Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. marec 2016, 20:41

L'Espresso: Teroristi zabíjali v Paríži aj zbraňami zo Slovenska

L'Espresso: Teroristi zabíjali v Paríži aj zbraňami zo Slovenska

Na videosnímke z 11. januára 2015 Amedy Coulibaly, ktorý vraždil v parížskom obchode. (Foto: TASR/AP)

O čom sa hovorilo na Slovensku v náznakoch, rozoberajú Taliani do detailov.

Pri teroristickom útoku v Paríži z januára 2015 sa strieľalo aj zo zbraní, ktoré pochádzali zo Slovenska. Podrobne o tom píše taliansky týždenník L' Espresso.

O týchto podozreniach sa hovorilo u nás ešte vlani, menila sa dokonca legislatíva. Taliansky časopis však teraz priniesol reportáž o zisteniach francúzskych vyšetrovateľov. 

Útok na redakciu satiristického časopisu Charlie Hebdo sa stal 7. januára 2015. O dva dni nato sa vraždilo aj v kosher obchode v Paríži. Amed Coulibaly tam držal rukojemníkov. Jedného muža, ktorý sa snažil utiecť, zastrelil do chrbta. Zavraždil aj ďalšieho zákazníka. Zvyšných ľudí držal v židovskom obchode ako rukojemníkov viac než štyri hodiny, vyzbrojený „kalašnikovmi“.

Francúzski vyšetrovatelia podľa týždenníka L' Espresso už prišli na to, že išlo o dve útočné pušky VZ 58 vyrobené v komunistickom Československu. Prvá zbraň je z roku 1961, druhá, kratší samopal, z roku 1964. Išlo o zbrane vyradené z armády, v zlom stave, avšak ešte schopné streľby.

Útočné pušky mali na sebe značku jednej slovenskej zbrojárskej firmy. Podľa zdrojov magazínu L' Espresso boli v tejto firme obe zbrane znefunkčnené a prerobené na expanzné (slepé) zbrane, a to v rokoch 2013 a 2014.

Oba samopaly boli potom predané legálne v roku 2014 ako expanzné zbrane. V tom čase sa dali kúpiť dokonca cez internet. Krátka verzia pušky VZ 58 vraj stála 500 eur, klasická 230 až 280 eur.

Inzercia

Terorista Coulibaly mal podľa talianskeho časopisu pri sebe aj pištole typu Tokarev TT 33. Tie majú byť z roku 1951 a 52, pričom ich údajne tiež pôvodne znefunkčnili v rovnakej slovenskej firme. A až neskôr ich niekto upravil na plne funkčné, tak ako aj útočné pušky VZ 58. 

A tu sa začína smutný príbeh, keďže mnohé zo starých a vyradených zbraní sa dostali do rúk kriminálnikom či teroristických skupín, ktoré si tieto znefunkčnené zbrane dali prerobiť na opäť streľby schopné.

Investigatívci sa ďalej v článku venujú práve tomu, ako vyzerá tok zbraní: od rôznych armyshopov cez nastrčené osoby až po teroristické bunky. Spomínajú aj obchod v Partizánskom, ktorý bol údajne zdrojom nefunkčných, no neskôr prerobených a zneužitých zbraní. Taliansky týždenník tvrdí, že z tohto obchodu sa predalo do zahraničia 14-tisíc zbraní, väčšinou online.

Slovensko prijalo vlani v lete legislatívu, ktorá sprísnila predaj expanzných zbraní. Podľa talianskeho magazínu sa tým však nedá úplne zabrániť zneužitiu zbraní, ktoré sa predávajú s promom „hračiek“ do rekonštrukcií vojnových bitiek či filmov.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

pred 3 hodinami

Novým lídrom demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bude Hakeem Jeffries. Stane sa tak prvým černochom, ktorý povedie klub kongresmanov niektorej z dvoch veľkých strán v USA. Jeffriesa demokrati do tejto funkcie zvolili jednohlasne v stredu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.