Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2022, 18:36

Prezidentka vo Vatikáne

Jednota je dôležitejšia ako konflikt, vraví Čaputová po stretnutí s pápežom

Jednota je dôležitejšia ako konflikt, vraví Čaputová po stretnutí s pápežom

Prezidentka Zuzana Čaputová a pápež František 10. decembra 2022. Foto: Vatican Media

K Františkovi vzala obeť útoku na Zámockej aj saleziánskeho kňaza. S pápežom hovorila aj o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

(Návštevu prezidentky vo Vatikáne spravodajsky pokrýval redaktor denníka Postoj Juraj Brezáni)

Pápež František prijal v sobotu dopoludnia na osobnej audiencii v Apoštolskom paláci prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú spolu so sprievodom.

Stretnutie sa uskutočnilo v Sále bibliotéky, kde pápež zvyčajne prijíma hlavy štátov, informuje Vatikánsky rozhlas.

Audiencia u pápeža trvala 45 minút. Svätý Otec privítal Zuzanu Čaputovú o 10.30 a pol hodiny s ňou pobudol v súkromnom rozhovore. Nasledovalo predstavenie členov delegácie so spoločnou fotografiou a výmena darov.

Slovenská prezidentka sa následne stretla v priestoroch Štátneho sekretariátu s arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom, vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi a s medzinárodnými organizáciami.

„Počas srdečných rozhovorov na Štátnom sekretariáte sa venovali dobrým bilaterálnym vzťahom medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou a úlohe Cirkvi v spoločnosti.

V priebehu rokovaní sa podrobnejšie diskutovalo o vojne na Ukrajine a jej dosahoch na regionálnej a medzinárodnej úrovni, s osobitnou pozornosťou venovanou humanitárnej situácii, prijímaniu utečencov a sociálno-ekonomickej kríze,“ uvádza oficiálne komuniké Tlačového strediska Svätej stolice.

Foto: Vatican Media

Foto: Vatican Media

Foto: Vatican Media

V delegácii, ktorá sprevádzala prezidentku Zuzanu Čaputovú pri audiencii u pápeža, boli aj niekdajší parlamentný politik a exponent boja za slobodu a demokraciu František Mikloško, obeť útoku na LGBTI+ komunitu Radoslava Trokšiarová, vikár provinciála saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

Obeť útoku u pápeža

Súčasťou oficiálnej delegácie prezidentky bola aj obeť nedávneho útoku pri podniku Tepláreň, ktorú postrelili. Radoslava Trokšiarová poďakovala za to, že ju pápež prijal. Vraví, že Svätý Otec bol „veľmi príjemný a milý“.

„Prognózy sú, našťastie, dobré, chodiť budem, len to chce nejaký čas. Myslím, že je tam nejaká vyššia moc, ktorá ma tu ešte chce, keďže tu stále stojím. Nesmierne si vážim druhú šancu na život a rozhodne ju využijem tak, aby sme sa mali lepšie na Slovensku,“ povedala Trokšiarová novinárom po andiencii.

Prezidentka Čaputová pápežovi konkrétne predstavila obeť nenávistného útoku. „Pápež František viackrát vyjadril, nielen na tomto stretnutí, veľkú mieru súcitu voči akémukoľvek násiliu, nenávisti a skupine. Spomenula som mu v súvislosti s Radkou, že ďakovala po útoku za svoje prežitie práve Bohu, keďže je veriaca katolíčka. Takže sú to isté paradoxy,“ povedala Čaputová. Pápež potom obeti z Teplárne podal ruku.

Kardinál Parolin a Mons. Gallagher možno prídu na Slovensko

„Jednota je dôležitejšia ako konflikt,“ citovala prezidentka Zuzana Čaputová slová pápeža Františka po stretnutí vo Vatikáne.

Na tlačovom brífingu na Via della Conciliazione pred Námestím svätého Petra prezidentka zároveň uviedla, že sa s hlavou cirkvi rozprávala nielen o situácii na Slovensku, ale aj širšie v regióne a vo svete.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Prezidentka Čaputová ďalej povedala, že na to, aby sme zvládli vnášať zmier do spoločnosti, potrebujeme „najmä solidaritu, jednotu, súdržnosť, komunikáciu“. Aj o tomto hovorila s pápežom. „Napriek tomu, že sme rozdielni, že sa v názoroch a rôznych témach líšime, sme bratia a sestry a na to by sme nemali zabúdať,“ vyjadrila sa Čaputová.

Okrem stretnutia s pápežom sa prezidentka stretla aj s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Richardom Gallagherom. Prezidentka tiež naznačila, že arcibiskup Gallagher a rovnako tak aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin by budúci rok mohli prísť na Slovensko.

„Ich návšteva bude možná,“ uviedla Čaputová. Pôvodne sa mala prezidentka vo Vatikáne stretnúť aj s kardinálom Parolinom, ktorý však bol podľa Čaputovej odcestovaný.

Pápežovi darovala obraz aj tradičné sviatočné pečivo

Svätý Otec venoval slovenskej prezidentke niekoľko darov. Veľká medaila z bronzu (priemer 19,7 cm) zobrazujúca sv. Martina ako vojaka na koni, ktorý sa delí s chudobným o svoj plášť, je dielom rímskeho medailéra Guida Veroiho (1926 – 2013). Ďalšími darmi sú štyri tlačené publikácie:

Pápežské posolstvo k Svetovému dňu pokoja 2022, Dokument o ľudskom bratstve pre mier a spolunažívanie vo svete, podpísaný 4. februára 2019 v Abú Zabí, fotografická publikácia Statio Orbis z vatikánskeho vydavateľstva LEV, dokumentujúca modlitbový moment na Námestí sv. Petra 27. marca 2020, a napokon súborne vydané vyjadrenia pápeža Františka v súvislosti s vojnou na Ukrajine (Un’Enciclica sulla Pace in Ucraina).

Inzercia

Prezidentka Čaputová venovala pápežovi Františkovi obraz svätého Františka z Assisi od Doroty Sadovskej, ďalej tradičné vianočné pečivo zo sociálneho podniku Bivio v Bratislave v prútenej nádobe z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove.

Ako informovala Kancelária prezidenta SR, vianočné pečivo slovenských domácností upiekli zamestnanci s mentálnym znevýhodnením, nechýbali tradičné medovníky, vanilkové rožky, makovníky či linecké pečivo. Prútenú nádobu zhotovili v chránenej dielni v Bardejove, ktorá takisto zamestnáva ľudí so zdravotným znevýhodnením. 

Tretím darom boli tradičné ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby z družstva Okrasa v Čadci. Výroba vianočných ozdôb z fúkaného skla má v Čadci už vyše sedemdesiatročnú tradíciu. Stojí za ňou už niekoľko generácií žien z Kysúc, ktoré dlhodobo zápasia s ťažkou sociálnou a ekonomickou situáciou v regióne.

Dary pre pápeža. Foto: Kancelária prezidenta SR

Chcela sa rozprávať o polarizácii

Prezidentka Čaputová sa plánovala s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

„Rozhovory s pápežom Františkom sú vždy veľmi autentické, obohacujúce a inšpiratívne. Rada by som sa so Svätým Otcom rozprávala o tom, akým spôsobom sa vyrovnať s aktuálnymi výzvami a ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti. Zaujíma ma, ako o tom uvažuje on sám,“ povedala pred odletom do Ríma Čaputová.

Prezidentka chce pápežovi priblížiť spoločenskú atmosféru na Slovensku a hovoriť aj o výzvach, ktorým dnes vo svete čelíme. Chce s ním diskutovať aj o tom, akým spôsobom nasmerovať pozornosť a energiu do tej časti spoločnosti, ktorá ma záujem zohrať kľúčovú rolu pri udržaní jednoty a ľudskosti.

„Pretože na to, aby zlo zvíťazilo, stačí iba to, aby rozhádalo dobro. Myslím, že máme nevyužitý potenciál komunikácie a spolupráce medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú spoločné hodnoty,“ poznamenala.

Hlava štátu je presvedčená, že rozdelená spoločnosť je oslabená spoločnosť a rozdelený svet je oslabený svet.

Hľadajme niečo hlbšie, čo nás spája

V delegácii bol aj saleziánsky kňaz Peter Jacko, ktorý pôsobí ako vikár provinciála. Pre Postoj uviedol, že vníma snahu prezidentky o zmier v spoločnosti. Tvrdí, že si to vyžaduje nájsť „niečo viac, niečo hlbšie, aby sme ten spoločný bod mohli nájsť, v ktorom sa vieme stretnúť.

Na sociálnej sieti uviedol, že si váži, že ho prezidentka pozvala „Toto pozvanie chápem aj ako krok smerom k snahám zmierniť polarizáciu, ktorej v spoločnosti v poslednom období čelíme,“ uviedol.

„Verím, že to, čo nás posúva vpred, je otvorenosť pre dialóg, vzájomné lepšie spoznanie sa a komunikácia,“ dodal vikár provinciála s tým, že vidí ako veľmi dôležité vystupovať zo svojich „bublín“ a spoznať ľudí v ich najrôznejších životných situáciách.

DON PETER JACKO DNES SPOLU S PANI PREZIDENTKOU NAVŠTÍVI SVÄTÉHO OTCA 🕊 Je pre nás cťou, že osobitné pozvanie do...

Uverejnil používateľ saleziani.sk Piatok 9. decembra 2022 Zdieľať

Čaputová sa popoludní stretla s krajanmi pôsobiacimi v prostredí Svätej stolice v priestoroch Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda, kde predniesla príhovor. Rovnako tak sa delegácii prihovoril aj rektor kolégia Pavol Zvara. Hovoril aj o histórii slovenského domu v Ríme.

Prezidentka sa ešte v sobotu večer vrátila do Bratislavy.

Najviac stretnutí absolvoval prezident Schuster

Prvým prezidentom samostatnej SR, ktorý sa stretol s hlavou Katolíckej cirkvi, bol Michal Kováč. Začiatkom júna 1993 ho vo Vatikáne prijal pápež Ján Pavol II. Vo Večnom meste sa stretli aj v decembri 1994 pri príležitosti rozsvietenia vianočného stromu, ktorý v tom roku darovalo Slovensko Vatikánu, a v novembri 1997.

Prezident Kováč privítal Jána Pavla II. aj na Slovensku počas jeho apoštolskej cesty 30. júna – 3. júla 1995.

Najviac stretnutí s najvyšším katolíckym predstaviteľom absolvoval prezident Rudolf Schuster, ktorý sa s Jánom Pavlom II. stretol vo Vatikáne až päťkrát (1999, dvakrát v roku 2000, 2001, 2002). Intenzita návštev súvisela najmä so slávením Jubilejného roka 2000 a s ratifikáciou Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou.

Navyše, Rudolf Schuster 11. – 14. septembra 2003 sprevádzal Jána Pavla II. počas jeho návštevy našej krajiny.

Prezident Ivan Gašparovič sa počas dvoch funkčných období stretol s pápežom päťkrát – v rokoch 2005, 2011 a 2013 s Benediktom XVI. a v rokoch 2013 a 2014 s jeho nástupcom Františkom.

Výnimočným bolo najmä stretnutie s Benediktom XVI. 27. februára 2013, deň pred jeho odchodom z pápežského stolca. Ivan Gašparovič tak bol poslednou hlavou štátu, ktorá sa stretla s nemeckým pápežom.

Andrej Kiska sa s pápežom Františkom stretol dvakrát – v rokoch 2015 a 2018. Témou oboch stretnutí bol aj prípad odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka.

Prezidentka Čaputová absolvovala prvú oficiálnu návštevu Svätej stolice v decembri 2020. V septembri 2021 sprevádzala pápeža Františka počas jeho štvordňovej návštevy Slovenska.

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Ani pár hodín pred hlasovaním nie je isté, či prejde septembrový termín predčasných volieb. Na 30. septembri sa dohodla bývalá koalícia. V parlamente však bude chýbať poslanec SaS Marek Hattas, ktorý je na pracovnej ceste. Ďalší dvaja až traja poslanci ešte včera neboli rozhodnutí. (denník n)

pred 40 minútami

Vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Prípad je v štádiu prípravného konania, ktoré doteraz nebolo skončené. Informoval o tom prokurátor Juraj Chylo. Politikov a médiá vyzval, aby bez znalosti spisov špekulatívnym spôsobom nemanipulovali verejnú mienku v trestných veciach, ktoré nie sú právoplatne skončené a neprípustným spôsobom tak nezasahovali do činnosti orgánov činných v trestnom konaní. (tasr)

pred 2 hodinami

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred 2 hodinami

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.