Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. december 2022

Obnovená národná galéria

Chvíľa spoločnej radosti a hrdosti. Užime si ju

Predstavenie, ktoré v tomto čase produkuje politická scéna, nie je práve impozantným kusom.

Chvíľa spoločnej radosti a hrdosti. Užime si ju

FOTO: TASR/Jaroslav Novák

Keďže vyvrcholenie tejto drámy príde možno už zajtra, nemá zmysel príliš o tom špiritizovať. Dajako bude.

Ale je to celé dosť ubíjajúce. A práve preto nesmierne dobre v tomto čase padlo, že sa otvorila zrekonštruovaná budova Slovenskej národnej galérie. Tá dlhé roky fungovala v provizórnych podmienkach a otvorenie obnovenej budovy sa viackrát odkladalo. Akoby to nemalo konca, už to začínalo pripomínať ságu s výstavbou nového sídla Slovenského národného divadla.

Ale napokon sa vec podarila, je to tu a rekonštrukciu SNG netreba vnímať iba ako opravu chátrajúcej a za socializmu nie práve kvalitne postavenej budovy.

Je to, dúfame, „komplexný reštart a jedinečná možnosť ukázať, čo to znamená byť modernou galerijnou a kultúrnou inštitúciou v digitálnom veku“ (zo stránky SNG).

Posledné dni sa o tejto veci hovorí veľa. A pozoruhodné je, že sa o tom hádam všade – bez ohľadu na to, či má slovo socialista, konzervatívec, progresívec či politický oportunista – hovorí s radosťou, dokonca aj s istou dávkou hrdosti.

Dalo by sa pritom vyšomrúvať, že to trvalo dlho, že to stálo veľké peniaze, ktoré chýbali inde, že niektoré veci nie sú ešte dokončené, že architekt Dedeček svojím návrhom mnohých dlho poburoval, že muselo prejsť vyše štyridsať rokov, kým začal byť jeho návrh chápaný a oceňovaný...

Alebo by nejaký hundroš mohol ošomrávať preto, ako nás zamestnankyne a zamestnanci SNG otravujú svojím korektným jazykom so svojimi umelkyňami a umelcami, kurátorkami a kurátormi, návštevníčkami a návštevníkmi... Alebo že prvú inštaláciu musela zaplatiť Tatra banka, lebo štátna inštitúcia na to už nemala.

Vyzerá to na veľký sviatok a veľkú radosť zo spoločného diela. Zdieľať

Ale nie je čas na frflanie a ešte ani na kritiku. Zdržme sa.

Je to teraz sviatok a prevláda úprimná radosť zo spoločného diela.

Tak to aj môžeme chápať, hoci zrekonštruovaná budova má svojich autorov (Kusý, Paňák) aj riaditeľku, ktorá sa roky borila s touto ťažkou úlohou (Kusá) a boli za tým aj politici, ktorí obnovu podporovali, hoci mohli tušiť, že pri dovŕšení diela už budú v politickom dôchodku.

Lebo havarijný stav Premostenia bol od roku 2001, dlho sa súťažilo o dobrý návrh, o zhotoviteľa, až od roku 2016 sa začala galéria fyzicky opravovať a jej ukončenie sa z roka na rok prekladalo a cena sa zvyšovala. To čakanie v provizórnych podmienkach bolo úmorné, no stále žila vízia, že sa to raz zavŕši a že to bude dobré, dokonca veľkorysé.

Prvé pootvorenie vynovenej galérie teda prinieslo radosť. Z dobre urobeného diela, z nových možností, z hrdosti, že niečo také v Bratislave máme.

Inzercia

Je to pre spoločnosť dôležitá vec. Táto spoločná radosť a hrdosť.

Občas si niečo také užívame pri športovcoch, ale často tušíme, že ich úspech je viac výsledkom mimoriadneho talentu a úsilia jednotlivca či jeho rodiny, prípadne trénerov.

Takéto momenty hodno uložiť si v pamäti. Zdieľať

Lenže potrebujeme aj iné výkony, ktoré nás spoja a nadchnú. Aj tie v umení, architektúre či vytváraní krásneho verejného priestoru.

Je možné, že veľká časť občanov Slovenska nikdy nezamieri do národnej galérie, napriek tomu je to vec, ktorá nás spája.

Sú tam uložené či vystavené tie najlepšie počiny výtvarných umelcov tejto krajiny. Niečo, čo je hodné opatrovať, predstavovať a obdivovať.

Najtypickejším znakom súčasnej politickej i spoločenskej krízy je strata dôvery občanov krajiny k jej inštitúciám, politickým predstaviteľom či strata viery, že táto krajina dokáže normálne fungovať a aj dôstojne spravovať inštitúcie, ktoré sú pre národ dôležité.

Nedávna kauza so šéfom Slovenského národného divadla, ktorý bol odvolaný pre nevhodné vyjadrenia, ukázala, ako citlivo spoločnosť vníma všetko, čo sa týka jej národných inštitúcií. Dotklo sa to aj ľudí, ktorí nikdy nechodia do národného divadla.

Takže buďme vďační, že v tieto dni, keď politická prevádzka neprináša veľa povznášajúcich chvíľ a ukazuje skôr na problém tejto spoločnosti spravovať si dobre a dôstojne krajinu, je tu aj niečo radostné.

Vynovená národná galéria, z ktorej sa spoločnosť úprimne teší. Takéto momenty hodno uložiť si v pamäti.

A spomenúť si na ne, keď sa nám bude zase raz zdať, že žijeme v krajine, kde to vždy ide iba od desiatich k piatim. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.