Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2022, 14:44

Na Slovensku je približne 30 ukrajinských pediatrov, no nemôžu liečiť

Dôvodom je, že ich vzdelanie zatiaľ nie je uznané pre odlišný systém na Ukrajine.

Začlenenie ukrajinských pediatrov by zvýšilo personálne kapacity, a teda zlepšilo situáciu aj pre slovenské deti. Vyhlásil to Úrad komisára pre deti (ÚKPD), ktorý spoločne s 23 inštitúciami hľadal riešenie integrácie ukrajinských detí v oblasti školstva a zdravotníctva. TASR o tom informovala odborná poradkyňa v oblasti komunikácie ÚKPD Mária Gregušová.

„Momentálne je na Slovensku približne 30 ukrajinských pediatrov, ktorí nemôžu poskytovať zdravotnú starostlivosť, pretože ich vzdelanie zatiaľ nie je uznané pre odlišný systém na Ukrajine,“ priblížila. Poukázala, že lekári by mali najskôr prejsť systémom začlenenia do slovenského zdravotníctva.

„Ukrajinskí pediatri prejdú rozdielovou skúškou a budú na 18 mesiacov priradení k slovenským pediatrom na dočasnú odbornú stáž,“ spresnila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová. Systém je podľa nej vypracovaný, aktuálne záleží na jednotlivých orgánoch, ako rýchlo k integrácii pediatrov dôjde.

V oblasti zdravotníctva podľa ÚKPD nie je jasné, na akú starostlivosť majú ukrajinské deti na Slovensku nárok. „Je potrebné v prvom rade riešiť zabezpečenie primárnej zdravotnej starostlivosti,“ zdôraznila Gregušová. Doplnila, že nateraz k nej dochádza na dobrovoľnej báze zo strany lekárov, rovnako aj v prípade špecializovanej zdravotnej starostlivosti.

„Financovanie zdravotnej starostlivosti pre ukrajinské deti je nedostatočné a diskriminačné, príspevky pokrývajú asi 15 percent nákladov,“ upozornila. Poukázala, že na Slovensku je kriticky málo pediatrov aj pre slovenské deti, pokrytie dostatočnej zdravotnej starostlivosti zo strany slovenských lekárov je preto nemožné.

„Všetky rezorty majú od začiatku vojny na Ukrajine za sebou kus práce. Verím však, že je dôležité jednotlivé inštitúcie prepájať a hľadať na problémy spoločné riešenia,“ vyhlásil komisár pre deti Jozef Mikloško.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý slovenský klimatický zákon. Návrh počíta napríklad s podaním klimatických žalôb na štát či so vznikom rady pre klímu, ktorá by mala kontrolovať jednotlivé rezorty v plnení klimatických plánov. Informoval o tom dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Návrh zákona predložil rezort do medzirezortného pripomienkového konania. (tasr)

pred 22 minútami

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí, že je problém, keď prokurátorky generálnej prokurátury píšu na súdy podania, ktoré sú „de facto obhajobné“. „Formulujú v nich právne názory, ktoré označil Najvyšší súd, že sú nesprávne a nemajú podklad v zákone,“ povedal s tým, že ide o absurdnú situáciu. (rádio expres)

pred 46 minútami

Slovenský tenista Norbert Gombos pre zranenie nenastúpi vo víkendovom kvalifikačnom dueli o postup na finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska. V nominácii ho nahradí Lukáš Pokorný, informoval kapitán tímu Tibor Tóth. Gombos mal byť na harde v Groningene slovenskou singlovou dvojkou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.