Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. december 2022, 10:46

Emeritný pápež

Zomrel Benedikt XVI., pohreb sa bude konať 5. januára

Zomrel Benedikt XVI., pohreb sa bude konať 5. januára

Foto: TASR/AP

Pozostatky emeritného pápeža budú od pondelka 2. januára vystavené v Bazilike sv. Petra, kde sa s ním budú môcť rozlúčiť veriaci. Pohreb sa uskutoční vo štvrtok 5. januára vo Vatikáne.

Vo veku 95 rokov zomrel v sobotu emeritný pápež Benedikt XVI. „So zármutkom vám oznamujeme, že emeritný pápež Benedikt XVI. zomrel dnes o 9.34 h v Kláštore Matky Cirkvi vo Vatikáne,“ informoval hovorca Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. 

Pohreb emeritného pápeža bude vo štvrtok 5. januára o 9.30 h. Povedie ho súčasný pápež František. Očakávajú sa desiatky tisíc účastníkov.

Pozostatky emeritného pápeža predtým vystavia v pondelok 2. januára v Bazilike sv. Petra, kde sa so zosnulým budú môcť rozlúčiť veriaci. Telesné pozostatky Benedikta XVI. pochovajú v hrobke v Bazilike sv. Petra.

Vatikán na pohreb pozval iba oficiálne delegácie z Nemecka a Talianska. To podľa agentúry AP podčiarkuje skutočnosť, že Benedikt XVI. už nebol pápežom a požiadal o jednoduchý pohreb.

Zdravotný stav Benedikta XVI. sa v posledných dňoch zhoršil, pripomína spravodajský web Vatican News.

Pápež František v stredu (28. decembra) počas generálnej audiencie vyzval veriacich, aby sa modlili za 95-ročného emeritného pápeža, lebo jeho zdravotný stav sa zhoršuje a je „veľmi chorý“. František v stredu Benedikta navštívil.

Bývalého nemeckého kardinála Josepha Ratzingera zvolili za pápeža v roku 2005. Prijal meno Benedikt XVI.

V roku 2013 ako prvý pápež po šiestich storočiach dobrovoľne odstúpil z funkcie. Abdikáciu odôvodnil pokročilým vekom a tým, že už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie povinností najvyššieho predstaviteľa Katolíckej cirkvi.

Benedikt si Kláštor Matky Cirkvi vybral za svoju rezidenciu po svojom odstúpení v roku 2013, píše Vatican News.

Pápež František spomína na Benedikta XVI. ako na láskavého človeka 

Pápež František vo svojej koncoročnej homílii vzdal hold svojmu predchodcovi Benediktovi XVI. František v sobotu podvečer na záver roka slávil vo vatikánskej Bazilike sv. Petra vešpery spojené s ďakovným spevom Te Deum.

„A keď už hovoríme o láskavosti, v tejto chvíli naše myšlienky spontánne smerujú k nášmu najdrahšiemu emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., ktorý nás dnes ráno opustil,“ povedal František.

„S dojatím spomíname na človeka takého ušľachtilého, takého láskavého,“ dodal pápež. Svojmu predchodcovi sa poďakoval „za všetko dobré, čo vykonal,“ a podčiarkol „jeho obete, ktoré priniesol pre dobro cirkvi“.

Foto: TASR/AP

Kondolovali aj najvyšší slovenskí ústavní činitelia

Na zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. budeme spomínať ako na človeka silnej viery. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

„Joseph Ratzinger sa po zrieknutí svojho úradu utiahol do ústrania a svoj čas venoval čítaniu a modlitbe. Tí, ktorí sa s ním stretli aj osobne, vyzdvihujú inteligenciu a schopnosť Benedikta XVI. viesť nezaujato diskusiu aj s názorovými oponentmi,“ povedala hlava štátu. Poukázala na to, že i keď počas svojho pontifikátu nenavštívil Slovensko, v roku 1992 ešte ako kardinál odslúžil svätú omšu v bratislavskom Dóme sv. Martina.

„V Benediktovi XVI. strácame významného teológa a dôležitú duchovnú osobnosť katolíkov na celom svete,“ dodala Čaputová.

„Je to smutná správa, ale asi každý to už očakával v takom vysokom veku a pri takom podlomenom zdraví,“ reagoval predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Poznamenal, že keď bol na poslednej návšteve Vatikánu, mal možnosť pozrieť sa aj do Vatikánskych záhrad, kde sa emeritný pápež prechádzal a bolo ho tam možné i stretnúť.

Nad smrťou Benedikta XVI. vyjadril ľútosť. Zároveň mu praje, aby konečne našiel pokoj, spásu duše a bol už teraz tam, kam kráčal a kde túžil byť.

Inzercia

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger  poďakoval emeritnému pápežovi Benediktovi XVI. za jeho službu a obetu cirkvi.

„K vierouke pristupoval s výnimočnou hĺbkou a precíznosťou. Veľkou inšpiráciou bol i svojím bohatým vnútorným prežívaním viery,“ uviedol premiér na sociálnej sieti.

Smúti aj Putin či Karol III.

Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu ocenil pri spomienke na zosnulého Benedikta XVI. jeho „záväzok k nenásiliu a mieru“. 

„Vyjadrujem najhlbšiu sústrasť katolíkom a ostatným na celom svete, ktorí boli inšpirovaní jeho životom modlitby a húževnatým záväzkom k nenásiliu a mieru,“ uviedol Guterres. Podľa šéfa OSN bol Benedikt XVI. „zásadový vo viere, neúnavný vo svojom úsilí o mier a odhodlaný brániť ľudské práva“.

Aj britský kráľ Karol III. sa v sobotu pripojil k svetovým lídrom, ktorí vzdali úctu zosnulému emeritnému pápežovi. Kráľ ocenil jeho snahu o posilnenie vzťahu medzi katolíkmi a protestantmi. 

Britský panovník ocenil „neustále úsilie bývalého pápeža o presadzovanie mieru..., ako aj úsilie o posilnenie vzťahu medzi svetovým Anglikánskym spoločenstvom a Rímskokatolíckou cirkvou“. Dodal, že správu o úmrtí Benedikta XVI. prijal s „hlbokým smútkom“.

„S láskou si spomínam na svoje stretnutie s Jeho Svätosťou počas mojej návštevy Vatikánu v roku 2009,“ uviedol Karol III. Dodal, že návšteva emeritného pápeža Spojeného kráľovstva v roku 2010 bola „dôležitá pre posilnenie vzťahov medzi Svätou stolicou a Spojeným kráľovstvom“.

Ruský prezident Vladimir Putin zosnulého Benedikta XVI. označil za „obhajcu tradičných kresťanských hodnôt“. Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill zdôraznil ochranu morálnych hodnôt. 

„Benedikt XVI. bol významná náboženská a štátna osobnosť, presvedčený obhajca tradičných kresťanských hodnôt,“ uviedol Putin v sústrastnom odkaze, ktorý zverejnil Kremeľ.

„Bezvýhradná autorita Benedikta XVI. ako významného teológa mu umožnila významne prispieť k rozvoju spolupráce medzi kresťanmi a k ochrane tradičných morálnych hodnôt,“ uviedol vo vyhlásení patriarcha Kirill.

Steinmeier, Welby i predstavitelia Talianska si pripomenuli osobnosť Benedikta XVI.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zosnulého emeritného pápeža označil za sprostredkovateľa medzi náboženstvami. Canterburský arcibiskup Justin Welby pripomenul jeho odvahu a pokoru.

Steinmeier uviedol, že pre Benedikta boli obzvlášť dôležité jednota medzi kresťanmi či dialóg medzi náboženstvami. „Usiloval sa viesť dialóg so Židmi a s moslimami, ako aj s kresťanskými skupinami na celom svete,“ napísal nemecký prezident. Profesor Joseph Ratzinger podľa Steinmeiera aj vo svojich prácach spájal vysokú úroveň vedomostí v oblasti teológie a filozofie s porozumiteľným jazykom.

Welby pre BBC povedal, že Benedikt XVI. bol „jedným z najväčších teológov svojej doby“, ktorý sa usiloval nasmerovať ľudí k Ježišovi Kristovi. Jeho rozhodnutie odstúpiť z roku 2013 označil za „odvážne a pokorné“.

Takisto pripomenul mnohé výrazné zmeny, ktorých bol Benedikt počas svojho života svedkom – keď žil v Nemecku počas nacistického režimu či rozdelenia a opätovného zjednotenia tejto krajiny

Taliansky prezident Sergio Mattarella povedal, že Benediktova smrť je dôvod na smútok pre celé Taliansko.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová vyzdvihla Benediktovu celoživotnú službu cirkvi a schopnosť „prehovoriť k srdciam a mysliam ľudí s duchovnou, kultúrnou a intelektuálnou hĺbkou svojho učiteľského úradu cirkvi“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzdvihol úsilie Benedikta XVI. o dosiahnutie prívetivejšieho sveta. „Vo svojich myšlienkach som s katolíkmi vo Francúzsku a vo svete, ktorí trúchlia nad odchodom Jeho Svätosti Benedikta XVI., ktorý sa dušou aj inteligenciou usiloval o bratskejší svet,“ napísal.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.