Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. december 2022

Reakcia

Progresívny puč ako pokus o zvrátenie budovania Slovenska ako prorodinného štátu

Ak chcú konzervatívci vládnuť, musia preukázať dve veci. Prvou je ťah na bránku, schopnosť presadzovať prorodinnú agendu napriek konfliktom s progresívnym mainstreamom. Druhou je kompetentnosť v pomoci ľuďom.

Progresívny puč ako pokus o zvrátenie budovania Slovenska ako prorodinného štátu

Foto: TASR

Keď som pred rokom, obrazne povedané, zdvihol konzervatívnu zástavu a vyzval som nás konzervatívcov, aby bol rok 2022 rokom prorodinných a konzervatívnych reforiem, málokto si to vedel predstaviť. Prorodinní a konzervatívni politici boli v roku 2021 v defenzíve, progresívni politici podporovaní červenými denníkmi boli na koni. Ako sa však ukázalo, rok 2022 bol rokom veľkého slovenského prorodinného obratu.

Tento rok sa nám totiž podarilo presadiť rodičovský bonus v slovenskom dôchodkovom systéme, presadili sme výstavbu štátom podporovaných nájomných bytov, presadili sme zásadné zvýšenie finančnej podpory rodín, ktoré bolo súčasťou tzv. Matovičovho balíčka, a presadili sme zákonné ukotvenie rodinného podnikania na Slovensku. Tieto štyri reformy nie sú parametrickými, ale paradigmatickými zmenami. Doteraz boli totiž rodiny na Slovensku ekonomicky diskriminované.

Vychovávať dieťa bolo ekonomicky nevýhodné, cenou bola nižšia životná úroveň a nižšie dôchodky. Mladé rodiny často nedosiahli na drahé hypotéky a nevedeli si nájsť strechu nad hlavou. To sa zásadne zmenilo. Odteraz budú rodiny na Slovensku podporované nielen slovne, ale aj finančne, dlhodobo a systémovo.

A to nie je všetko. Tehotné mamičky vďaka tejto vláde dostávajú tehotenský príspevok 200 eur mesačne, rodičov detí do 6 rokov sme odbremenili od poplatkov za lieky. Po 17 rokoch sme obnovili činnosť bezplatných rodinných poradní a otvorili sme 46 bezplatných dlhových poradní. Na celom Slovensku vyrastá 220 nových detských ihrísk Rodinka, na ktorých môžu spolu tráviť čas deti, rodičia a starí rodičia. Všetky tieto veci pred dvomi rokmi na Slovensku neboli a dnes ich rodiny na Slovensku môžu vidieť a cítiť.

Prakticky všetky tieto prorodinné zmeny mali jedno spoločné: boli neustále kritizované progresívnymi médiami a politikmi. Mainstream sa týmto prorodinným zmenám vytrvalo a hlučne bránil. A keď progresívci nedokázali týmto zmenám zabrániť, rozhodli sa zvrátiť výsledok volieb pod zámienkou boja proti fašizmu a boja proti Matovičovi.

Slovenským progresívcom nevadilo, že maďarská opozícia išla do volieb v koalícii s fašistickým Jobbikom. Vtedy boli ticho a maďarskú opozíciu podporovali. Keď však parlament prelomil prezidentkino veto pri prorodinnom balíčku, zrazu im začalo vadiť „spájanie sa s fašistami“. Slovenským progresívcom nevadilo, keď vláda proti vôli Sme rodina presadzovala reformu nemocníc a progresívnu súdnu mapu. Keď sme však proti vôli SaS v parlamente presadili prorodinný balíček, zrazu už nešlo o parlamentnú matematiku, ale o hodnotový boj proti Matovičovi a fašizmu.

Fašizmus aj Matovič sú pre slovenských progresívcov iba mediálne zámienky. Ich voliči a progresívne médiá na to dobre reagujú, realita je však banálnejšia. Lenže inak, ako píše Eva Čobejová. Tá banalita spočíva v tom, že progresívcom vo vláde dva roky vychádzalo vydieranie „ak nebude po našom, tak my odídeme alebo to vetujeme“.

Dva roky takýmto vydieraním dokázali vetovať akúkoľvek systémovú prorodinnú zmenu – rodinné podniky, rodičovský bonus, masívne zvýšenie daňového bonusu na dieťa aj masívne zvýšenie prídavkov na deti. Potom urobili progresívci chybu v tom, že nezavetovali rodinný balíček, pretože si mysleli, že nezíska dostatočnú podporu. Lenže ten v parlamente prešiel.

Tak sa progresívci rozhodli zvýšiť stávky, vyštvať Matoviča z vlády a zmeniť pomery vo vláde novým vyjednávaním o koaličnej zmluve a programe vlády. Matovič bol iba zámienka, podstatné bolo júlové vypovedanie koaličnej zmluvy zo strany SaS. Tu nešlo o mediálne prepieraného Matoviča, progresívcom išlo o úplne nové vyjednávanie o všetkom a pod vlastnou taktovkou.

Inzercia

Ešte aj po odchode z vlády na septembrovej schôdzi parlamentu progresívci verili, že budeme musieť prísť s prosíkom a vyjednávať úplne o všetkom, dokonca aj o otvorení schôdze. Realita bola opačná, parlament sa progresívcom nepodarilo paralyzovať, navyše prešiel aj rodičovský bonus.

Na októbrovej schôdzi neprešli registrované partnerstvá, ale, naopak, prešlo zvýšenie prídavkov na deti na dvojnásobok. Aktuálny politický vplyv progresívcov sa blížil prakticky k nule. A súčasne veľmi dobre vedia, že prorodinné systémové zmeny sa v roku 2023 stanú nezvratnými.

Návrh na odvolanie vlády zo strany SaS a Hlasu dva dni po prezidentkinom prejave v parlamente je pokusom o progresívny puč. Je to pokus o zvrátenie prorodinných reforiem, ktoré zo Slovenska robia spolu s Maďarskom a Poľskom najprorodinnejšie štáty Európy. Na poslednú chvíľu sa snažia progresívci zabrániť, aby tieto prorodinné reformy reálne pocítili slovenské rodiny na zlepšení svojej životnej úrovne.

Pamätáte si ešte, aká panika zavládla medzi slovenskými progresívcami po voľbách v roku 2020? Progresívne Slovensko zostalo mimo parlamentu a Kiskovci prešli iba tesne. Namiesto radosti z víťazstva nad dovtedajšou skorumpovanou vládnou garnitúrou sa v červených denníkoch objavovali články varujúce pred návratom Slovenska do stredoveku.

Nič také sa, samozrejme, neudialo. Po vyrovnaní sa s covidom však začala vláda so systémovými zmenami, ktoré menia Slovensko z progresívno-liberálneho na prorodinný štát. A to slovenským progresívnym elitám vadí viac ako riziko návratu predchádzajúcej smerácko-hlasáckej garnitúry.

Ak chcú konzervatívci vládnuť, musia preukázať dve veci. Prvou je ťah na bránku, schopnosť presadzovať prorodinnú agendu napriek konfliktom s progresívnym mainstreamom. Druhou je kompetentnosť v pomoci ľuďom. Realita je taká, že napriek strašeniu pandémiou nezamestnanosti je nezamestnanosť na predcovidovej úrovni a zamestnanosť stúpa.

Napriek strašeniu o rozvrate verejných financií stúpajú daňové a odvodové príjmy štátu, ktoré nám umožňujú financovať prorodinný balíček a rodičovský bonus spolu s výrazným zlepšením dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Napriek obrovskej energetickej kríze sme dokázali ochrániť slovenské rodiny. Ceny elektriny zostanú na rovnakej úrovni, ceny plynu a tepla porastú v priemere iba do 20 eur mesačne na jednu domácnosť. Aj preto chcú progresívci zvrátiť vývoj a minimálne vyvolať chaos. Pretože ak sa im to nepodarí, nová prosociálna a prorodinná slovenská realita bude v roku 2023 čoraz viditeľnejšia.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.