Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
09. január 2023

Avatar: Cesta vody

Trochu Mauglí, trochu Tanec s vlkmi a trochu Zachráňte Willyho

Nový Avatar je vizuálne a technicky úchvatná forma, do ktorej je zabalený silne nepôvodný a ubíjajúci príbeh.

Trochu Mauglí, trochu Tanec s vlkmi a trochu Zachráňte Willyho

Reprofoto Avatar: Cesta vody (trailer)/YouTube

Niekoľko rokov po tom, ako Na’viovia, domorodci z planéty Pandora, vyhnali v Avatarovi jednotke zo svojho sveta pozemskú ťažobnú spoločnosť, si ich niekdajší vodca Jake Sully, natrvalo presunutý do tela svojho avatara, užíva pokojný život v pandorských pralesoch so svojou rozrastajúcou sa modrou rodinkou. No na nočnej oblohe sa náhle zjaví jasná hviezda. Je to neklamný znak toho, že ľudia zo Zeme sa vracajú vo svojich vesmírnych lodiach.

Tentoraz nie aby ťažili miestnu nerastnú surovinu. Na Pandore majú pripraviť miesto, aby sa sem natrvalo presunulo ľudstvo z „umierajúcej Zeme“. Jake Sully proti nim začne organizovať domorodý odboj. No na stope je mu plukovník Miles Quaritch, záporák z jednotky, ktorý v nej síce zomrel, no vďaka technologickému hókusu-pókusu bol oživený a vracia sa v tele na’vijského avatara. A tak je pre Sullyho viac ako rovnocenným súperom…

Tak nejako znie zápletka filmu Avatar: Cesta vody, pokračovanie snímky z roku 2009, ktorá sa vtedy na desaťročie stala „najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias“, keďže zinkasovala asi 3 miliardy dolárov. „Dvojke“ trvalo dva týždne premietania v kinách, aby pokorila miliardovú hranicu. Momentálne film zarobil asi 1,7 miliardy dolárov a v kinách ho možno stále vidieť.

Pred kanadským režisérom Jamesom Cameronom nemožno nepociťovať rešpekt. Dal nám prvých dvoch Terminátorov, film Votrelci a, samozrejme, Titanic. Opakovane sa stretával so skepsou voči schopnosti svojich projektov vrátiť vložené peniaze (týkalo sa to Titanicu i prvého Avatara), no tieto filmy patrili vo svojej dobe medzi najlepšie zarábajúce vôbec (podobne ako Terminátor 2).

Navyše, Cameron je režisér, ktorý si uvedomuje, že film sa od konca 19. storočia, keď vznikol, vyvíja aj z hľadiska svojich technických možností. A práve on opakovane posúval hranice toho, čo je technicky možné.

Vidieť to aj na filme Avatar: Cesta vody. Asi neprekvapí, že vizuálne je nesmierne pôsobivý. V kine ho môžete vidieť v 2D alebo 3D verzii, so slovenským dabingom alebo v pôvodnom znení s titulkami. Ekosystém planéty Pandora je originálny a prepracovaný.

Kým v jednotke sme videli prales tejto fiktívnej planéty, v dvojke nám Cameron ukázal jej podmorský život. Dokonca aj Na’viovia, ktorí žijú na ostrovoch Pandory, sú tamojším podmienkam prispôsobení trochu inak ako Na’viovia z pralesov… Svet, na ktorom sa Avatar odohráva, patrí akiste k najprepracovanejším planétam v dejinách science-fiction.

Avatar by mal dostať ešte ďalšie tri pokračovania (v rokoch 2024, 2026 a 2028). O týchto projektoch sa šepká, že Cameron by chcel divákom ukázať nielen iné kúty Pandory, ale aj jej hviezdnu sústavu či dokonca Zem v 22. storočí, keď sa príbeh odohráva.

Ešte raz, Avatar: Cesta vody je vizuálne úchvatný. S dejom je to už rozpačitejšie.

Nepatrím k tomu druhu divákov, ktorí pri sledovaní filmov majú záľubu v prílišnom hľadaní otrepaných motívov, ktoré už boli použité inde. No Avatar: Cesta vody naozaj pôsobí ako prehliadka klišé z iných filmových či knižných príbehov.

Už pri jednotke si viacerí recenzenti všimli, že bývalý mariňák Jake Sully, ktorý sa má infiltrovať v tele avatara medzi domorodcov na Pandore, no namiesto toho si obľúbi ich spôsob života a povedie ich odboj proti pozemskej ťažobnej spoločnosti, nápadne pripomína zápletku filmu Tanec s vlkmi s Kevinom Costnerom. Prípadne dokonca príbeh indiánky Pocahontas.

Pokračuje to aj v dvojke. S na’vijskou rodinou Jakea Sullyho žije napríklad ľudský mladík, ktorého na Pandore zanechali, keď väčšinu ostatných pozemšťanov evakuovali po ich porážke v jednotke. Chlapec sa volá Spider. No mohol by sa volať aj Mauglí alebo Tarzan.

Veľmi rýchlo sa divák dozvie, že je zabudnutým synom hlavného záporáka, plukovníka Milesa Quaritscha. Prekvapiť to môže asi len niekoho, kto nikdy nevidel Hviezdne vojny a nevie, že Luke Skywalker je synom Dartha Vadera.

Myšlienka, že ľudia sa vrátili, lebo Zem zomiera a chystajú sa teraz rovnako vycicať aj Pandoru, pripomína film Deň nezávislosti naruby. Tam mimozemšťania zaútočili na Zem v roku 1996, lebo už ako kobylky spotrebovali suroviny iných planét a s tou našou chcú urobiť čosi podobné.

V jednej chvíli Avatar: Cesta vody vykráda pôvodný film Avatar z roku 2009. Spomínate si na zlovestný pozemský raketoplán z jednotky, ktorý slúži ako vlajková loď v záverečnej bitke s domorodcami? Tak v dvojke dostanete zase zlovestné námorné vznášadlo.

Recenzia na stránke konzervatívneho denníka by mohla pochváliť „rodinný rozmer“ dvojky, keďže Jake Sully chráni tentokrát hlavne svoju rodinu. No o „rodine“ rozpráva tak klišéovite ako Vin Diesel v Rýchlo a zbesilo.

Inzercia

Samostatnou témou filmu Avatar: Cesta vody sú tulkuny, veľrybám podobné živočíchy, ktoré chamtiví pozemšťania lovia, aby z ich mozgov vysali drahocennú látku využívanú v medicíne na predĺženie ľudského života. V dvojke hrá táto látka podobnú úlohu ako v jednotke vzácna nerastná surovina unobtanium.

No milovníci filmov so Samuelom L. Jacksonom si zavše spomenú na sci-fi horor Deep Blue Sea z roku 1999. Odohráva sa na námornej výskumnej stanici, kde sa vedci snažia z mozgov geneticky zmenených žralokov získavať látku, ktorá by liečila Alzheimerovu chorobu.

Väčší okruh divákov si zase spomenie na románovú klasiku Biela veľryba od Hermana Melvilla. Ibaže pozemský kapitán Ahab z filmu Avatar: Cesta vody nepríde o nohu, ale o ruku.

Keď tam následne tulkun začal preskakovať lovecké vznášadlo ako kosatka z filmu Zachráňte Willyho, prestal som ten film s konečnou platnosťou brať vážne. Od tej chvíle som len pravidelne pozeral na hodinky a dúfal, že sa to čoskoro skončí. Avatar: Cesta vody totiž trvá 192 minút. Záverečný akčný „showdown“ je, samozrejme, opäť vizuálne pôsobivý, no nevymyká sa z toho, na čo sme zvyknutí napríklad pri marvelovkách.

Už pri prvom Avatarovi sa veľa diskutovalo aj o hlbších myšlienkach, ktoré Cameronov príbeh servíruje divákovi. Na jednej strane sú Na’viovia vykresľovaní ako „ušľachtilí divosi“, neskazení civilizáciou. Proti nim stoja chamtiví pozemskí kapitalisti snažiaci sa vydrancovať prírodné zdroje Pandory, sveta, ktorého ekosystém je prepojený a Na’viovia ho uctievajú ako božstvo Eywa.

Aj sovietsky cenzor by tomu environmentálnemu triednemu boju zatlieskal. Keby dnes bol na Slovensku stále socializmus, pokojne by bolo možné, že Avatara by k nám boľševik pustil do kín – podobne ako iné vtedajšie západné filmy, ktoré ukazovali „prehnitosť kapitalizmu“.

Aby bolo jasné, táto poznámka nie je motivovaná svetonázorovo. Pokojne podpíšem, že Smrť obchodného cestujúceho od Arthura Millera bola najlepšia divadelná hra 20. storočia, aj keď vlastne kritizuje kapitalizmus a robí to dobre. Trhová ekonomika by nemala byť nekritizovateľná. No aj to sa dá robiť povrchne alebo s hĺbkou.  

Tá skoro všadeprítomná ideologická agitka v duchu ľavicového „woke“ progresivizmu je dnes najtragickejšou črtou hollywoodskej produkcie. Keď si chcete pozrieť nejaký filmový trhák, máte na výber medzi Avatarom, v ktorom ušľachtilí a environmentálne uvedomelí divosi bojujú proti zlým kapitalistom; disneyovkami a pixarovkami pre deti s LGBT postavami; či veľkofilmami na základe komiksových predlôh, v ktorých štafetu po tradičných mužských superhrdinoch preberajú emancipované feministické superhrdinky…

Nečudo, že Top Gun: Maverick s Tomom Cruisom sa po filme Avatar: Cesta vody stal druhým najlepšie zarábajúcim filmom roku 2022. Nejde len o nostalgiu za 80. rokmi.

Ten film obsahuje nula „woke“ posolstiev. Naopak, hrá na strunu staromódneho vlastenectva, otcovsko-synovských tém a jeho titulnou postavou je „starý biely muž“, dnes už šesťdesiatročný Tom Cruise, ktorý to však stále dáva.

No aj tento film, hoci zábavný a v záľahe súčasnej hollywoodskej produkcie osviežujúci, sa nevyhol neoriginálnym prvkom. Celá tá misia, ktorú majú piloti pod vedením Toma Cruisa splniť, pripomína až nápadne zničenie Hviezdy smrti v Hviezdnych vojnách.

V roku 2023 vám Hollywood dokáže ukázať fantastické, nikdy nevídané svety. Špeciálne efekty nikdy neboli špeciálnejšie, akčné scény akčnejšie.

No hlavné štúdiové trháky hrajú na istotu, majú problém s originalitou a prvoplánové ideologické posolstvá či zastúpenie menšín sú často dôležitejšie než príbeh.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.