ZAHRANIČIE: Homosexuálom v Ugande hrozí trest smrti

Africká krajina ide trestať homosexuálov.

Ugandský parlament bude schvaľovať zákon, ktorý za homosexuálny styk s osobou, ktorá nemá 18 rokov alebo je nejakým spôsobom hendikepovaná, udeľuje trest smrti. Homosexuálny pomer dvoch dospelých osôb má byť potrestaný doživotím. Zákon navrhol David Bahati z vládnej strany Hnutie národného odporu. Správu priniesol portál allAfrica.com.

Nová legislatíva pomenovaná Anti-homosexuálny zákon 2009 zavádza pojem „homosexualita s priťažujúcimi okolnosťami“, ktorej priamym dôsledkom je trest smrti. Dopúšťa sa jej nakazený vírusom HIV, ktorý má styk s osobou rovnakého pohlavia, alebo osoba majúca homosexuálny pomer s maloletým či hendikepovaným, alebo keď je k danej osobe vo vzťahu autority. Anti-homosexuálny zákon však doživotím trestá aj akýkoľvek homosexuálny pomer dvoch plnoletých osôb, „dotýkanie sa inej osoby so zámerom spáchania homosexuálneho skutku“, či robenie si nárokov na manželstvo s osobou rovnakého pohlavia.

Za pomoc či spoluvinu pri homosexuálnom skutku hrozí trest vo forme sedemročného väzenia. Rovnako ma byť potrestaný aj každý, kto „za účelom homosexuality“ prevádzkuje dom alebo izbu. Vysielanie, vyrábanie, distribúcia homosexuálnych pornografických materiálov, či vlastnenie elektronických zariadení (vrátane internetu), ktoré majú slúžiť prevádzaniu alebo propagovania homosexuality, je potrestané vysokou finančnou pokutou alebo väzením od päť do sedem rokov. Červenú dostávajú aj mimovládne a iné organizácie a združenia propagujúce homosexualitu.

Radikálny návrh zákona vyžaduje, aby každý, kto sa dozvie o homosexuálnych aktivitách inej osoby, o tom informoval do 24 hodín políciu. V opačnom prípade čelí pokute alebo trojročnému väzeniu. Uganďania žijúci v zahraničí sa majú mať tiež na pozore. Pokiaľ by sa vedelo, že sú homosexuálnej orientácie, podľa zákona môže Uganda požadovať ich vydanie.

Všetko pre silnú rodinu

Dôvod, prečo sa ugandský parlament uchýlil k takýmto extrémnym sankciám voči homosexuálom je „posilnenie národných kompetencií riešiť vnútorné a vonkajšie ohrozenia tradičnej heterosexuálnej rodiny“. Homosexualita v krajine už je podľa momentálneho právneho stavu ilegálna. Nový Anti-homosexuálny zákon 2009 má doplniť medzery v súčasnom trestnom zákone, sprísniť tresty a definovať nové prečiny. Celková anti-gay klíma v parlamente podľa informácii BBC zabezpečí ľahký priebeh legislatívy. Vo viacerých prejavoch ugandského prezidenta Yoweri Museveniho tiež odzneli jasné proti homosexuálne stanoviská. Vedúce osobnosti ugandskej politickej scény v minulosti obvinili Európu a ľudsko-právne organizácie z rozširovania homosexuality. „Členovia parlamentu jednoznačne podporujú tento zákon, pretože homosexualita je v Ugande ilegálna a máme to jasne uvedené v trestnom zákone,“ vyjadril sa nezávislý poslanec John Otekat Emile, podľa ktorého má návrh zákona 99-percentnú šancu na úspech.

Sedemnásť ľudsko-právnych organizácii sa v svojich protestoch odvoláva na záväzky, ktoré Ugande vyplývajú z medzinárodných zmlúv. Tvorcovia legislatívy však mysleli aj na tieto „obmedzenia“. Zákon ruší všetky zmluvy a medzinárodné povinnosti, ktoré by boli v rozpore s najnovším návrhom.
Podľa organizácií zaoberajúcich sa právami homosexuálov žije v Ugande asi pol milióna gayov a lesbičiek z celkovej populácie 31 miliónov obyvateľov. V štáte je približne 940-tisíc nakazených vírusom HIV, čím sa Uganda radí počtom nakazených na štrnástu priečku vo svete.

Mária Škvarlová
Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo