Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2016, 14:00

Tretí podozrivý nie je na úteku, odpálil sa na letisku (aktualizujeme)

Tretí podozrivý nie je na úteku, odpálil sa na letisku (aktualizujeme)

Na snímke belgickej polície, sú traja muži podozriví z bombových útokov na bruselskom letisku Zaventem. (Foto: TASR/AP)

Podľa televízie RTBF sa bratia odpálili na odlišných miestach. Laachraoui nie je na úteku, ale zabíjal na letisku.
Výbuchy v Bruseli: stručne

31 mŕtvych a 300 zranených.
V utorok ráno po 8:00 nastali dve explózie v odletovej hale letiska Zaventem.
Útoky sa stali aj na zastávke metra v centre Bruselu a stanici Schuman.
V krajine platí najvyšší stupeň ohrozenia.
K zodpovednosti za útoky sa prihlásil Islamský štát.
Polícia už pozná mená bratov, ktorí sa odpálili v letiskovej hale, resp. v metre.
Na Slovensku platí druhý - zvýšený stupeň teroristického ohrozenia.


20:30 Druhým samovražedným atentátnikom, ktorý sa v utorok odpálil na letisku, má byť Najim Laachraoui. Informovala o tom dnes belgická televízia RTBF.

Najim Laachraoui sa spolu s Ibrahimom Bakraouim odpálil na letisku, Bakraouiov brat Khalid v stanici metra Maelbeek.

Belgické médiá pôvodne uvádzali, že po 24-ročnom Laachraouim je vyhlásené pátranie. 

Belgická prokuratúra len uplynulý pondelok identifikovala Laachraouiho ako ďalšieho komplica teroristických útokov, ktoré sa v Paríži odohrali vlani 13. novembra. Laachraoui dovtedy v spisoch vystupoval pod falošnou identitou ako Soufiane Kayal. Ide o hľadaného džihádistu, ktorý sa narodil v roku 1991 a vo februári 2013 odišiel do Sýrie.

Belgická prokuratúra vo svojom vyhlásení spresnila, že Najim Laachraoui bol 9. septembra 2015 kontrolovaný na hraniciach Maďarska a Rakúska. V aute značky Mercedes s ním boli aj Salah Abdeslam a Mohamed Belkaid.

20:00 Hlavné bruselské letisko Zaventem zostane uzavreté najmenej do soboty.

19:25 Belgická tajná služba dostala podľa informácií internetového vydania izraelského denníka Haarec konkrétne varovania pred teroristickými útokmi v Bruseli. Informované mali byť aj tajné služby iných západných štátov.

18:30 Francúzsky občan Salah Abdeslam, ktorého zadržali 18. marca pri razii v bruselskej štvrti Molenbeek pre podozrenie z účasti na teroristických útokoch v Paríži, strávil vlani v septembri noc v Dolnom Fransku v Bavorsku.

Ako dnes informovala tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na najvyššieho predstaviteľa bavorskej polície Wilhelma Schmidbauera, stalo sa tak v spoločnosti dvoch ďalších mužov v hostinci v obci Geiselwind v okrese Kitzingen.

Bavorské bezpečnostné zložky teraz preverujú, či sa v Abdeslamovej spoločnosti vtedy nenachádzal aj Najim Laachraoui (24), ktorý je jedným z podozrivých z utorkového útoku na letisku v Bruseli a ktorého spájajú aj s novembrovým terorom v metropole Francúzska.

17:30 Belgický kráľovský pár – kráľ Filip a kráľovná Mathilda – navštívil dnes medzinárodné letisko Zaventem v Bruseli, ktoré sa v utorok ráno stalo dejiskom teroristického útoku.

Prvý pár Belgického kráľovstva sa tam stretol so záchranármi a osobne im poďakoval za nasadenie a profesionálnu prácu.

14:00 Belgický federálny prokurátor Frederic Van Leeuw dnes potvrdil, že počas pátrania polícia zatkla jednu osobu, ktorá sa podrobuje výsluchu.

Uviedol, že v útoku na letisku Zaventem prišli o život dvaja teroristi. Jedného z nich sa podarilo identifikovať na základe odtlačkov prstov ako 29-ročného Ibrahima Bakraouiho. Druhý samovražedný atentátnik zatiaľ identifikovaný nie je.

Muž v klobúku a svetlej bunde, známy z fotografie zverejnenej v médiách, je stále na úteku. „Zložil veľkú tašku a potom (ešte) pred explóziami odišiel,“ vysvetlil prokurátor. Na letisku sa nenašla žiadna zbraň.

Samovražedným atentátnikom na stanici metra Maelbeek je Khalid Bakraoui, 27-ročný brat spomínaného Ibrahima, vyhlásil prokurátor.

Ibrahim Bakraoui podľa neho zanechal testament, ktorý sa našiel v počítači v odpadkovom koši na ulici v bruselskej štvrti Schaerbeek. Napísal v ňom: „Som v chvate, neviem, čo robiť, nie som v bezpečí všade po mne pátrajú“ a vyjadril aj obavy, že ak sa „to ďalej bude takto vliecť“, skončí v cele susediacej s tou, v ktorej je Salah Abdeslam. 

Abdeslam bol zadržaný minulý piatok v Bruseli v súvislosti s podozrením z účasti na teroristických útokoch v Paríži z novembra 2015.

Prokurátor potvrdil, že v byte v bruselskej štvrti Schaerbeek, ktorý polícia v utorok prehľadala, sa našlo 15 kilogramov výbušniny TATP, 150 litrov acetónu, 30 litrov peroxidu vodíka, detonátory, batožina plná klincov a skrutiek a materiál na vyhotovenie nálože.

Informoval tiež, že podľa poslednej bilancie si atentáty v Bruseli vyžiadali 31 obetí a 270 zranených.

12:45 Muž, ktorého zadržala polícia dnes v belgickom Anderlechte, nie je hľadaný Najim Laachraoui. 

Informoval o tom dnes belgický denník La Derniéure Heure s odvolaním sa na policajné zdroje.

11:45 Televízia RTBF prišla s informáciou, že bratia Brahim a Khalid Bakraouiovci netvorili jedno komando, napriek snímke z kamery, ktorá ich zachytáva na letisku. 

Brahim vraj spáchal samovražedný útok v odletovej hale letiska, jeho brat Khalid odpálil neskôr nálož na svojom tele v centre Bruselu na stanici metra Maelbeek.Začal sa hon na muža menom Najim Laachraoui. (Foto: TASR/AP)

11:30 Kľúčovou postavou pri vyšetrovaní útokov je taxikár, ktorý v utorok skoro ráno na letisku Zaventem viezol jednu časť komanda samovražedných atentátnikov, napísal dnes belgický denník La Derniere Heure.

Taxikár sa na polícii prihlásil sám, keď si uvedomil spojitosť medzi výbuchmi v odletovej hale a zvláštnym správaním svojich klientov. 

Denník uviedol, že taxikár upozornil na veľmi závažný detail: kým na zverejnených záberoch z bezpečnostných kamier mala trojica podozrivých mužov na vozíkoch naložené tri kusy batožiny, z kufra jeho auta ich vyložili viac.

Polícia na základe tohto spustila pátranie v areáli letiska a objavila nálož, ktorá neexplodovala. Pyrotechnici ju totiž včas zneškodnili.

Taxikár okrem toho polícii poskytol aj adresu v bruselskej štvrti Schaerbeek, kde predpokladaných teroristov vyzdvihol. Polícia tam následne v utorok popoludní urobila raziu, pri ktorej našla chemikálie a bombovú nálož naplnenú klincami. 

11:20 V belgickom meste Anderlecht dnes ráno zadržali tretiu osobu podozrivú zo spáchania utorkového útoku na bruselskom letisku. Ide o Najima Laachraouiho, informoval na svojej webovej stránke denník La Derniéure Heure s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje. 

Federálna prokuratúra zatiaľ túto informáciu nepotvrdila.

10:45 Belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková informovala, že pri utorkových atentátoch zahynulo „okolo 31 ľudí a 260 ich bolo zranených“.

Podľa belgického ministra zahraničných vecí Didiera Reyndersa má jeho rezort poznatky, že v Bruseli zahynuli alebo boli zranení ľudia najmenej 40 národností.

10:30 Francúzske úrady dnes ráno okolo 6:45 z bezpečnostných dôvodov evakuovali letisko Toulouse-Blagnac. Dôvodom bol podozrivý predmet, ktorý sa našiel v jeho areáli.

10:00 Letisko Zaventem zostane zavreté na neurčito. V utorok odtiaľ štartovalo len niekoľko civilných lietadiel, aj to prázdnych, a dokonca aj nákladné odleteli bez carga. 

Podľa hovorkyne v odletovej hale, kde v utorok došlo k explóziám, pokračujú práce súvisiace s vyšetrovaním týchto samovražedných atentátov. „Ešte nemáme prístup do haly, aby sme mohli vyhodnotiť škody,“ vysvetlila.

Doprava na všetkých linkách metra v Bruseli, ktoré bolo v utorok tiež terčom útoku, sa postupne vracia k obvyklému režimu. S obmedzeniami funguje v Bruseli dnes už aj autobusová doprava. Električky premávajú bez výpadkov. K normálu sa vrátila aj situácia v železničnej doprave.

V bruselských školách sa dnes učí ako obvykle. Ministerstvo školstva však v dôsledku utorkových útokov vydalo vestník, ktorým školy žiada prijať preventívne bezpečnostné opatrenia. Žiadne dieťa napríklad nesmie opustiť školu bez sprievodu svojho rodiča, ktorého musí pedagogický dozor „vizuálne identifikovať“. Školy dostali nariadenie strážiť všetky vchody do budov a pokúsiť sa nájsť alebo vytvoriť útočiská, kam by sa žiaci a učitelia mohli v prípade incidentu bezpečne uchýliť.

8:45 Teroristické útoky na bruselskom letisku Zaventem vykonali bratia Khalid a Brahim Bakraouiovci.

Informovala o tom dnes belgická televízia RTBF s odvolaním sa na policajné zdroje.

Ide o dvoch Bruselčanov, ktorí boli známi polícii, ale len pre páchanie závažnej trestnej činnosti, nie kvôli podozreniu z terorizmu.

RTBF ďalej informovala, že Khalid Bakraoui na falošný doklad totožnosti prenajal byt na Rue du Dries v bruselskej štvrti Forest, kde sa uplynulý týždeň počas policajnej razie odohrala prudká prestrelka. Vďaka tejto operácii sa koncom týždňa podarilo dolapiť Salaha Abdeslama, jediného zo žijúcich predpokladaných účastníkov vlaňajších teroristických útokov v Paríži.

Belgický denník La Derniére Heure nedávno ako prvý naznačil rolu, ktorú obaja bratia zohrávali v teroristickej bunke súvisiacej s prípadom Salaha Abdeslama.

Tretím mužom, ktorý je podozrivý zo spáchania utorkových atentátov v Bruseli, je zrejme Najim Laachraoui. Ide o muža, ktorý je po explóziách na letisku Zaventem na úteku a polícia po ňom pátra.

Belgická prokuratúra uplynulý pondelok identifikovala Laachraouiho ako ďalšieho komplica teroristických útokov, ktoré sa v Paríži odohrali vlani 13. novembra. Laachraoui dovtedy v spisoch vystupoval pod falošnou identitou ako Soufiane Kayal. Ide o muža, ktorý sa narodil v roku 1991 a vo februári 2013 odišiel do Sýrie.

Podľa belgických úradov sa stopy Laachraouiho DNA našli v prenajatom dome v meste Auvelais, ako aj v byte na ulici Henriho Bergého na bruselskom predmestí Schaerbeek. Obe nehnuteľnosti využívala skupina osôb podozrivých z terorizmu.

Televízia RTL informovala, že Laachraoui je majiteľom Audi S4 s belgickým evidenčným číslom, po ktorom polícia tiež pátra. 

8:35 Minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil od dnešného dňa druhý – zvýšený stupeň teroristického ohrozenia na území Slovenska. Policajné prezídium informovalo, že Slovensko v tejto chvíli nie je konfrontované s priamou hrozbou teroristického útoku.Osvetlená Eiffelova veža vo farbách belgickej národnej trikolóry v Paríži 22. marca. (Foto: TASR/AP)

UTOROK 22. marca:

20:00 
Pri domovej prehliadke v bruselskej štvrti Schaerbeek sa našlo „výbušné zariadenie obsahujúce okrem iného klince“, informovala belgická federálna prokuratúra. Vyšetrovatelia podľa nej ďalej zhabali chemické látky a vlajku extrémistickej skupiny Islamský štát.

Belgická polícia uskutočnila dnes v reakcii na útoky na medzinárodnom letisku Zaventen a v stanici metra Maelbeek razie a prehliadky na viacerých miestach v Bruseli.

19:00 Fotografie troch podozrivých z teroristických útokov v Bruseli zverejnil dnes belgický internetový server hln.be a iné médiá krajiny.

Polícia zverejnila medzičasom podobizne dvoch z podozrivých.

Obaja muži, ktorí sa podľa mediálnych informácií na videozázname z bezpečnostných kamier na letisku Zaventem rozprávali krátko pred útokom o tejto akcii, prišli pri nej zrejme o život. Po treťom mužovi polícia intenzívne pátra.

Zábery sa v médiách objavili napriek žiadosti belgickej federálnej prokuratúry, aby nešírili žiadne informácie o vyšetrovaní, informovala televízia VTM.

Identita podozrivých zatiaľ nie je známa.

Inzercia


18:20 Na medzinárodnom letisku Zaventen v Bruseli sa nachádzali tri bomby, pričom tretia neexplodovala a zničili ju riadeným výbuchom. Uviedol to dnes guvernér provincie Flámske Brabantsko Lodewijk De Witte.

18:00 Islamský štát strávil dva mesiace plánovaním teroristických útokov na „letiská a železničné stanice“ v Európe, pôvodne však nemala v úmysle zaútočiť v Bruseli.

Plány zmenila po tom, ako minulý piatok zatkli v belgickom hlavnom meste Salaha Abdeslama, známeho ako strojcu vlaňajších útokov v Paríži. Informoval o tom dnes predstaviteľ irackých spravodajských služieb, ktorého cituje agentúra AP.

Nemenovaný predstaviteľ, odvolávajúci sa na zdroje zo sýrskeho mesta Rakka, pre AP uviedol, že Iračania oboznámili európske krajiny s uvedenými plánmi, ale Brusel vtedy ešte „nebol ich súčasťou“.

Militanti ISIS zmenili svoju operáciu a presunuli ju do Bruselu práve na základe Abdeslamovho zatknutia v tamojšej štvrti Molenbeek, tvrdí citovaný predstaviteľ.

16:55 Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský dnes v kaplnke arcibiskupského úradu v Bratislave zapálil symbolickú sviecu za obete dnešného atentátu v Bruseli. 

„S hlbokým zármutkom som si vypočul správy o teroristických útokoch v Bruseli. Modlím sa za tých, ktorí zomreli alebo boli zranení, pamätám aj na ich blízkych a priateľov,“ uviedol Zvolenský. Ako dodal, v stredu ráno bude za všetkých sláviť svätú omšu.

16:40 K zodpovednosti za dnešné útoky sa prihlásila extrémistická skupina Islamský štát.

16:00 Podľa posledných informácií si tri výbuchy v Bruseli vyžiadali najmenej 34 mŕtvych a 187 zranených. 

Bilancia obetí ranného výbuchu na stanici Maelbeek sa zvýšila na najmenej 20 mŕtvych a 106 zranených. 

Belgická ministerka zdravotníctva Maggie de Blocková predtým uviedla, že pri dvoch výbuchoch na bruselskom letisku Zaventem zahynulo 11 ľudí a ďalších 81 utrpelo zranenia.

Miestne médiá však medzičasom priniesli správy o 14 obetiach explózií na letisku.

15:25 Fabio Merone, renomovaný vedec, ktorý sa zaoberá výskumom politického islamu a pôsobí na univerzite v belgických Antverpách, nemá o motivácii útočníkov pochybnosti: „Je to odpoveď džihádistov na dolapenie Salaha Abdelsalama, posolstvo určené tajným službám je jasné: nenaženiete nám strach, ste na smiech!“ Merone tiež pre taliansky týždenník l´Espresso hovorí, že keď sa v uplynulých dňoch, po chytení dlho hľadaného teroristu, rozprával s ľuďmi, najmä mladými Arabmi z problematických bruselských štvrtí, bolo medzi nimi cítiť „silnú frustráciu“ a nedôveru voči štátu.

Mnohí sa pýtali, či je Abdelsalaam naozaj vinný, a mnohí pochybovali, či ho v Belgicku stihne spravodlivý proces. Podľa Meroneho mladí Arabi žijúci v Belgicku prechádzajú silnou krízou identity, ktorú ešte posilňuje ich zlá sociálna situácia. „Napokon skončia tak, že sa identifikujú s ideou nadnárodnej islamskej ummy,“ tvrdí Merone, podľa ktorého je tiež znepokojujúce, že počet zahraničných bojovníkov z Belgicka stále rastie. Belgicko je v tomto ukazovateli vzhľadom na pomer voči počtu obyvateľov rekordérom v rámci EÚ.

15:00 Taliansky denník Corriere della Sera si všimol zaujímavú fotku agentúry Reuters. Malý utečenec z grécko-macedónskych hraníc na nej drží ospravedlňujúci kartón za teroristické útoky. 
 

14:30 K útokom sa zatiaľ nikto oficiálne neprihlásil, hoci po internete kolujú nepotvrdené správy o tom, že ide o dielo extrémistickej organizácie Islamský štát.

14:20 Belgická polícia dnes v Bruseli a priľahlej oblasti spustila pátranie po podozrivých osobách, ktoré by mohli byť zapletené do dnešných útokov. 

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders uviedol, že prebieha vyšetrovanie útokov, pričom vyslovil obavy, že viacerí ich páchatelia by mohli byť na úteku.Policajt hliadkuje pred bratislavským Letiskom M. R. Štefánika. Bezpečnostný výbor letiska rozhodol o sprísnení bezpečnostných opatrení. (Foto: TASR/Michal Svítok)

13:10 Mnohí svetoví politici odsúdili dnešné teroristické útoky v Bruseli, ktoré si vyžiadali minimálne 26 mŕtvych a desiatky zranených:

Pakistanský premiér Naváz Šaríf: „Terorizmus neohrozuje len jednu krajinu alebo národ, ale celé ľudstvo, a je načase, aby sa proti tejto hrozbe bojovalo spoločne.“

Republikánsky prezidentský uchádzač Donald Trump: „Pamätáte si, aký nádherný a bezpečný bol Brusel. Už to tak nie je, je to iný svet. USA musia byť ostražité a rozumné.“

Český premiér Bohuslav Sobotka: „Len minulý týždeň sme hovorili o migračnej kríze na summite v Bruseli a teraz sa Belgicko stalo obeťou neľudského teroru.“

12:35 Medzi obeťami ani zranenými výbuchov v Bruseli nie sú podľa aktuálnych informácií Slováci. Uviedol to hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Stano. Spresnil informáciu, ktorá sa objavila v médiách, že medzi zranenými sú aj dvaja slovenskí občania. „Na základe spresnených informácií ide o občanov Rakúska, ktorí sú príbuznými slovenskej stážistky v Bruseli,“ informoval Stano.

12:50 „To, čo môže skutočne pomôcť, nie je ani tak zvýšená kontrola na hraniciach, lebo táto časovaná bomba sa prenáša v ľudských srdciach. V mene bezbrehej slobody sme dovolili sektárskym imámom nakaziť celú zúfalú generáciu mladých moslimov,“ uviedol europoslanec Branislav Škripek, ktorý sa počas útokov nachádzal v budove Európskeho parlamentu.

12:40 Belgická federálna prokuratúra dnes potvrdila, že v Bruseli dnes došlo k trom explóziám: dve sa odohrali na letisku Zaventem okolo 8.00 h SEČ a ďalšiu zaznamenali o hodinu neskôr na stanici metra Maelbeek. Okrem toho dnes pyrotechnici na viacerých miestach Bruselu zneškodnili podozrivé balíky alebo tašky. Jeden z podozrivých predmetov sa nachádzal aj v blízkosti kráľovského paláca. Polícia ho zneškodnila.

12:30 V súvislosti s dnešnými výbuchmi na letisku Brusel-Zaventem v Belgicku rozhodol bezpečnostný výbor Letiska M. R. Štefánika v Bratislave o sprísnení bezpečnostných opatrení na letisku.

12:20 Celková bilancia dnešného útoku na bruselskej stanici metra Maelbek je 15 mŕtvych a 55 zranených. 

Medzi obeťami ani zranenými dnešných výbuchov v Bruseli nie sú podľa aktuálnych informácií Slováci, uviedol hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

11:50 Železničná a cestná doprava medzi Francúzskom a Belgickom je úplne zastavená v súvislosti s dnešnou sériou výbuchov v Bruseli, ktoré si podľa najnovšej bilancie belgických médií vyžiadali najmenej 21 obetí na životoch.

11:30 Spravodajský portál politico.eu informuje, že pri útokoch na letisku Zaventem zomrelo 13 ľudí. Výbuchy na stanici metra Maalbeek si vyžiadali ďalších desať obetí. Portál sa odvolal na informácie belgických médií.  

Belgické tajné služby mali poznatok o hroziacom teroristickom útoku, nevedeli však, kedy a kde k nemu dôjde, uviedla dnes televízia BFMTV s tým, že túto informáciu tajné služby mali od pondelka.

Hasiči pomáhajú neznámej osobe po výbuchu v stanici metra v Bruseli 22. marca 2016.  Výbuchy dnes otriasli stanicou metra Maelbeek v centre Bruselu, ktorá sa nachádza neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie, a taktiež bruselským letiskom Zaventem. Foto – TASR/AP

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach bolo vidno, ako z jedného z letiskových terminálov stúpa dym a ako z budovy utekajú ľudia. 

K výbuchom, ktorých príčina zatiaľ nie je známa, došlo v odletovej hale krátko po ôsmej hodine ráno neďaleko hotela Sheraton. 

 


Explózie si vyžiadali najmenej 11 mŕtvych a 20 zranených, informovala belgická televízia RTBF a francúzsky denník Le Monde.

Agentúra Belga uviedla, že na letisku zazneli aj výstrely a pred samotnými explóziami bolo počuť výkriky v arabčine.

Cestujúcich z letiska evakuovali. Na letisku boli zrušené všetky prílety a odlety. Železničné spojenie medzi letiskom a metropolou je tiež prerušené. Televízia RTBF uviedla, že podľa všetkého ide o teroristický útok.

K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama – predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov – pri protiteroristickej razii v Bruseli. Polícia však zatiaľ výbuchy nespája so zadržaním Abdeslama, tvrdí zdroj agentúry TASS.

Letisko Zaventem sa nachádza 11 kilometrov od Bruselu a vlani vybavilo viac ako 23 miliónov cestujúcich, dodáva BBC.

Výbuch hlásia najnovšie aj v centre mesta, na stanici metra Maalbeek, kúsok od budovy Európskej komisie. Výbuch si podľa belgických médií vyžiadal najmenej jedného zraneného. Prevádzkovateľ metra zatvoril všetky jeho stanice.

Po stanici metra Maelbeek otriasol dnes výbuch aj stanicou Schuman. Obe stanice sa nachádzajú v centre belgickej metropoly a vo štvrti, kde sú sústredené európske inštitúcie. 

Európska komisia dnes vyzvala svojich zamestnancov, aby neopúšťali svoj úrad alebo sa ani nevydávali na cestu do práce. Podľa belgických médií začali evakuovať aj jednu z bruselských železničných staníc.

Belgická vláda vyhlásila, že explózie na letisku Zaventem boli teroristickým činom. Neskôr spresnila, že šlo o samovražedný atentát. Zároveň vláda zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý.

Televízia BFMTV uviedla, že belgické tajné služby mali poznatok o hroziacom teroristickom útoku, nevedeli však, kedy a kde k nemu dôjde. Informáciu mali tajné služby od pondelka.


TASR, -red-

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Futbalisti Brazílie postúpili do štvrťfinále MS v Katare. V osemfinálovom dueli zdolali reprezentantov Kórejskej republiky 4 : 1, keď všetky góly dosiahli už v prvom polčase. Brazília sa v boji o semifinále stretne s Chorvátskom. (tasr)

pred 2 hodinami

Rumunsko začalo dodávať plyn do Moldavska, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine zápasí s energetickou krízou. Plyn začal cez plynovod, ktorý spája mesto Jasi na severovýchode Rumunska s pohraničným moldavským mestom Ungheni, prúdiť cez víkend. (tasr)

pred 3 hodinami

Súhrn udalostí v pondelok 5. decembra:

pred 3 hodinami

Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať klauzula, ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento krok je podľa neho predkonzultovaný s Európskou úniou. (tasr)

pred 4 hodinami

Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále MS v Katare. Vicemajstri sveta zdolali Japonsko v jedenástkovom rozstrele 3 : 1, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1 : 1. Hrdinom Chorvátov bol brankár Dominik Livaković, ktorý zneškodnil tri pokusy súpera z bieleho bodu. (tasr)

pred 5 hodinami

Koaličná rada by sa mala dnes zaoberať aj novelou ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami z dielne Sme rodina. Podľa programu aktuálnej schôdze parlamentu by sa o návrhu mohlo rokovať v stredu. OĽaNO však podľa slov predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša trvá na svojom vete. (tasr)

pred 6 hodinami

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár ukončil pondelkové rokovanie skôr. V rokovacej sále totiž chýbali predkladatelia viacerých návrhov. Blanár poukázal aj na to, že niektorým návrhom počas dňa prepadlo poradie opakovane. Poslanci sa zídu opäť v utorok ráno. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.