Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. marec 2016

Aký je rozdiel medzi voličmi Kotlebu, KDH, OĽaNO a Kollára

Mamičky na materskej sa utrhli, Procházku v diskusiách nechápali ani jeho vlastní voliči.
Aký je rozdiel medzi voličmi Kotlebu, KDH, OĽaNO a Kollára

Marian Kotleba a Boris Kollár odchádzajú po stretnutí predsedov politických strán zastúpených v Národnej rade SR v VII. volebnom období 21. marca 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer


Od volieb, ktoré priniesli viacero prekvapení, vzniklo niekoľko vysvetlení toho, čo sa vlastne stalo. V tejto debate zanikol jeden zaujímavý prieskum, ktorý si dala robiť RTVS.

Prieskum sa robil deň pred voľbami a v deň volieb a robila ho agentúra Median.sk. Jeho výhodou bolo, že na rozdiel od prieskumov, ktoré sa robili dva týždne pred voľbami, už dokázal zachytiť zmeny nálad, ktoré nastali tesne pred voľbami. Preto správne zmeral nástup hnutia Sme rodina a ĽSNS do parlamentu i vypadnutie KDH či prudký pokles preferencií Siete. Celkom dobre odhadol aj výsledok SaS. Výraznejšie podcenil OĽaNO a Smer, najviac precenil Sme rodina a Most.

Tento prieskum je však zaujímavý pre niečo úplne iné. Respondentov sa v ňom totiž pýtali na mnoho ďalších vecí, podľa ktorých sa pri volení rozhodovali. Vznikla tak zatiaľ najzaujímavejšia sonda do duše voličov v posledných voľbách. Pri interpretácii prieskumov treba byť opatrný, najmä tam, kde sa medzi voličmi jednotlivých strán ukazujú malé rozdiely. No veľké rozdiely v jednotlivých vlastnostiach stoja za pozornosť, pretože tie už majú relevantnú výpovednú hodnotu. A prezrádzajú o voličoch zaujímavé veci.

Rozdiel medzi Kotlebovcami a Kollárovcami

Hoci ide o dve nové a nesystémové strany, ich voliči sa od seba výrazne líšia. Kotleba mal nadštandardný úspech u najmladších voličov a prvovoličov. Voliči ĽSNS väčšinou veria, že za ich stranu kandidujú poctiví a morálni kandidáti. Naopak, voliči Sme rodina si to o predstaviteľoch tejto strany nikdy nemysleli, v tomto je Kollár na tom najhoršie spomedzi lídrov všetkých strán. Borisa Kollára volili ľudia, ktorí ani nepredstierajú, že by chceli čestných politikov. Hlavne chceli niečo nové.

Nepotvrdilo sa ani to, že by Kotlebu volili menej vzdelaní ľudia. To platilo len pre Kollára, Kotlebu však volil približne rovnaký podiel ľudí s najnižším i najvyšším vzdelaním.

Zdá sa, že kľúčové nebolo pre nich ani spolužitie s menšinami, ako sa občas hovorí. To, čo majú voliči oboch týchto strán spoločné a v čom sa zároveň výrazne líšia od voličov ostatných strán, je dôležitosť témy imigrácie a otázka prijímania utečencov. Kollár a Kotleba najviac profitovali z atmosféry, ktorú vyrobil Robert Fico pred voľbami zdôrazňovaním témy migrantov. Mnohí preto hovoria, že tým pomohol len im, nie sebe. Ale to nemusí byť pravda – aj Ficovi voliči sú na túto tému veľmi citliví. Je možné, že bez nej by Smer skončil ešte horšie (no Kotleba a Kollár by mu aj tak mali poďakovať, že im pomohol do parlamentu).

Odpovede na otázku: Aké témy sú pri výbere, koho voliť, dôležité pre Vás? Prieskum Median.sk pre RTVS
 

Zvláštny prístup ku korupcii

Ako pri všetkých stranách, aj pri ĽSNS platí, že väčšina jej voličov by chcela, aby strana bojovala proti korupcii a biznisu prepojenému s politikou. No pri ĽSNS existuje jeden veľký ukazovateľ, ktorý voličov tejto strany odlišuje od iných. Zatiaľ čo voliči ostatných strán si uvedomujú, že cesta vedie cez zlepšenie súdnictva a vymožiteľnosti práva a žiadajú zlepšenie v tejto oblasti, u voličov ĽSNS toto prepojenie akoby nefungovalo.

Súdnictvo a zlepšenie vymožiteľnosti práva ich zaujíma najmenej zo všetkých strán. Akoby verili, že potretie korupcie a potrestanie zlodejov treba spraviť inak ako cez oficiálne súdy.

Inzercia

Ukázala sa aj ďalšia vec – hoci Kotleba sa profiluje ako ochranca tradičných hodnôt, prekvapením môže byť relatívne nízky záujem voličov ĽSNS o túto tému. V tomto ukazovateli ĽSNS výrazne zaostáva za KDH a dokonca aj za OĽaNO, respektíve pohybuje sa na úrovni SMERU.

Na koho nezabrali utečenci

Pri otázke, ako na ktorých voličov zapôsobila téma utečencov, ktorá týmito voľbami výrazne zamávala, odhaľuje prieskum zaujímavé zistenie. V nedávnom texte (Otvorený list cirkvám je pokrytectvo, no aj biskupi majú na viac) sme upozorňovali na dôležitý fenomén súvisiaci s religiozitou.

A síce, že viac ako prihlásenie sa k viere je dôležité jej praktizovanie ako určujúci prvok správania sa ľudí. Jednoduchšie povedané, nepraktizujúci veriaci a málo praktizujúci veriaci sa v správaní viac podobajú neveriacim než pravidelne praktizujúcim. Na tento fenomén sme upozornili, keď signatári petície zdôrazňovali vplyv viery na vzostup Kotlebu.

Zdá sa, že najreligióznejší voliči boli tí, na ktorých najmenej fungovalo strašenie imigrantmi, pretože mali iné priority. Zdieľať

Prieskum RTVS to posúva ešte ďalej, ako sme naznačovali. Pri KDH sa potvrdilo, že práve religiózni voliči sú extra citliví na tradičné manželstvá a pro life témy – to iste nie je žiadne prekvapenie. Zaujímavá je však iná vec: voliči najreligióznejšej strany, teda KDH, označili tému imigrantov a utečencov za najmenej zásadnú spomedzi voličov všetkých strán. (Ak vezmeme do úvahy aj štatistickú odchýlku, tak povedzme, že na jednej úrovni s voličmi OĽaNO – čo bola tiež najčastejšia destinácia voličov, ktorí odišli z KDH – a s voličmi Siete.)

Zdá sa, že najreligióznejší voliči boli tí, na ktorých najmenej fungovalo strašenie imigrantmi.

Mamičky sú do Kollára

Po voľbách sa veľa špekulovalo o tom, kde spravil Rado Procházka chybu, že sa jeho výsledok tak líšil od dlhodobých preferencií. Jeden z jeho komunikačných stratégov Radovan Choleva nedávno zmienil, že kampani chýbal záver. Zvlášť to bolo vidno pri televíznych debatách. Podľa informácií Postoja Procházka odmietal nacvičovanie televíznych debát s argumentom, že ich bez problémov zvládne.

No nezvládol. Podľa skupiny voličov, ktorí ho plánovali voliť, mal Procházka v debatách najhoršie hodnotenie. Voliči ostatných strán svojich lídrov hodnotili kladnejšie. Procházka v diskusiách svojich voličov sklamal.

A aby sme túto sondu ukončili aj odľahčenejšie, tak na záver jeden zábavný postreh: v širokom počte možností, podľa ktorých môžeme voličov rozdeliť (vek, vzdelanie, práca, pohlavie, bydlisko...), existuje len jedna jediná skupina, v ktorej by voľby vyhral Boris Kollár.

Sú to mamičky na materskej dovolenke. U nich Kollár získal až 27 percent.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.