Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. marec 2016

Slovensko má novú vládu, so staronovým premiérom (aktualizujeme)

Podpredsedami vlády sa stali Pellegrini, Kaliňák a Žitňanská.
Slovensko má novú vládu, so staronovým premiérom (aktualizujeme)

Členovia novej vlády SR po vymenovaní prezidentom (Foto: TASR/Martin Baumann)

21:15 "Výsledky volieb hovoria o náladách voličov na Slovensku priamou, zrozumiteľnou rečou. Preto ste vládou, ktorá musí dosiahnuť významné výsledky vo viacerých oblastiach," prihovorila sa dnes prezident Kiska novovymenovanému tretiemu kabinetu Roberta Fica.

21:00 Prezident Kiska vymenoval novú vládu zloženú zo zástupcov strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť. Jej predsedom sa stal Robert Fico. Z rúk hlavy štátu si prebral menovací dekrét už po tretí raz.

Väčšina ministrov za Smer-SD pokračuje vo funkciách. Ministerstvo vnútra povedie naďalej Robert Kaliňák, rezort financií Peter Kažimír, ministerstvo zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ministerstvo kultúry Marek Maďarič, ministerstvo práce Ján Richter.

Pôsobisko zmení Peter Žiga. Z čela ministerstva životného prostredia sa presunul na ministerstvo hospodárstva.

Staronová vládna strana má v novom kabinete jedinú úplne novú tvár – nezávislého Tomáša Druckera. Ako jej nominant povedie ministerstvo zdravotníctva. Po necelých dvoch rokoch sa do vlády vrátil niekdajší minister školstva, neskôr predseda parlamentu Peter Pellegrini. Ujme sa postu podpredsedu vlády pre investície.

SNS vo vláde zastupujú Peter Gajdoš na čele ministerstva obrany, Gabriela Matečná ako ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Peter Plavčan – nový minister školstva.

Ministerkou spravodlivosti sa stala Lucia Žitňanská, druhým zástupcom strany Most-Híd je László Solymos, ktorý sa ujal vedenia ministerstva životného prostredia. Novým ministrom dopravy za #Sieť je Roman Brecely.

Popri Pellegrinim sa ďalšími podpredsedami vlády stali Robert Kaliňák a Lucia Žitňanská.

Zo 14 členov predchádzajúcej vlády sa do Národnej rady presunul doterajší minister obrany Martin Glváč, ktorý sa stal podpredsedom parlamentu. Doterajší podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny a doterajší minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek usadnú do poslaneckých lavíc za stranu Smer-SD.

Nezávislí nominanti Smeru-SD, ktorými boli minister hospodárstva Vazil Hudák, minister spravodlivosti Tomáš Borec, minister školstva Juraj Draxler a minister zdravotníctva Viliam Čislák, vo veľkej politike končia.Prezident Andrej Kiska prijíma od predsedu vlády Roberta Fica. (Foto: TASR/Martin Baumann)

20:00 Prezident Andrej Kiska prijal dnes z rúk Roberta Fica demisiu doterajšej vlády. Jednofarebný kabinet zložený z predstaviteľov a nominantov strany Smer-SD oficiálne skončil svoje štvorročné pôsobenie. Kiska vzápätí vymenoval predsedu Smeru-SD Roberta Fica do čela novej vlády. 

19:30 Robert Fico podá demisiu prezidnetovi Kiskovi. Ten o 20:15 odovzdá menovacie dekréty členom nového kabinetu. Nasledovať bude večera novej vlády u hlavy štátu.  

19:20 Všetkých 19 výborov parlamentu už pozná svojich predsedov. Zvolení boli dnes v tajnej voľbe, a to na základe dohody, že koalícia obsadí 11 predsedníckych postov a opozícia osem. 

Predsedom Ústavnoprávneho výboru NR SR bude aj ďalšie volebné obdobie Róbert Madej (Smer-SD). Do čela Mandátového a imunitného výboru NR SR zvolilo plénum Richarda Rašiho (Smer-SD) a Výboru NR SR pre financie a rozpočet Ladislava Kamenického (Smer-SD).

Výbor NR SR pre európske záležitosti povedie Ľuboš Blaha (Smer-SD), šéfom Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport sa stal Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Štefan Zelník (SNS) povedie Výbor NR SR pre zdravotníctvo a Anton Hrnko (SNS) Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Predsedom Zahraničného výboru NR SR ostáva František Šebej (Most-Híd), Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie povedie Gabriel Csicsai (Most-Híd). Šéfkou Výboru NR SR pre sociálne veci sa stala Alena Bašistová (#Sieť).

Za predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií bol zvolený Martin Poliačik (SaS), do čela Výboru NR SR pre hospodárstvo zasadne Jana Kiššová (SaS) a Osobitnému kontrolnému výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ bude predsedať Ľubomír Galko (SaS).

Predsedníčkou Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny sa stala Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA), Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS bude riadiť Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) a Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA).

Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj povedie Boris Kollár (Sme rodina) a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Milan Krajniak (Sme rodina).

18:20 Poslanecké grémium sa dohodlo, že spor o výbory sa presunie na ďalšiu schôdzu. 

17:30 Spor koalície a opozície o parlamentné výbory rieši poslanecké grémium. 

Opozícii sa nepáči, že koalícia má mať vo výbore pre obranu a bezpečnosť výraznú väčšinu 7:5, ktorá nekorešponduje s volebným výsledkom. Doteraz bol pomer 7:6.

Odídencom zo Siete Miroslavovi Beblavému a Simone Petrík sa zase nepáči ich zaradenie do výborov.

Beblavý má byť zaradený do zahraničného výboru, on by však chcel pracovať vo finančnom, keďže sa tejto problematike venuje. Petrík by sa zase chcela presunúť do ľudskoprávneho výboru.

O trojici odídencov zo Siete, teda o Beblavom, Petrík aj o Kataríne Macháčkovej, rozhodovala pri delení do výborov napriek odchodu ich materská strana Sieť. Nespokojný je aj odídenec z Mostu-Híd Zsolt Simon, ktorý podobne ako Beblavý skončil v zahraničnom výbore.

14:30 Poslanci zvolili podpredsedov parlamentu. Budú nimi Martin Glváč zo Smeru-SD (117 hlasov), Béla Bugár z Mosta-Híd (114 hlasov), Andrej Hrnčiar zo #Siete (110 hlasov) a Lucia Nicholsonová z SaS (105 hlasov).

Pred samotnou tajnou voľbou dal pozmeňujúci návrh Marian Kotleba, ktorý chcel, aby podpredsedovia boli len traja. Jeho návrh podporilo 16 poslancov, okrem členov klubu ĽSNS aj Martina Šimkovičová a Zuzana Šebová (obe Sme rodina).

14:00 Poslankyňa Veronika Remišová plánuje chodiť do parlamentu na bicykli. Prišla tak aj na dnešnú ustanovujúcu schôdzu parlamentu. Bola by rada, keby sa k nej pridali aj ďalší zákonodarcovia.

„Som fanúšik cyklokoalície. Mrzí ma len to, že ten môj bicykel je zatiaľ osamotený. Budem rada, keď sa pripoja ďalší,“ povedala. 

13:10 Predsedom Národnej rady SR sa dnes stal líder SNS Andrej Danko. V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 112 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. 

12:30 Poslanci za Sieť budú v parlamente pôsobiť ako nezaradení. Na zriadenie vlastného klubu totiž nemajú dosť poslancov. V parlamente tak bude pôsobiť sedem klubov.

Najsilnejší klub, s počtom členov 49, bude mať Smer-SD a jeho predsedom je Martin Glváč. Druhý najpočetnejší klub má opozičná SaS (21 poslancov), na čele klubu je Martin Poliačik.

Nasledujú OĽaNO-NOVA (19) s predsedom klubu Richardom Vašečkom, SNS (15) so šéfom klubu Tiborom Bernaťákom, klubu ĽSNS (14) predsedá Marian Kotleba, klubu Sme rodina (11) Boris Kollár a klubu Mostu-Híd (10) Gábor Gál.

10:20 Poslanci zložili ústavou predpísaný sľub. Týmto aktom sa ujali výkonu poslaneckého mandátu.

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života,“ sľúbilo 150 členov snemovne. 

10:00 Poslanci Viera Dubačová (OĽaNO-NOVA) a Ondrej Dostál (SaS) si na dnešnej ustanovujúcej schôdzi parlamentu žltou hviezdou na hrudi pripomínajú premenu Nemecka na nacistickú diktatúru. Židovskú hviezdu si pripli aj preto, aby upozornili na nebezpečenstvo fašistov v parlamente.Ondrej Dostál a Viera Dubačová pred otvorením ustanovujúcej schôdze parlamentu. (Foto: TASR/Michal Svítok)

„Dnes je to presne 83 rokov, čo nemecký Reichstag schválil Hitlerovej vláde schvaľovať zákony bez posvätenia parlamentom, čím sa 23. marca 1933 zavŕšila premena Nemecka na nacistickú diktatúru. Je len symbolické, že presne 83 rokov po tomto akte napochodovali do slovenského parlamentu slovenskí fašisti. Je to nebezpečné a chceme na to upozorniť,“ povedal Dostál.

9:30 Dosluhujúci predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini dnes otvoril rokovanie ustanovujúcej schôdze parlamentu. Poslanci zvolení v parlamentných voľbách 5. marca dnes vstúpia do siedmeho volebného obdobia. Čaká ich skladanie poslaneckého sľubu, čím sa ujmú svojich mandátov. Na úvod rokovania zaznela štátna hymna SR a plénum si minútou ticha uctilo pamiatku obetí útokov v Bruseli.

UTOROK 22. marca:

16:30 
Lídri Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a #Siete podpísali koaličnú dohodu. Stalo sa tak 17 dní po parlamentných voľbách v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu.

Strany sa už skôr dohodli na rozdelení postov vo vláde aj v Národnej rade. Smer-SD bude mať vo vláde deväť postov, SNS tri, Most-Híd dva a #Sieť jeden.

12:00 SNS nominuje do vlády na post ministra obrany Petra Gajdoša, za ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a na post šéfa rezortu školstva Petra Plavčana.

Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil líder SNS Andrej Danko, ktorý kandiduje na post predsedu Národnej rady SR.

Štyri strany budúcej koalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť dnes popoludní podpíšu koaličnú zmluvu. V stredu (23. 3.) sa uskutoční ustanovujúca schôdza NR SR, po ktorej súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) podá do rúk prezidenta Andreja Kisku demisiu. Vzápätí Fico podá hlave štátu návrh na zloženie novej vlády. Smer-SD v nej bude mať deväť zástupcov, SNS troch, Most-Híd dvoch a #Sieť jedného.

PONDELOK 21. marca – hlavné udalosti

Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina si medzi sebou rozdelia osem pozícií predsedov parlamentných výborov. ĽSNS nebude mať predsedu žiadneho výboru, len podpredsedov. 
Sieť nominuje na ministra dopravy svojho experta na energetiku Romana Brecelyho.
SNS 
chce za ministra obrany generála Petra Gajdoša.
Most-Híd
navrhuje za ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, šéfom rezortu životného prostredia bude László Solymos.
Smer-SD
oznámil, že ministrom zdravotníctva bude doterajší šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Ostatné rezorty, ktoré budú patriť Smeru, obsadia ich doterajší ministri. Premiérom bude Fico a vicepremiérom pre investície Peter Pellegrini.


18:50 Premiérom novej vlády bude Robert Fico, vicepremiérom pre investície bude doterajší predseda parlamentu Peter Pellegrini. Rezort vnútra naďalej povedie Robert Kaliňák, financie Peter Kažimír, zahraničné veci Miroslav Lajčák, kultúru Marek Maďarič a ministerstvo práce Ján Richter.

Ministrom zdravotníctva bude doterajší šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker a ministrom hospodárstva doterajší šéf rezortu životného prostredia Peter Žiga.      

Inzercia

Predsedníctvo Smeru-SD dnes odobrilo aj štátnych tajomníkov za túto stranu. V rezorte financií to budú Radko Kuruc a dočasne aj Ivan Lesay. Na ministerstve zahraničných vecí to bude Ivan Korčok, v rezorte vnútra Denisa Saková, na ministerstve obrany Marián Saloň, v rezorte hospodárstva Vojtech Ferencz a Rastislav Chovanec. Na ministerstve práce to bude Branislav Ondruš, pôdohospodárstva Anton Stredák, kultúry Ivan Sečík, školstva Erik Tomáš, životného prostredia Boris Susko, spravodlivosti Monika Jankovská a dopravy Viktor Stromček. Štátny tajomník za Smer-SD na ministerstve zdravotníctva zatiaľ známy nie je.

Komentár Martina Hanusa: Napokon sa dnes teda žiadne príjemné prekvapenie nekonalo. Ministrom zdravotníctva sa nestane Martin Filko, ako sa od piatka s istou nádejou špekulovalo, ale šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Ten je možno schopný manažér, ale v prvom rade je to kariérista smeráckeho typu, pri ktorom neplatí ani to, čo hovoril staronový premiér Fico – že nový minister zdravotníctva bude bez akýchkoľvek väzieb na finančné skupiny. Taká J&T by vedela potvrdiť, že s Druckerom sa dá dohodnúť...

Ďalšou tristnou správou je nominácia Erika Tomáša ako štátneho tajomníka na ministerstve školstva. Jednak už vieme, kto bude mať pod palcom eurofondy určené na školstvo, a takisto je jasné, kto bude v skutočnosti riadiť ministerstvo v prípade, ak tam SNS vyšle slabú váhu. Personálne obsadenie školstva sa tak stáva výsmechom – a ďalšou žalostnou správou o presadení priorít Mosta a Siete.

Takisto je pozoruhodné, že post štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti opäť obsadzuje Monika Jankovská. Kedysi bola ako predsedníčka Okresného súdu v Trenčíne jednou z tvárí harabinizácie nášho súdnictva, za ministrovania Tomáša Borca si svoj niekdajší imidž čiastočne napravila. Otázne je, ako to bude fungovať medzi ňou a ministerkou Luciou Žitňanskou, keďže obe sú tak povediac z dvoch svetov.  

No a na ministerstve dopravy podľa očakávaní ostáva ako štátny tajomník Viktor Stromček, ďalší šikovný kariérista smeráckeho typu. Pracovitejším úradníkom na ministerstve možno odľahlo, keďže za Stromčeka naozaj veci fungujú. Je to manažérsky typ, ktorý bude mať na rezort väčší vplyv (minimálne v prvom roku) než nový minister zo Siete. Problém je, že sa s ním spájajú projekty (už od čias, keď šéfoval kancelárii NR SR), ktoré budia podozrenia kvôli predraženosti.

Zdá sa, že Smer ani po volebnom prepade nič staré nezabudol a nič nové sa nenaučil.      


17:55 Je neakceptovateľné, aby poslanci Národnej rady SR nosili do parlamentu zbrane. Podľa agentúry TASR to dnes novinárom povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v reakcii na dnešné konanie poslanca ĽSNS Petra Krupu, ktorý prišiel do parlamentu so strelnou zbraňou.

„Je to pre mňa šokujúce, ostal som veľmi prekvapený. Nepredpokladám, že mal pán budúci poslanec obavu o svoju bezpečnosť. Absolútne to nezodpovedá kultúre, ktorú sa snažíme v parlamente mať, a je neakceptovateľné, aby takéto niečo fungovalo,“ zdôraznil Kaliňák s tým, že nosiť zbrane do rokovacej miestnosti je prísne zakázané.
     
15:55 O zaradení poslancov Beblavého, Macháčkovej a Petrík do parlamentných výborov rozhodne strana Sieť. A to napriek tomu, že trojica žiadala, aby o ich zaradení rokovalo hnutie OĽaNO-NOVA. Budúca koalícia to však podľa Igora Matoviča zavrhla.

„Miro Beblavý, Katarína Macháčková aj Simona Petrík poprosili náš klub, aby sme si ich zobrali trochu pod patronát a vyrokovali im miesta, kde budú zaradení v ktorých výboroch. Nová koalícia nás poslala do kelu s tým, že o tom bude rozhodovať predseda strany Sieť, za ktorú kandidovali,“ opísal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

15:00 Smer, SNS, Most-Híd a Sieť podpíšu v utorok o 15:30 v Bratislavskom hrade dohodu o spoločnej koalícii pri vytvorení vlády.

14:50 Ministerkou spravodlivosti bude Lucia Žitňanská, šéfom rezortu životného prostredia László Solymos, ktorých nominuje strana Most-Híd.

Líder strany Béla Bugár bude kandidovať na podpredsedu Národnej rady. 

Most-Híd obsadí v novej vláde okrem postov ministrov spravodlivosti a životného prostredia aj päť štátnych tajomníkov. A to na ministerstvách spravodlivosti, dopravy, školstva, životného prostredia a práce. Za Luciu Žitňanskú a Lászlóa Solymosa nastúpia v Národnej rade SR náhradníci Gabriel Csicsai a Edita Pfundtner.

13:20 SNS má pri nomináciách na ministerstvo školstva a pôdohospodárstva v novej vláde zatiaľ viacero kandidátov. Jasno má už v prípade rezortu obrany. Novým ministrom má byť Peter Gajdoš.

Po rokovaní predsedníctva to potvrdil predseda strany Andrej Danko. „Nominácie na ministra sa definitívne vzdal Jaroslav Paška aj Anton Hrnko,“ uviedol Danko. Zároveň potvrdil Gajdošovu nomináciu.

Na školstve sa podľa Danka rozhoduje medzi Helenou Polákovou, Petrom Plavčanom a Ľudovítom Hajdukom. Národniari majú viacero mien aj pri rezorte pôdohospodárstva. Spomína sa bývalý minister Vladimír Chovan či lesník Jaroslav Regec. Mená ďalších dvoch možných kandidátov Danko neuviedol.Generál Peter Gajdoš (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

13:00 Kreslo ministra dopravy by mal vo vznikajúcej vláde obsadiť Roman Brecely. Na tento post ho navrhuje strana Sieť, ktorej má v novom kabinete pripadnúť práve tento rezort. 

Brecelyho na post ministra dopravy navrhol predseda Siete Radoslav Procházka. Ten túto nomináciu prijal a predsedníctvo strany ju následne schválilo. „Prijal som túto pozíciu, lebo je to odborná pozícia,“ uviedol Brecely, ktorý je expertom strany pre energetiku a v minulosti zastával viacero manažérskych pozícií.

Podľa Procházku bol práve rozvoj regiónov jednou z tém strany a rezort dopravy je tak pre Sieť príležitosťou ukázať svoju kompetenciu. 

Strana zároveň navrhuje na post podpredsedu Národnej rady svojho podpredsedu a zvoleného poslanca Andreja Hrnčiara. Aj jeho na túto funkciu navrhol Procházka a predsedníctvo strany to odobrilo.

Sieti by mali zároveň pripadnúť pozície štátnych tajomníkov v troch rezortoch - na ministerstve obrany, pôdohospodárstva a s najväčšou pravdepodobnosťou aj na ministerstve kultúry.

12:40 Poslanec za ĽSNS Peter Krupa dnes prišiel do parlamentu so strelnou zbraňou. Pri vstupe do budovy, kam išiel rokovať o rozdelení postov v parlamente, ju dobrovoľne odovzdal ochranke, ktorá ju uložila do trezoru.

Ochranka pri vstupe do budovy parlamentu poslancov ani ich asistentov spravidla prehliadke nepodrobuje, tú musia vždy absolvovať novinári, ale aj široká verejnosť. Šéf ĽSNS Marian Kotleba povedal, že Krupa má zbraň v legálnej držbe.Lídri opozičných strán po rokovaní v NR SR. (Foto: TASR/Pavel Neubauer​)

12:00 Opozičná ĽSNS Mariana Kotlebu napokon ako jediná parlamentná strana neobsadí ani jedno kreslo predsedu výboru. ĽS NS bude mať však viac podpredsedov.

11:50 Štyri opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA, ĽSNS a Sme rodina si medzi sebou rozdelia osem pozícií predsedov parlamentných výborov. Takéto prerozdelenie vzišlo z dnešného rokovania lídrov v parlamente.

11:30  Kandidátom Siete na podpredsedu Národnej rady bude Andrej Hrnčiar. Potvrdil to dnes novinárom po rokovaní lídrov na pôde parlamentu, kde si strany dohadovali delenie postov.

Pôvodne sa ako kandidát Siete na tento post spomínal Radoslav Procházka. Voľba vedenia parlamentu bude v stredu na ustanovujúcej schôdzi.

Hrnčiar zároveň potvrdil, že pôvodný návrh na rozdelenie predsedníckych kresiel vo výboroch medzi koalíciou a opozíciou v pomere 12:7 sa zmenil na 11:8, štyri opozičné strany teda obsadia osem predsedníckych kresiel.

Aký bude osud poslancov Siete, ktorých počet klesol na sedem, a teda nemôžu vytvoriť poslanecký klub, zatiaľ jasné nie je. Hrnčiar tvrdí, že líder SaS Richard Sulík spomenul ústretový krok v podobe zmeny zákona tak, aby na vytvorenie klubu stačilo sedem poslancov namiesto súčasných osem.

10:45 Sieť bude mať dnes o 12:30 tlačovku k personálnym nomináciám. 

Aj Smer-SD sa vyjadrí k personálnym otázkam, ale až po rokovaní predsedníctva, ktoré sa začne o 17:00.

10:30 Poslaneckému klubu Mosta-Híd by mal šéfovať poslanec Gábor Gál. TASR to potvrdili zdroje zvnútra strany. V končiacom sa volebnom období bol šéfom klubu László Solymos, ktorý by mal byť v novej vláde ministrom životného prostredia.

10:15 Štyri opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA, ĽSNS a Sme rodina by mali obsadiť sedem pozícií predsedov výborov, koalícia zvyšných 12.

Novinárom to dnes povedal Richard Sulík s tým, že s takýmto rozdelením nie je spokojný.

„Pomer 12 ku 7 nezodpovedá volebnému výsledku a pomeru poslancov. Doteraz bolo vždy zvykom deliť to v pomere podľa počtu poslancov,“ povedal Sulík.Sulík a Kollár prichádzajú na stretnutie predsedov strán do NR SR (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

Na otázku, či by mala obsadiť vedúce pozície aj strana ĽSNS Mariana Kotlebu, Sulík podotkol, že je to na diskusiu, pretože ide o riadne zvolenú stranu. ƒ„Nevidím dôvod ho teraz všade vymedzovať,“ povedal pred rokovaním lídrov parlamentných strán na pôde NR SR.

Či má ĽSNS záujem o niektoré z kresiel predsedu v parlamentnom výbore, Kotleba neuviedol, lebo nechcel predbiehať. Na dnešné rokovanie ide s jednou požiadavkou, nechcel však povedať s akou.

10:00 Stranu Sieť opúšťa 214 členov, medzi ktorými je 27 poslancov mestských alebo obecných zastupiteľstiev a dvaja starostovia. Ďalších 83 členov odchod zvažuje. Informuje o tom dnes Miroslav Beblavý, ktorý už Sieť opustil pre nesúhlas so vstupom strany do vlády so Smerom, SNS a Mostom-Híd.

„Vo štvrtok popoludní sme členom Siete, ktorých je približne 2 000, odoslali list s vysvetlením svojho postoja. Jeho súčasťou bol aj dotazník pre tých, ktorí sú nespokojní so súčasnou situáciou. Dotazník vyplnilo 306 členov Siete. Z nich 214 uviedlo, že zo Siete definitívne odchádza,“ uviedol vo svojom dnešnom stanovisku Beblavý.

9:00 Dnes od 10. hodiny majú lídri politických strán zastúpených v parlamente stretnutie. Mali by spoločne prerokovať prípravu ustanovujúcej schôdze NR SR, jej program aj návrhy na kreovanie orgánov parlamentu. 

TASR, -red-

 

Odporúčame

Samozničenie Siete

Samozničenie Siete

Radoslav Procházka nezradil pravicovú vládu. Zradil niečo dôležitejšie – étos, s ktorým vstupoval do ringu ako talentovaná nádej slovenskej politiky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.