Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
13. december 2022

Vládna kríza

Čakajú nás dva dni v Chujave. Stále žije šanca, že Hegerova vláda nepadne

Tomáš Taraba dnes daroval Hegerovej vláde dva dni života. Definitívny verdikt príde vo štvrtok.

Čakajú nás dva dni v Chujave. Stále žije šanca, že Hegerova vláda nepadne

Foto: TASR/Dano Veselský

Chujava je fiktívna dedina, na ktorej príklade Jonáš Záborský zobrazil bezútešnosť pomerov na Slovensku v 19. storočí. Deň škaredý – tak znela jej prvá časť, ktorá pripomína tieto dni Hegerovej vlády, za ktorej pád dnes bola ochotná hlasovať nadpolovičná väčšina poslancov. Deň pekný – tak sa volá druhá časť Záborskeho poviedky, keď sa všetko na dobré obrátilo. A v tento deň pekný stále veria aj v OĽaNO, hoci v tejto chvíli nemá nikto plán, ako sa k nemu dopracovať.

Krátko pred 11.00 to dnes vyzeralo, že vláda ide na porážku. V parlamente už boli všetci poslanci, ktorí deklarovali, že budú hlasovať za pád vlády, vtom prišla žiadosť klubu OĽaNO, aby ešte zasadalo poslanecké grémium.

Po ňom predniesol šéf Matovičovho klubu Michal Šipoš procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o nedôvere premiérovi Hegerovi presunulo na štvrtok o 17.00. Keby tento návrh neprešiel, išlo by sa hlasovať a vláda by padla.

Napokon hlasy Tomáša Tarabu, Štefana aj Filipa Kuffovcov, ktorí sa pridali k vládnym poslancom, dnes na obed rozhodli, že koaliční partneri OĽaNO a Sme rodina môžu ešte dva dni hľadať riešenie, ako zabrániť zvrhnutiu vlády.

Krošlákov hlas

Kým ešte na konci minulého pracovného týždňa sa zdalo, že osud Hegerovej vlády sa bude lámať na tom, ako sa zachovajú nezávislí poslanci Miroslav Kollár, Martin Čepček, Slavěna Vorobelová a Martin Borguľa zo Sme rodina, cez víkend už bolo zrejmé, že všetko je ešte komplikovanejšie.

Už v sobotu na sneme strany Spolu v Senci sa v kuloároch šírili správy, že Smer a Hlas pracujú na tom, aby na svoju stranu získali poslanca Jána Krošláka.

Bývalý tenista už v minulosti naznačil, že má isté predpoklady na to, aby sa stal prelietavým členom parlamentu. Pred voľbami v roku 2020 najskôr spolupracoval s SaS a figuroval aj na 102. mieste jej kandidátky. Zároveň sa však jeho meno v tom istom čase objavilo aj na výhodnejšom 40. mieste kandidátky OĽaNO. Krošlák sa teda Richardovi Sulíkovi ospravedlnil a z jeho volebnej listiny odstúpil, do parlamentu ho vyviezlo hnutie Igora Matoviča.

Z klubu OĽaNO však na jeseň v roku 2021 tiež odišiel a pridal sa k Sme rodina. Od dnešného dňa nevylučuje, že svoju ďalšiu budúcnosť spojí s Pellegriniho Hlasom.

Špičky OĽaNO a Sme rodina tak včera pochopili, že situácia sa definitívne preklopila v neprospech vlády – už sa predpokladalo, že okrem Borguľu bude hlasovať za pád vlády aj Slavěna Vorobelová, ktorá sa síce tvárila tajnostkársky, no v zákulisí sa vedelo, že táto poslankyňa so slušným výtlakom na facebooku má blízko k Smeru aj Republike. V priebehu včerajška už bolo v zasvätených koaličných kruhoch jasné i to, že Sme rodina – a teda Hegerova vláda – stratila aj doterajšieho vládneho poslanca Jána Krošláka.

Za odvolanie Hegera tak malo dnes pred obedom hlasovať dokonca 77 poslancov.

Pôvodné pondelňajšie úvahy v koalícii, či kvôli Borguľovej požiadavke musí odstúpiť Roman Mikulec – a s ním ešte niekto, aby to vyzeralo ako rekonštrukcia vlády –, tak už vlastne nemali zmysel. Aj keby Borguľa nehlasoval za pád, po Krošlákovom prechode k opozícii to už nestačilo.

Preto sa od včerajšieho dňa intenzívne skloňujú dve možnosti. Rekonštrukcia vlády, ktorá by bola ústupkom voči SaS – to by však v prvom rade znamenalo odchod Igora Matoviča z vlády. Bola by to cena, ktorú sa viacerí v OĽaNO zdráhajú zaplatiť a z pohľadu Matovičova by išlo o dokonanie Sulíkovej osobnej pomsty.

Rekonštrukciu uprednostňuje Budajova občianska platforma v rámci OĽaNO, s ktorou svoje kroky koordinujú aj poslanci zo Za ľudí Juraj Šeliga a Jana Žitňanská, ako aj Martin Klus.

Druhou možnosťou je ústupok Tomášovi Tarabovi, za čo sa aj včera večer na koaličných rokovaniach prihováral Boris Kollár. Ide o dohodu na predčasných voľbách v septembri 2023, po ktorej by tarabovci stiahli svoje hlasy z odvolávania Hegera.

Včera sa uskutočnilo aj stretnutie medzi koalíciou a tarabovcami. Napokon, dnes o 10.30 rokoval v parlamente Tomáš Taraba priamo s Borisom Kollárom a zjavne aj tento komunikačný kanál pomohol, aby dnes Taraba a spol. podporili odklad hlasovania na štvrtok.

Dohadovanie s Tarabom však odmieta Budajovo krídlo, ktoré trvá na tom, aby prežitie Hegerovej vlády zabezpečila dohoda s „demokratmi“, čím sa vracia do hry scenár dohody s SaS.

Ani preto sa na včera v koalícii na žiadnom z dvoch ponúkaných scenárov nedohodli.

Inzercia

Dva dni a dve dilemy

Aj v najbližších dvoch dňoch sa bude rokovať práve o týchto dvoch scenároch.

Určite budú ďalej prebiehať rokovania s Tomášom Tarabom a Kuffovcami o predčasných voľbách v júni alebo v septembri budúceho roku. Taraba koalícii ponúka, že ak sa dohodnú na tomto scenári, traja poslanci nebudú vo štvrtok hlasovať za pád vlády. Vláda by v takom prípade dovládla do termínu predčasných volieb bez toho, aby prišla o dôveru – Hegerova vláda v súčasnom zložení by tak vládla plnohodnotne ďalších deväť mesiacov – namiesto štrnástich – pričom faktická volebná kampaň by sa odštartovala od jari.

Podmienkou tarabovcov je, aby sa ešte pred hlasovaním o dôvere vláde schválil ústavný zákon, ktorý by poslancom umožnil skrátenie volebného obdobia. Takýto návrh už je v parlamente, ešte v lete ho predložilo hnutie Sme rodina z iniciatívy Borisa Kollára, OĽaNO ho však doteraz vetovalo.

K tomu ešte jedna podstatná maličkosť. Tento návrh umožňuje skrátenie volebného obdobia nielen hlasovaním v parlamente, ale aj referendom. S tým nesúhlasí SaS, pre ktorú je to zámienka, aby za takýto zákon vôbec nemusela hlasovať. Sulíkova SaS teda spustila procesy, ktoré majú viesť k pádu vlády – a jej postoj súčasne bráni tomu, aby sa v parlamente našla potrebná ústavná väčšina na spriechodnenie predčasných volieb.

To znamená, že ak sa má dnes na schválenie tohto návrhu nájsť v parlamente 90 hlasov, je nevyhnutné, aby ho podporila aj väčšia časť poslancov OĽaNO.

Druhou možnosťou je taká rekonštrukcia vlády, ktorá by premiérovi Hegerovi zabezpečila podporu SaS. V kuloároch sa hovorí, že v takomto prípade by musel z funkcie odísť nielen minister vnútra Roman Mikulec, ale aj Igor Matovič. Prípadne aj ďalší ministri, ktorých majú sulíkovci v hľadáčiku – napríklad spomínajú aj osobu ministra spravodlivosti Viliama Karasa. 

Problémom je, že o týchto dvoch alternatívach sa nielen rokuje, ale láme sa na nich aj vnútorný zápas v OĽaNO.

Dilema, ako neodovzdať moc prezidentke

Hnutiu Sme rodina, ale aj Igorovi Matovičovi a časti poslaneckého klubu OĽaNO je bližší variant s dohodou na predčasných voľbách, zatiaľ čo iná časť klubu OĽaNO okolo ministra Jána Budaja plus Šeliga, Žitňanská a Klus predčasné voľby odmieta a žiada dohodu so SaS aj za cenu rekonštrukcie vlády.

Na ktorú stranu sa v tomto spore prikláňa Eduard Heger, nevedno.

V každom prípade platí, že bez ohľadu na to, ako sa celá kríza skončí, trhlina medzi Matovičom a Budajom sa ešte viac prehĺbi.

Rovnako platí, že riadený proces – nech už po kollárovsko-matovičovskej dohode s Tarabom na predčasných voľbách alebo po budajovskej dohode s SaS na rekonštrukcii vlády – je pre koalíciu OĽaNO a Sme rodina stále lepší scenár než chaos po páde vlády.

Aj keby sa totiž prezidentka rozhodla poveriť vládnuť do demisie Hegerovu vládu v nezmenenom zložení, čo by bol pre Matoviča najoptimistickejší scenár, prezidentka by v tejto konštelácii získala kvázipremiérsku úlohu.

Prezidentský palác by mal v takomto prípade na výkon vlády podľa ústavy zásadný vplyv – každé vážnejšie rozhodnutie vlády v oblasti vnútornej, hospodárskej či zahraničnej politiky by bolo podmienené súhlasom prezidentky. Akýkoľvek minister, teda aj minister financií, by musel s každou nebanálnou vecou prosiť prezidentku a jej poradcov o schválenie.

Aj preto majú v OĽaNO silnú motiváciu zvrátiť dej, ktorý dnes doobeda nezvratne smeroval ku katastrofálnemu koncu vládnutia.

V najbližších dvoch dňoch pôjde najmä o ďalšie prežitie Hegerovej vlády. Paralelne s tým sa však bude rozhodovať aj o ďalšej podobe OĽaNO.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.