Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. marec 2016, 15:47

Je to inak než sme si mysleli. Nízke ceny ropy nemajú pozitívny vplyv na ekonomiku

Medzinárodný menový fond (MMF) spochybnil tézu, že nízke ceny ropy sú vo všeobecnosti pozitívne pre globálnu ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters.

      "Ceny ropy sú už vyše jeden a pol roka stále nízke, ale náš výhľad pre svetovú ekonomiku, ktorý bude zverejnený v apríli, ukáže, že očakávaný impulz pre globálnu ekonomiku stále chýba," uviedol vo štvrtok (24.3.) hlavný ekonóm MMF Maurice Obstfeld spolu s ďalšími dvomi kolegami na blogu MMF.
      

Šéfka MMF Christine Lagardeová prednedávnom na stretnutí skupiny G20 v Šanghaji uviedla, že nevylučuje ďalšie zníženie prognóz pre globálnu ekonomiku. Fond v januári skresal svoje predpovede pre tento aj budúci rok o 0,2 percentuálneho bodu na 3,4 % v roku 2016 a 3,5 v roku 2017.
      Od júna 2014 sa ceny ropy podľa údajov MMF prepadli približne o 65 % alebo 70 USD (62,76 eura) na barel (159 litrov). Takmer paralelne s tým sa však tiež spomalil rast ekonomík mnohých krajín. To podľa Obstfelda znepokojilo mnohých pozorovateľov aj MMF. Doteraz sa totiž vo všeobecnosti predpokladalo, že pokles ceny ropy má pozitívny vplyv na globálnu ekonomiku. Kľúčovým predpokladom takejto myšlienky je, že negatíva, ktoré pocítia producentské krajiny, ako sú napríklad Saudská Arábia alebo Rusko, viac než vyvážia pozitívne vplyvy na ekonomiky spotrebiteľských štátov.

      Podľa Obstfelda však vývoj na akciových trhoch v posledných týždňoch a mesiacoch túto myšlienku nepodporuje. Kurzy akcií v posledných šiestich mesiacoch skôr klesli, keď ceny ropy padli. Preto sa zdá, že súvislosť medzi cenami ropy a rastom je komplikovanejší, než sa doteraz predpokladalo. Jedným z dôležitých faktorov je aj menová politika a vývoj úrokových sadzieb. "Argumentujeme, že výhody pre svetovú ekonomiku vyplývajúce z nízkej ceny ropy sa zrejme paradoxne objavia až vtedy, keď všeobecný vývoj cien smeruje mierne hore a keď sa priemyselné krajiny lepšie naučia správať v prostredí nízkych úrokových sadzieb," uviedol Obstfeld a jeho kolegovia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Bezpečnostná rada OSN odhlasovala predĺženie misie Organizácie Spojených národov v Afganistane o šesť mesiacov. Zároveň vyzvala militantné hnutie Taliban, aby vytvorilo inkluzívnu vládu. (tasr)

pred hodinou

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil druhé miesto v piatkovej 2. etape pretekov Okolo Slovenska. Zopakoval tým svoj výsledok z 1. etapy. Z triumfu sa tešil Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck-QuickStep. (tasr) 

pred hodinou

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek sa na MS v Kodani prebojoval do A-finále K4 na 500 m. Strieborní medailisti z ME v Poznani vyhrali druhé semifinále s vyše polsekundovým náskokom pred loďou Srbska. Do bojov o medaily postúpili aj Peter Gelle s Ákosom Gacsalom v K2 na 1000 m, keď v semifinále finišovali na druhej priečke. (tasr) 

pred 2 hodinami

Ruský prezident Vladimir Putin odovzdal svoj hlas vo voľbách prostredníctvom internetu. Ide o vôbec prvý prípad, keď ruský prezident nešiel osobne hlasovať do volebnej miestnosti. V utorok šéf Kremľa oznámil, že nastupuje do izolácie po tom, ako boli v jeho okolí potvrdené prípady nákazy koronavírusom. (tasr)

pred 2 hodinami

Dušan Kováčik na konci svojej záverečnej reči povedal, že je nevinný a proces považuje za predčasne ukončený. Dodal, že by sa nikdy nevrátil do prokuratúry. "Hanbím sa, čo sa tam deje. Je to hrozné," uviedol. 

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva