Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2022, 14:15

EÚ má opäť osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania

EÚ má opäť osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania

Foto - twitter

Eurokomisia vymenovala belgického diplomata Frans van Daeleho. Európski biskupi sú pripravení s ním spolupracovať.

Európska komisia sa v stredu rozhodla vymenovať belgického diplomata Fransa van Daeleho za osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ. Ide o funkciu, ktorú ako prvý vykonával bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ, informuje spravodajca TASR.

Eurokomisia spresnila, že Van Daele sa tejto pozície ujme s okamžitou platnosťou.

Osobitný vyslanec bude pridelený do tímu podpredsedu EK Margaritisa Schinasa, ktorý je zodpovedný za vedenie dialógu eurokomisie s cirkvami a náboženskými združeniami, ako aj s filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami.

Nadviaže dialóg s vnútroštátnymi orgánmi a inými zainteresovanými stranami v krajinách trpiacich diskrimináciou na základe náboženstva alebo viery. Bude podporovať procesy medzikultúrneho a medzináboženského dialógu vrátane podnecovania dialógu medzi predstaviteľmi rôznych náboženstiev a vytvárania spoločných iniciatív.

Zavedie tiež opatrenia zamerané na deradikalizáciu a prevenciu extrémizmu na základe náboženstva alebo viery v tretích krajinách. V spolupráci s úradmi z tretích krajín bude presadzovať náboženskú diverzitu a toleranciu v rámci vzdelávacích programov a učebných osnov.

Inzercia

Osobitný vyslanec bude svoju činnosť úzko koordinovať s osobitným zástupcom EÚ pre ľudské práva.

Frans van Daele počas svojej kariéry zastával viaceré kľúčové diplomatické funkcie. Bol šéfom kabinetu belgického kráľa, šéfom kancelárie prvého predsedu Európskej rady Hermana van Rompuya a stálym predstaviteľom Belgicka pri NATO. V minulosti pôsobil ako veľvyslanec Belgicka v USA a tiež ako stály zástupca Belgicka pri Európskej únii.

Európski biskupi privítali jeho vymenovania. Uviedli, že sú pripravení s ním spolupracovať.

Prvým osobitným vyslancom pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ bol Ján Figeľ, ktorého do tejto pozície v máji 2016 vymenoval bývalý predseda EK Jean-Claude Juncker. Po nástupe novej exektuívy EÚ vedenej Ursulou von der Leyenovou táto funkcia nebola obnovená. Jej znovuzriadenie žiadala frakcia Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente, v čom bola aktívna aj slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH).

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 10 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.