Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2022, 16:43

Europoslankyňa Lexmann

Náboženská sloboda môže byť považovaná za lakmusový papier ostatných slobôd

„Keď vidíme jej utláčanie, je dôležité zakročiť rôznymi diplomatickými procedúrami alebo zahraničnopolitickými riešeniami,“ tvrdí europoslankyňa.

Vymenovanie belgického diplomata Fransa van Daeleho za osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ je naplnením cieľov, o ktoré sa snaží Európsky parlament a Európska ľudová strana (EPP) cez Medzikultúrny dialóg skupiny EPP s cirkvami a náboženskými komunitami.

Vo Viedni to pre TASR uviedli prvý podpredseda EP, rakúsky europoslanec Othmar Karas a slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH), kde sa konalo 24. výročné stretnutie Medzikultúrneho dialógu EPP s cirkvami a náboženskými komunitami pod názvom „Náboženstvo a budúcnosť Európy“.

Európska komisia v stredu (7. 12) vymenovala Fransa van Daeleho za osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ. Jej znovuzriadenie v europarlamente dlhodobo žiadala frakcia EPP, v čom bola aktívna aj Miriam Lexmann.

Poslankyňa v tejto súvislosti uviedla, že v 21. storočí sú pre vieru alebo presvedčenie prenasledovaní ľudia v 62 krajinách sveta, že 68 percent obyvateľov planéty žije v krajinách, kde je porušovaná sloboda náboženského vyznania a každý deň je v priemere zabitých 13 kresťanov kvôli svojej viere.

„Náboženská sloboda môže byť považovaná za lakmusový papier ostatných slobôd. Keď vidíme utláčanie náboženskej slobody, je dôležité zakročiť rôznymi diplomatickými procedúrami alebo zahraničnopolitickými riešeniami. Lebo takéto zárodky konfliktov alebo napätia v spoločnosti môžu viesť ku genocídam a vojenským konfliktom,“ opísala situáciu.

Europoslanec Karas pre TASR priznal, že nového osobitného vyslanca pre ochranu náboženskej slobody nepozná osobne, je však presvedčený, že eurokomisia urobila „dobrú voľbu“. „Podporujem jeho misiu a dúfam v naše skoré stretnutie, aby som zistil s akými nápadmi prichádza,“ povedal na adresu Van Daeleho.

Prvým európskym vyslancom pre náboženskú slobodu mimo EÚ bol od roku 2016 Ján Figeľ. Tento post potom zostal takmer dva roky neobsadený, pričom bývalý cyperský eurokomisár Chrystos Stylianidis v roku 2021 zastával túto funkciu iba štyri mesiace.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 9 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.