Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. december 2022

Namiesto predsavzatí

Dvanásť nejasných predpovedí o tom, v čom bude rok 2023 lepší

Tento Silvester už žiadne svoje predsavzatia radšej ani nebudem zverejňovať.

Dvanásť nejasných predpovedí o tom, v čom bude rok 2023 lepší

FOTO: Openverse/Creativity + Timothy K. Hamilton

Na jednej strane netreba, lebo tak či tak stereotypne pokračujem v napĺňaní novoročných predsavzatí z dávno minulých rokov, napríklad v modlení priemerne dvoch ružencov denne.

Na druhej strane nechcem čitateľov traumatizovať svojimi večne neúspešnými predsavzatiami.

Radšej niečo riskujem a s trochou ľahkovážnosti sa pokúšam predpovedať, v čom by mohol byť nový rok lepší ako ten starý.

1. Rok 2023 bude lepší než 2022. Už aj preto, že horší azda už ani nemôže byť.

2. My konzervatívci a kresťania tu v strednej Európe máme to šťastie, že sa v roku 2023 už nebudeme môcť veľmi rozhádať.

Pretože už do krvi rozhádaní sme. Naopak, môžeme sa lepšie starať o svoje zostávajúce priateľstvá.

Chlieb sa láme na tom, či aj neplnoleté osoby budú môcť podstúpiť tranzíciu pohlavia bez súhlasu odborníkov a rodičov. Zdieľať

3. V kultúrnych vojnách, ktoré sme v posledných rokoch spravidla prehrávali, môžeme v roku 2023 zaznamenať prvú významnú remízu, ba dokonca časovkové víťazstvo.

Nehovorím o otázke eutanázie, v ktorej padne jedna európska krajina za druhou, ani o otázke potratov, v ktorej zrušenie rozsudku Roe vs. Wade bolo rýchlo vyvážené tým, že si americký ľud v referendách prinavrátil právo na potrat.

Nie, hovorím o slobodnej voľbe pohlavia pre dospievajúcich. Chlieb sa láme na tom, či aj neplnoleté osoby budú môcť podstúpiť tranzíciu pohlavia bez súhlasu odborníkov a rodičov. Na rozdiel od iných progresívnych projektov, ktoré identitu človeka menia občas iba na papieri alebo v slovníku, ide tu o najlepší spôsob, ako poslať celú generáciu zmätených pubertiakov do záhuby.

A hľa, najprogresívnejšie krajiny Európy tomu dali v posledných týždňoch stopku: vládni španielski socialisti radšej odložili legislatívny projekt o úplnej liberalizácii tranzícií a expertná komisia vo Švédsku zverejnila stanovisko, v ktorom upozorňuje na epidemický nárast transrodových detí a na vysoký počet nešťastníkov, ktorí žiadajú o „detranzíciu“ späť k starému pohlaviu.

Možno sa progresívny valec v tejto jednej otázke zastaví.

4. Inflácia bude hádam o niečo nižšia ako v roku 2022. Lebo všetko, čo mohlo šialene zdražieť, už šialene zdraželo. Z doplatkov za elektrinu nás ide trafiť šľak, no po uhradení si možno budeme môcť vydýchnuť.

5. Ukazuje sa, že už ani benzín nebude dlhodobo stáť dve eurá. Cenový strop na ruskú ropu vo výške 60 dolárov funguje zatiaľ prekvapivo dobre, Putinov podľa ruského denníka Komsomolka „ostroumný“ protiplán musí svoju ostroumnosť ešte len preukázať, no a Čína a India kupujú ruskú ropu vďaka výrazným ruským zľavám dokonca za menej ako 60 dolárov.

Všetko je to len dobré. My budeme tankovať za viac-menej znesiteľnú cenu, Indovia – čo im prajem – ešte lacnejšie. A chrapúň v Kremli inkasuje pre svoju podlú vojnu iba málo.

Pôjdem vlakmi Ukrzaliznycjy na Ukrajinu a aspoň zopár dní budem solidárny s Ukrajincami – mrznúť v tme. Zdieľať

6. Letenky budú strendodobo asi drahšie ako pred pandémiou. Aj to je len a len dobré, veď aj moje lietanie hore-dole s Ryanairom a Wizzairom ničí túto planétu.

Nedávno som videl vzdialené periférie Európy – Kazachstan a Madeiru a Arktídu. V roku 2023 budem cestovať viac v okolí a častejšie vlakom. Už sa teším na sviečkovú s pálenkou v reštauračných vozňoch slovenských železníc a Českých dráh.

A určite pôjdem vlakmi Ukrzaliznycjy na Ukrajinu. Aspoň zopár dní budem solidárny s Ukrajincami – mrznúť v tme.

7. S manželkou budeme k sebe milší. Lebo zlopovestný siedmy rok manželstva bude už v máji za nami.

Inzercia

8. Hoci som pred chvíľou dovŕšil päťdesiatku, budem sa naďalej cítiť ako silák. Moje sebavedomie pramení v tom, že som jediný ocko v dedine, čo pravidelne nosí obe svoje deti zároveň, jedno na pleciach, druhé na rukách.

Teším sa z obdivných pohľadov, no nenosím deti takto dobrovoľne, ony ma bezohľadne vydierajú, zvlášť keď sa ponáhľame do kilometer vzdialenej škôlky. Keďže ja starnem a ony rýchlo priberajú, musí raz zákonite nastať moment, keď dostanem k. o.

Zatiaľ si však verím, že ten okamih pravdy nikdy nezažijem: staršia dcéra pôjde v septembri do školy a vyhlasuje, že sa ako školáčka už nedá nosiť. Aj keby nedržala slovo, mám dobré vyhliadky: do školy to máme o polovicu bližšie ako do škôlky.

9. Verím, že vy ostatní sa stanete v roku 2023 múdrejšími, ja celkom určite nie, vidím však potenciál na spomalenie hlúpnutia.

Oprášiť si jazyky, ktoré som sa poriadne ešte ne­naučil (taliančinu, chorvátčinu), trošičku pokračovať s mojou nulovou švéd­činou. Občas prečítať nejakú knihu v nejakom tom vlaku, raz za čas si otvoriť Písmo. Na viac si už ani netrúfam.

10. Dúfam, že budem uvážlivejší. Menej písať, dlhšie rozmýšľať, viac sa spovedať v spovednici a menej v článkoch.

Kým ma historické udalosti opäť nevyvedú z miery, bude zo mňa distingvovaný predstaviteľ starej gardy slovenskej publicistiky.

V roku 2023 sa môže skončiť vojna na Ukrajine, no toto je najmenej pravdepodobná z mojich predpovedí. Zdieľať

11. Samozrejme, nemôžem nikomu zaručiť, že rok 2023 bude lepší ako rok 2022. Dvadsiate prvé storočie nás naučilo, že mega krízy prichádzajú v čoraz menších časových intervaloch: medzi prvým lockdownom na celom nám známom svete a najväčšou európskou vojnou po druhej svetovej neuplynuli ani dva roky.

No azda ďalšia katastrofa nás čaká až v roku 2024.

12. Puká mi srdce, keď ťukám toto do klávesnice: v roku 2023 sa môže skončiť vojna na Ukrajine. Priznávam, že táto je najmenej pravdepodobná z mojich inak málo odvážnych predpovedí.

Ideálne by bolo, keby mieru predchádzalo precitnutie na strane autorov vojny, zatiaľ však nič tomu nenasvedčuje.

Naopak, prieskumy najdôveryhodnejšej ruskej agentúry Centra Levada sú bezútešné, vraj iba desať percent Rusov pociťuje niečo také ako vinu za zločin proti Ukrajine.

Sám som tú ruskú bezcitnosť nedávno zažil, v nórskom lietadle s dvoma ruskými ženami, ktoré dávno emigrovali z Murmanska do južného Nórska.

Prvá Ruska, ktorá zaujala k vojne neutrálno-relativistický postoj, mi ukázala na svojom smartfóne fotografiu rodinného domu, v ktorom vyrástla. Dom stál v Mariupole a bol zbombardovaný. Druhá Ruska, ktorej veľmi pristal nový svetlomodrý kabát, ju okríkla: „Preboha, prestaň už s politikou!“

Prestali sme teda „s politikou“.

Takto iba zostane možnosť, že velenie Ruskej federácie ukončí svoje ťaženie nie z ľudomilstva, ale z dôvodu neodvrátiteľnej porážky. To sa môže v roku 2023 stať, zrejme však iba po nasadení ďalších státisícov zmobilizovaných a po nezmyselnej smrti ďalších státisícov ľudí.

A to už nechcem uviesť ako nádejnú predpoveď.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.