Eduard Heger rokuje o scenároch po páde vlády

Dohodu má predstaviť ešte v januári.
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) rokuje s partnermi o vývoji situácie po páde vlády aj v týchto dňoch. Komentovať vývoj rokovaní nebude a predstaví až finálnu dohodu.
Pre TASR to uviedla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková. Dohodu chce predstaviť v priebehu januára.
Heger avizoval januárové rokovania o novej väčšine 76 poslancov. Ešte pred Vianocami hovoril, že sa plánuje v januári stretávať s politikmi z demokratického spektra, no nie s lídrami Smeru a Hlasu ani s extrémistami.
Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár vtedy povedal, že trvá na predčasných voľbách, premiérovi však nebude kaziť rokovania o novej väčšine. Koalícia má podľa neho do konca januára pripraviť zmenu ústavného zákona a priviesť Slovensko k predčasným voľbám. Dodal, že ak k tomu nedôjde, prezidentka vymenuje úradnícku vládu.
Úradnícku vládu bez opory v parlamente nepodporuje vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Kritizuje aj možnosť predčasných volieb. Tie podľa nej vždy priniesli Slovensku katastrofálny výsledok.
V súvislosti s otázkou spájania demokratických síl sa podľa Janíkovej vyjadril Heger jasne. „Spolupracovať chce so všetkými demokratmi, ktorí prechovávajú spoločné hodnoty ľudskej dôstojnosti, slobody a demokracie, rešpektu, spravodlivosti a mieru. Za takéhoto politika považuje aj Mikuláša Dzurindu,“ priblížila.
Dnes treba vedieť
Prezidentka Zuzana Čaputová bude zajtra pokračovať v sérii povolebných rokovaní s lídrami politických strán. O 9.30 h prezidentka prijme predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho a o 11.00 h predsedu KDH Milana Majerského.
Šéf progresívcov Michal Šimečka vedie neformálne diskusie s predsedami strán, ktoré PS nevylúčilo zo spolupráce, teda so stranami SaS, KDH a Hlas. Chce zistiť, či existuje vôľa na vytvorenie alternatívnej väčšiny oproti tej, ktorú zostavuje Fico.
Víťazstvo vo vojne s Ruskom závisí od podpory spojencov, vyhlásil Zelenskyj
Ukrajinský prezident sa snaží presvedčiť EÚ, aby rozšírila svoj sankčný režim voči Rusku, ale aj Iránu, ktorý dodáva ruskej armáde útočné drony používané voči Ukrajine.
SR si pre Naryškinove vyjadrenia predvolala zástupcu ruského veľvyslanectva
Jeden z Putinových podriadených počas moratória spochybňoval priebeh slovenských volieb.
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Líder PS prišiel do Prezidentského paláca krátko po odchode Roberta Fica.
Parlamentné strany nominujú nových členov štátnej volebnej komisie
Desať mien bude známych po zostavení vlády. Päť miest totiž patrí koalícii a päť opozícii.
Pavol Rusko bude v stredu opäť pred súdom v kauze Maják nádeje
Pavol Rusko je obžalovaný, že ako riaditeľ neziskovej organizácie Maják nádeje v roku 2015 financoval muzikál Romeo a Júlia z peňazí účelovo viazaných na činnosť azylového centra. Celkovo údajne išlo o sumu 101 000 eur. Rusko to považuje za lož, vinu odmieta.
Nitriansky župan Becík sa funkcie po zvolení do parlamentu nevzdá
Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba sa ešte nerozhodol, či si uplatní svoj poslanecký mandát.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s predsedom Smeru Robertom Ficom pred odovzdaním poverenia o zostavení vlády: