Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
07. december 2022

Je to tesné

Kto rozhodne o prežití Hegerovej vlády

Všetko má v rukách niekoľko nezávislých poslancov.

Kto rozhodne o prežití Hegerovej vlády

Foto: TASR/Martin Baumann

Zajtra sa začne mimoriadna schôdza parlamentu, ktorá rozhodne o dôvere vláde. Samotné hlasovanie sa dá čakať začiatkom budúceho týždňa, dovtedy sa bude v parlamentných kuloároch intenzívne vyjednávať. Najmä s nezávislými poslancami.

Už v tejto chvíli je však isté, že hlasovanie bude tesné a vládna koalícia má vážny problém. Ak sa do hlasovania niečo zásadné neudeje, o jej prežití rozhodne niekoľko nezávislých poslancov.

Skúsme si namodelovať, ako sú v tejto chvíli rozložené sily. Na vyslovenie nedôvery je potrebných 76 hlasov.

Keď spočítame poslancov Smeru, Hlasu, SaS a tých, ktorí boli do parlamentu zvolení na kandidátke ĽSNS (kotlebovci, Republika, tarabovci), plus nezávislých poslancov Tomáša Valáška, Miroslava Kollára a Martina Čepčeka, dáva to spolu 77 hlasov. To na vyslovenie nedôvery vláde stačí.

V tomto balíku hlasov však stále existuje niekoľko otáznikov.

Tie sa nevznášajú nad stranou SaS. Pod návrh na odvolanie vlády sa podpísalo jej všetkých 20 poslancov a je veľmi pravdepodobné, že aj napriek rôznym šumom zaň v parlamente zdvihnú ruku. To znamená, že za koniec Hegerovej vlády budú spolu s Ficom, Pellegrinim a fašistami hlasovať aj Ondrej Dostál s Petrom Osuským z OKS a bývalí poslanci strany Za ľudí, ktorých do politiky dostal Andrej Kiska.

Hlasovanie bude tesné a vládna koalícia má vážny problém. Zdieľať

Nejasné však zatiaľ je, ako bude hlasovať šéf strany Spolu Miroslav Kollár. Jeho stratégia môže byť iná ako v prípade progresívcov a poslanca Tomáša Valáška, ktorý už oznámil, že pád Hegerovej vlády podporí.

Kollár sa v spolupráci s Mikulášom Dzurindom snaží budovať širší stredový projekt a potrebuje sa od SaS a Progresívneho Slovenska odlíšiť. Z tohto pohľadu by mu nevyhovovali ani skoré predčasné voľby, ktoré by po páde vlády hrozili.

Tomáš Taraba už síce verejne avizoval, že jeho poslanecká skupina (Štefan Kuffa, Filip Kuffa) vyslovenie nedôvery vláde podporí. Vládu sú ochotní podržať, len ak bude súhlasiť s predčasnými voľbami.

Inzercia

Nie je však žiadnym tajomstvom, že medzi Štefanom Kuffom a Igorom Matovičom existuje istá chémia. Scenár, že sa Štefan Kuffa v čase hlasovania nebude nachádzať v rokovacej sále, nie je teda celkom nepredstaviteľný.

V zložitej situácii sú aj poslanci, ktorí zostali v ĽSNS. Ich voliči síce chcú predčasné voľby, ale samotnej strane takáto alternatíva príliš nevyhovuje. Voličsky ich vysáva Republika aj Smer a ich ďalšia budúcnosť vyzerá biedne. Prečo by si teda mali skracovať poslanecké obdobie? Aj v ich prípade platí, že vôbec neprekvapí, ak sa na hlasovanie nedostavia v plnom počte.

Samostatnou jednotkou je Slavěna Vorobelová. Kandidovala za ĽSNS, ale nie je členkou tejto strany a viackrát už hlasovala inak ako kotlebovci. Na sociálnych sieťach poslankyňa hlasovanie rámcuje tak, že Sulík s Pellegrinim sa s podporou Prezidentského paláca a bez predčasných volieb už vidia v novej vláde. A svojich fanúšikov sa pýta, či si takáto hra zaslúži podporu. Všetko nasvedčuje tomu, že o hlas tejto pani poslankyne sa ešte zvedie zápas.

Podobne to bude aj v prípade nezávislého poslanca Martina Čepčeka, ktorý sa zatiaľ tiež nerozhodol.

Koaliční vyjednávači však riešia akútny problém aj vo vlastných radoch. Hlasovať za nedôveru vláde chce aj poslanec Sme rodina Martin Borguľa. Zatiaľ pôsobí odhodlane a podľa toho, čo hovorí, by si to rozmyslel len v prípade, ak by odstúpil minister vnútra Roman Mikulec, respektíve ak by ho premiér odvolal.

Ak by aj Boris Kollár poslanca Borguľu nakoniec presvedčil, aby proti vláde nehlasoval, bolo by to síce dôležité, ale nemuselo by to stačiť.

Budúcnosť Hegerovej vlády naozaj visí na vlásku. V jej prospech hrajú dve emócie. Tou prvou je obava z chaosu a vlády riadenej z Prezidentského paláca, tou druhou je strach z predčasného konca parlamentnej kariéry.

Vôbec však nie je isté, či to bude stačiť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.