Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2022, 18:04

V Kosove stúpa napätie, Srbsko zvažuje vyslanie vojakov

„Srbi sa necítia bezpečne a sú ohrození fyzicky i na živote vrátane detí v materských školách,“ vyhlásila predsedníčka srbskej vlády.

Belehrad zvažuje, že bude žiadať nasadenie svojich bezpečnostných síl v Kosove. Uviedla to premiérka Ana Brnabičová s tvrdením, že sú ohrozené životy tamojších menšinových Srbov. Návrat srbských vojakov do Kosova by mohol dramaticky zvýšiť napätie na Balkáne, konštatuje agentúra AP, od ktorej TASR správu prevzala.

Srbsko tvrdí, že návrat približne 1000 srbských vojakov do Kosova umožňuje rezolúcia OSN, ktorá v roku 1999 oficiálne ukončila tvrdý zásah proti kosovskoalbánskym separatistom. Musela by s tým však súhlasiť mierová misia KFOR, čo je vysoko nepravdepodobné. O bezpečnosť v Srbmi obývaných oblastiach severného Kosova by sa tak fakticky starali srbské sily.

Brnabičová obvinila kosovského premiéra Albina Kurtiho z toho, že priviedol región na pokraj ďalšej vojny.

„Sme blízko k požadovaniu návratu našich síl do Kosova na základe rezolúcie č. 1244, pretože KFOR si nerobia svoju prácu,“ vyhlásila. „Srbi sa necítia bezpečne a sú ohrození fyzicky i na živote vrátane detí v materských školách,“ tvrdí predsedníčka srbskej vlády.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v reakcii uviedla, že „žiaden srbský vojak ani policajt znova nevkročí na územie Kosova“. Srbsko sa podľa nej otvorene vyhráža agresiou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Na úseku medzi Martinom a Ružomberkom sa vodiči zdržia viac ako štyri hodiny. Najhoršia situácia je podľa policajtov na úseku Kraľovany – Šútovo. Medzi Martinom a Ružomberkom sa skrížilo a zapadlo až 15 kamiónov. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil svoj premiérový gól v drese Al-Nassr v zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii. Tridsaťsedemročný Ronaldo sa po odchode z Manchestru United dohodol s klubom z Rijádu na dvaapolročnej zmluve, v tíme plní funkciu kapitána. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.