Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. december 2022, 18:58

Stabilizačný príspevok

Zdravotníci z 5000 eur nakoniec zaplatia len daň, odvody nie

Zdravotníci z 5000 eur nakoniec zaplatia len daň, odvody nie

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Oslobodenie od odvodov navrhol poslanec OĽaNO Marek Šefčík a parlament to schválil. Zdravotníkom tak nakoniec v čistom ostane približne 4000 eur, nie 2650, čo bol jeden z možných čiernych scenárov.

Stabilizačné príspevky pre zdravotníckych pracovníkov budú oslobodené od zdravotných a sociálnych odvodov. Vyplýva to zo schváleného pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o zdravotných poisťovniach. Príspevok vo výške 5000 eur tak bude podliehať len zdaneniu. 

Keďže parlament schválil pozmeňujúci návrh poslanca Šefčíka, z celkovej sumy 5000 eur bude zrazený len preddavok na daň a zvyšná suma bude vyplatená v mzde za mesiac december 2022 v januárovom (2023) výplatnom termíne. K preddavku 2500 eur tak dostanú odhadom ešte približne ďalších 1500 eur.

Ak by zdravotnícki pracovníci museli z príspevku platiť daň a aj odvody, v čistom by im zostalo len 2650 eur. Na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov vláda vyčlenila 200 miliónov eur.

Zdravotníci boli pred podpisom dohôd o stabilizačnom príspevku pod stresom a odmietali zmluvy narýchlo podpísať. Výšku príspevku nemali garantovanú až do schválenia poslaneckého návrhu. Dohody pritom museli podpísať už do 19. decembra, teda ešte predtým, než vedeli, ako to s výškou stabilizačného príspevku dopadne. Mnohí sa aj pre podobné nejasnosti nakoniec rozhodli príspevok odmietnuť.

V nemocniciach boli aj takí personalisti, ktorí zdravotníkov od stabilizačného príspevku odhovárali. Zdôvodňovali to napríklad tým, že ak počas daného obdobia ťažko ochorejú a nebudú môcť viac vykonávať svoju prácu, musia alikvotnú sumu vrátiť späť a v konečnom dôsledku bude prijatie príspevku pre nich nevýhodné.

Či je to naozaj tak, nie je jasné, pretože rezort zdravotníctva na podobné otázky neodpovedal.

Narýchlo vypracovávané dohody si tak vybrali svoju daň v slabej informovanosti a celkovej zmätočnosti, ktorá vládla v zdravotníckej profesii.

„Toto nie je žiadna stabilizácia, toto je výsmech sestrám a pôrodným asistentkám a ďalším zdravotníckym pracovníkom,“ hovorila o situácii so stabilizačnými príspevkami sesterská komora. Z myšlienky stabilizácie sa podľa nej stal presný opak.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.