Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2016

Ruský súd uznal Ukrajinku Savčenkovú za vinnú

Súd v ruskom meste Doneck v Rostovskej oblasti uznal dnes ukrajinskú pilotku Nadiju Savčenkovú za vinnú zo smrti dvojice ruských novinárov televízie VGTRK a z protizákonného prekročenia hraníc Ruskej federácie.

Sudca v zdôvodnení uviedol, že Savčenková "spáchala vraždu na základe predbežnej dohody so skupinou ľudí", pričom motívom konania bola nenávisť a nepriateľstvo. Agentúra RIA Novosti uviedla, že po konštatovaní sudcu, že Savčenková je vinná, sa pokračovalo v čítaní rozsudku.
      

Obžaloba počas procesu tvrdila, že Savčenková ako príslušníčka provládneho pluku Ajdar, pôsobiaceho v Luhanskej oblasti, naviedla 17. júna 2014 mínometné strely na civilistov, medzi ktorými bola aj trojica ruských občanov. Útok, ktorý si vyžiadal životy dvoch ruských novinárov - Igora Korneľuka a Antona Vološina -, vyvolal v Rusku veľké pobúrenie.
      

Ukrajinská armádna dôstojníčka a bývalá pilotka Savčenková akýkoľvek podiel na usmrtení novinárov od začiatku popiera. Jej advokát trvá na tom, že k tejto tragédii došlo až po tom, čo ju zajali ukrajinskí separatisti a odovzdali ju ruským úradom.
      

V súvislosti s týmito obvineniami prokuratúra pre Savčenkovú žiada 23 rokov odňatia slobody.
      

Ako informovala RIA Novosti, na dnešnom súdnom pojednávaní sa zúčastnilo aj viacero diplomatov z EÚ a USA. Prítomná bola aj samotná Savčenková, ktorá ku konci súdneho procesu vyhlásila protestnú hladovku.

Inzercia

Odporúčame

Poslaneckému klubu Mosta-Híd má šéfovať Gábor Gál

Poslaneckému klubu Mosta-Híd má šéfovať Gábor Gál

Poslaneckému klubu Mosta-Híd by mal šéfovať poslanec Gábor Gál. TASR to potvrdili zdroje z vnútra strany. V končiacom sa volebnom období bol šéfom klubu László Solymos, ktorý by mal byť v novej vláde ministrom životného prostredia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.