s lefébristami. Taktiež v októbri tohto roku prebehli rokovania s ortodoxnými cirkvami, ktoré sa uskutočnili na Cypre. Dokument, ktorý má uľahčiť prestup anglikánov do Katolíckej cirkvi je výsledkom dlhodobého procesu. Z tohto pohľadu bude prelomový.

Marek Mačica
Foto: flickr.com

Odporúčame

CIRKEV: Nový predseda KBS je Stanislav Zvolenský

CIRKEV: Nový predseda KBS je Stanislav Zvolenský

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) schválila tiež mediálne projekty a na koniec januára vyhlásila zbierku na Katolícku univerzitu. Pápeža chce privítať 3. júla 2012. Najbližšie tri roky bude predsedom KBS bratislavský arcibiskup-metropolita Stanislav Zvolenský. Na 64. plenárnom zasadnutí KBS ho v...

RECENZIA: Sex, ekonomika, sloboda a komunita

RECENZIA: Sex, ekonomika, sloboda a komunita

Tieto štyri slová sú názvom knihy známeho amerického autora a farmára Wendella Berryho. Možno aj tým, že Berry pochádza z vidieckeho štátu Kentucky a vyžíva sa vo farmárčení, dokáže niektoré črty našej doby pomenovať jasnejšie ako obyvateľ mesta. Presnejšie, je k nim kritickejší. Sex je pravdep...