Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. marec 2016

EÚ a Turecko sa dohodli na migračnej dohode, ktorá má zastaviť toky utečencov

Lídri krajín EÚ dosiahli dnes, počas druhého dňa summitu v Bruseli, dohodu s Tureckom o riešení migračnej krízy, v rámci ktorej majú byť vracaní nelegálni migranti, prichádzajúci do Grécka cez Egejské more.

Prostredníctvom Twitteru to oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk, podľa ktorého bola dohoda prijatá "jednomyseľne".
      

Posledným potrebným krokom bol súhlas tureckého premiéra Ahmeta Davutogla, s ktorým sa dnes lídri stretli v Bruseli.
      

Novú dohodu pred jej prijatím kritizovali ľudskoprávni aktivisti kvôli ustanoveniam predpokladajúcim možnosť hromadného presídľovania utečencov. Európska komisia i šéf Európskej rady pred summitom upozornili, že všetky žiadosti o azyl budú posudzované individuálne s možnosťou odvolať sa.
      

Dohoda predpokladá presídlenie 72.000 sýrskych žiadateľov o azyl podľa schémy 1:1, teda že za každého nelegálneho sýrskeho utečenca vráteného z gréckych ostrovov bude presídlený priamo z Turecka jeden občan Sýrie s nárokom na medzinárodnú ochranu.
      

EÚ tvrdí, že tento krok je kľúčom pre zastavenie kriminálnikov pašujúcich ľudí cez Egejské more.
      

Únia chce čo najrýchlejšiu realizáciu tejto dohody, hovorí sa o termíne 20. marca. Program výmeny jeden za jedného prestane platiť po dosiahnutí hranice 72.000 presídlených utečencov, pričom nepôjde o nové záväzky pre národné vlády, ale o schémy prerozdeľovania a presídľovania migrantov prijaté ešte vlani.
 

Inzercia

Odporúčame

Spoločnosti Azet.sk a Ringier Axel Springer Slovakia sa spoja

Spoločnosti Azet.sk a Ringier Axel Springer Slovakia sa spoja

Spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia a Azet.sk sa spoja do jednej firmy. Vytvoria tak multimediálnu spoločnosť, ktorá svojím portfóliom printových produktov zasiahne 47 % čitateľov všetkých slovenských denníkov a časopisov a svojím online portfóliom viac ako 83 % slovenskej internetovej populácie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.