Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2022, 15:20

Väčšina ukrajinských detí nenavštevuje slovenské školy

Ide väčšinou o 16- až 17-ročných tínedžerov, ktorí podľa ukrajinského vzdelávacieho systému už dokončili strednú školu, avšak na vysokú školu na Slovensku môžu nastúpiť až ako 18-roční.

Na Slovensku sa nachádza momentálne 60-tisíc až 80-tisíc ukrajinských detí, ale iba 10-tisíc z nich navštevuje slovenské školy. Vyhlásil to Úrad komisára pre deti, ktorý spoločne s 23 inštitúciami hľadal riešenie integrácie ukrajinských detí v oblasti školstva a zdravotníctva. TASR o tom informovala odborná poradkyňa v oblasti komunikácie úradu Mária Gregušová.

„Deti sa vzdelávajú online z ukrajinských škôl, avšak zhoršujúce sa podmienky na Ukrajine prinášajú časté výpadky elektrickej energie, z toho dôvodu je vyučovanie prerušované,“ vysvetlila. Aktuálne preto ukrajinské ministerstvo školstva odporúča začlenenie týchto detí do miestnych škôl.

Množstvo detí však do školy nechodí vôbec. „Ide väčšinou o 16- až 17-ročných tínedžerov, ktorí podľa ukrajinského vzdelávacieho systému už dokončili strednú školu, avšak na vysokú školu na Slovensku môžu nastúpiť až ako 18-roční,“ poznamenala Gregušová. Doplnila, že keďže nie sú plnoletí a nehovoria po slovensky, majú rovnako problém sa zamestnať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý slovenský klimatický zákon. Návrh počíta napríklad s podaním klimatických žalôb na štát či so vznikom rady pre klímu, ktorá by mala kontrolovať jednotlivé rezorty v plnení klimatických plánov. Informoval o tom dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Návrh zákona predložil rezort do medzirezortného pripomienkového konania. (tasr)

pred 26 minútami

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí, že je problém, keď prokurátorky generálnej prokurátury píšu na súdy podania, ktoré sú „de facto obhajobné“. „Formulujú v nich právne názory, ktoré označil Najvyšší súd, že sú nesprávne a nemajú podklad v zákone,“ povedal s tým, že ide o absurdnú situáciu. (rádio expres)

pred 49 minútami

Slovenský tenista Norbert Gombos pre zranenie nenastúpi vo víkendovom kvalifikačnom dueli o postup na finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska. V nominácii ho nahradí Lukáš Pokorný, informoval kapitán tímu Tibor Tóth. Gombos mal byť na harde v Groningene slovenskou singlovou dvojkou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.