Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. marec 2016, 15:47

Je to inak než sme si mysleli. Nízke ceny ropy nemajú pozitívny vplyv na ekonomiku

Medzinárodný menový fond (MMF) spochybnil tézu, že nízke ceny ropy sú vo všeobecnosti pozitívne pre globálnu ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters.

      "Ceny ropy sú už vyše jeden a pol roka stále nízke, ale náš výhľad pre svetovú ekonomiku, ktorý bude zverejnený v apríli, ukáže, že očakávaný impulz pre globálnu ekonomiku stále chýba," uviedol vo štvrtok (24.3.) hlavný ekonóm MMF Maurice Obstfeld spolu s ďalšími dvomi kolegami na blogu MMF.
      

Šéfka MMF Christine Lagardeová prednedávnom na stretnutí skupiny G20 v Šanghaji uviedla, že nevylučuje ďalšie zníženie prognóz pre globálnu ekonomiku. Fond v januári skresal svoje predpovede pre tento aj budúci rok o 0,2 percentuálneho bodu na 3,4 % v roku 2016 a 3,5 v roku 2017.
      Od júna 2014 sa ceny ropy podľa údajov MMF prepadli približne o 65 % alebo 70 USD (62,76 eura) na barel (159 litrov). Takmer paralelne s tým sa však tiež spomalil rast ekonomík mnohých krajín. To podľa Obstfelda znepokojilo mnohých pozorovateľov aj MMF. Doteraz sa totiž vo všeobecnosti predpokladalo, že pokles ceny ropy má pozitívny vplyv na globálnu ekonomiku. Kľúčovým predpokladom takejto myšlienky je, že negatíva, ktoré pocítia producentské krajiny, ako sú napríklad Saudská Arábia alebo Rusko, viac než vyvážia pozitívne vplyvy na ekonomiky spotrebiteľských štátov.

      Podľa Obstfelda však vývoj na akciových trhoch v posledných týždňoch a mesiacoch túto myšlienku nepodporuje. Kurzy akcií v posledných šiestich mesiacoch skôr klesli, keď ceny ropy padli. Preto sa zdá, že súvislosť medzi cenami ropy a rastom je komplikovanejší, než sa doteraz predpokladalo. Jedným z dôležitých faktorov je aj menová politika a vývoj úrokových sadzieb. "Argumentujeme, že výhody pre svetovú ekonomiku vyplývajúce z nízkej ceny ropy sa zrejme paradoxne objavia až vtedy, keď všeobecný vývoj cien smeruje mierne hore a keď sa priemyselné krajiny lepšie naučia správať v prostredí nízkych úrokových sadzieb," uviedol Obstfeld a jeho kolegovia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počas ruskej okupácie Charkovskej oblasti bol unesený a zabitý aj ukrajinský spisovateľ a básnik Volodymyr Vakulenko, ktorý bol autorom detských kníh. Spoločne so synom Vitalijom ich zadržali Rusi koncom marca neďaleko mesta Izium. Rodina spisovateľa až doteraz nevedela, čo sa s ním stalo. Po oslobodení Iziumu sa neďaleko mesta našlo masové pohrebisko. Nedávne testy DNA pochovaných obetí potvrdili, že je medzi nimi aj Vakulenko. (tasr)

pred hodinou

„Všetko sme na Luníku naviazali na kreditný systém a elektrinu sme naviazali na nájom. Ak obyvateľ nemá aktuálny nájom za mesiac zaplatený, tak si elektriku nemôže dobiť. Človek je tak nútený zaplatiť si nájom. Odkedy máme kreditný systém, všetci si v obytnom dome, ktorý prešiel pod našu mestskú časť, platia nájom, je to 48 bytov, žiadny dlh. Do pokladnice našej mestskej časti prišiel príjem a mohli sme zainvestovať do bytového domu," vraví starosta Luníka IX. Marcel Šaňa.

pred hodinou

Jadrový arzenál Číny sa do roku 2035 pravdepodobne viac než strojnásobí, a to na 1500 jadrových hlavíc. V utorkovej výročnej správe o čínskej armáde to uviedlo americké ministerstvo obrany, ktoré okrem iného poukázalo aj na rastúcu sofistikovanosť čínskych vzdušných síl. Podľa Washingtonu predstavuje Čína pre USA najzávažnejšiu výzvu. Ako sa uvádza v predmetnej správe, Peking posilnil svoje jadrové, ako aj konvenčné sily. (tasr)

pred 2 hodinami

V dôsledku výpadkov  dodávok elektriny sa v Kyjeve šesťnásobne zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri dopravných nehodách. Uviedol to predstaviteľ kyjevskej polície Andrij Molokojedov. Podľa neho sa viac ako zdvojnásobil aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov. Úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné dopravné značky a dopravu na križovatkách začali riadiť aj regulovčíci. (tasr)

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.