Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. január 2023

Bezpečnosť na Slovensku

Jednou zo základných funkcií štátu je postarať sa o bezpečnosť a ochranu svojich občanov. Dôvera ľudí v štátne inštitúcie je jedným z kľúčových pilierov bezpečného demokratického štátu.

Na tejto mape môžeme vidieť, koľko väzňov má každá krajina na 100 000 obyvateľov.Najväčšie počty nájdeme vo východnej polovici Európy. Turecko a Rusko majú oveľa viac väzňov na 100 000 obyvateľov ako ktorákoľvek iná európska krajina.Európsky priemer je 124 väzňov na 100 000 obyvateľov. Priemer EÚ je 103.

Najnižšie sadzby možno nájsť v mikroštátoch a v severských krajinách. Holandsko a Severné Írsko majú tiež relatívne nízku mieru. San Maríno má najnižšiu mieru v Európe, pretože v roku 2020 nemá vôbec žiadnych väzňov!

Údaje pre túto mapu pochádzajú z ročných trestných štatistík Rady Európy . Vypovedajú teda tieto údaje niečo o kvalite justičného systému, kriminalite alebo efektívnosti presadzovania práva? No, to je ťažko povedať. V Rusku a Turecku by vysoká väzenská populácia mohla súvisieť so zlým stavom demokracie v týchto krajinách. Výsledkom je vyšší počet politických väzňov.

Ale pre ostatné krajiny, je vysoká väzenská populácia výsledkom vysokej kriminality alebo je presadzovanie práva veľmi tvrdé a efektívne? Správa zdroja na to bohužiaľ nedáva odpoveď. Ak však chcete na tieto otázky odpovedať, musíte vziať do úvahy oveľa viac štatistík, než len mieru väzenskej populácie. Správa zdroja je dobrým východiskovým bodom, ale budete potrebovať oveľa viac.

viac tu: https://wp.unil.ch/.../210329_Key_Findings_SPACE_I_2020.pdf

Inzercia

V porovnaní počtu policajtov na počet obyvateľov vychádzame v Európskej únii ako špička.

Pomáhať a chrániť. Nové krédo by mal každý slovenský policajt uplatňovať v priemere voči 257 ľuďom. Teoreticky by mal každý občan poznať svojho policajta po mene. U nás okrem štátnych pôsobí ešte 2700 obecných policajtov a asi 750 strážcov poriadku, ktorí však nemajú policajné kompetencie.

Takmer v každej civilizovanej krajine je počet policajtov bežnou témou volieb. Čo mi, mame ich málo, alebo veľa? Realita je samozrejme oveľa zložitejšia, nezáleží na počte ale na efektivite. Na Slovensku sa až pričasto stáva že testnú činnosť páchajú samotný príslušníci policajného zboru. Preto ODS navrhuje systémové riešenie nezávislé od toho či mame čestného policajného Prezidenta ako teraz alebo …. . To riešenie je GIBZ. Nezávislá Generálna inšpekciu bezpečnostných zborov. Táto organizácia bude strážiť čistotu a funkčnosť bezpečnostných zložiek štátu. Inšpekcia má byť nezávislou inštitúciou, v ktorej by boli oddelení kontrolóri od kontrolovaných. Vznik novej inštitúcie by neznamenal nárast počtu nových pracovných miest, keďže vnútorná inšpekcia už existuje na viacerých bezpečnostných rezortoch. Znamenalo by to iba presunutie existujúcich miest do novej inštitúcie, ktorá by však nepodliehala riadeniu priamo zo strany žiadného rezortu.

Základnú štruktúru Policajného zboru tvorí Prezídium PZ, útvary s pôsobnosťou pre celé územie a útvary s miestnou pôsobnosťou. Podrobnejšie organizačné členenie Policajného zboru zákon ponecháva v kompetencii ministra vnútra a policajného prezidenta. Osobitne sa zakotvuje postavenie a základné úlohy Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ.

Metodika: Údaje pre túto mapu pochádzajú od Eurostatu a nórskej polície . Spojené kráľovstvo je rozdelené, pretože Anglicko a Wales, Škótsko a Severné Írsko majú vlastnú políciu. Eurostat definuje policajtov ako zamestnancov verejných orgánov, ktorých hlavnými funkciami sú prevencia, odhaľovanie a vyšetrovanie trestnej činnosti a zadržiavanie údajných páchateľov. Údaje týkajúce sa pomocného personálu (sekretári, úradníci atď.) sú vylúčené.

 

Aktivista, zakladajúci člen platformy Pražská kaviareň z.s. Podpredseda občianskeho združenia Srdcom doma, ktoré sa angažuje za presadenie možnosti zúčastniť sa v prezidentských a európskych voľbách pre Slovákov žijúcich, študujúcich a pracujúcich v zahraničí, organizátor ZSS Praha, senior konzultant v think-tanku Institute of security and defence. Podnikal 9 rokov v Prahe, momentálne žije od 2018 so svojou rodinou v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Voľní autori v roku 2023

Voľní autori v roku 2023

Na úvod trochu teórie. Vzhľadom na to, že autorské právo na Slovensku nepozná možnosť vzdať sa autorských práv, všetky diela, ktoré boli napísané, alebo uverejnené sú viazané autorským právom do momentu, kým sa nestanú voľnými. Ako sa to udeje? Existujú dve možnosti. Ak autora poznáme, tak sa počíta rok úmrtia autora + 70 rokov s tým, že sa dielo stáva voľným až od 1.januára nasledujúceho roka. Napríklad Božena Slančíková-Timrava žila do roku 1951, takže všetky jeho knihy sú voľné od roku 2022.

Blog
Benedikt XVI. o politike a zbojnícka Slovenská republika

Benedikt XVI. o politike a zbojnícka Slovenská republika

Protikatolícki propagandisti a povrchní komentátori hodnotia Benedikta XVI. ako konzervatívneho „rotvailera“, či člena Hitlerjugend, a pripisujú mu zodpovednosť za škandály v Cirkvi. V súvislosti so Slovenskom niektorí spomínajú najmä odvolanie arcibiskupa Bezáka. Iní ho zas oceňujú ako jedného z najväčších mysliteľov a teológov XX. storočia. Málokto pripomína jeho slová o politike, a úlohe Cirkvi v nej. Práve tieto však ukazujú prečo Slovensko po 30 rokoch štátnej samostatnosti v niektorých oblastiach patrí k najhorším v Európe.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.