Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2022, 14:05

Vojna na Ukrajine

Personál chersonskej nemocnice ukrýval deti pred deportáciou do Ruska

Personál chersonskej nemocnice ukrýval deti pred deportáciou do Ruska

Personál detskej nemocnice sa stará o malé siroty v juhoukrajinskom meste Cherson. Foto - TASR/AP

„Úmyselne sme písali falošné informácie, že deti sú choré a nemôžu byť prevezené,“ povedala lekárka Oľha Piľarská. „Báli sme sa, že Rusi sa to dozvedia, ale rozhodli sme sa, že deti zachránime za každú cenu.“

Personál detskej nemocnice v juhoukrajinskom meste Cherson po začiatku ruskej invázie ukrýval opustené malé deti pred hroziacou deportáciou do Ruska.

Miestni lekári uviedli, že tajne vytvárali deťom falošné zdravotné záznamy, ktoré mali dokázať, že sú príliš choré na prevoz do iného zariadenia. Obávali sa totiž, že Rusi budú chcieť hospitalizované siroty odviezť do Ruska.

„Úmyselne sme písali falošné informácie, že deti sú choré a nemôžu byť prevezené,“ povedala pre AP lekárka Oľha Piľarská, šéfka oddelenia intenzívnej starostlivosti chersonskej detskej nemocnice. „Báli sme sa, že Rusi sa to dozvedia, ale rozhodli sme sa, že deti zachránime za každú cenu,“ uviedla.

Dovedna vymysleli tamojší zamestnanci diagnózy pre 11 opustených bábätiek, aby ich nemuseli odovzdať do sirotincov, kde by dostali ruské doklady a hrozil by im presun do Ruska. Medzi takéto falošné diagnózy patrili krvácanie z pľúc či nekontrolovateľné kŕče, priblížila Piľarská.

K sfalšovaniu dokumentov 53 sirôt a zraniteľných detí došlo z rovnakého dôvodu aj zariadení v obci Stepanivka na predmestí Chersonu. Ako povedal riaditeľ tamojšieho centra sociálnej a psychologickej pomoci Volodymyr Sahajdak, niektorých z týchto detí sa ujali zamestnanci zariadenia, ďalšie vzali k ich vzdialeným príbuzným a o niekoľko starších detí sa postaral on sám.

Inzercia

Sahajdak však priznal, že toto úsilie bolo spojené s ťažkosťami. Po tom, čo ruské sily v marci obsadili Cherson i väčšinu Chersonskej oblasti, snažili sa identifikovať opustené deti vhodné na prevoz do Ruska. Sahajdak preto musel vymýšľať rôzne spôsoby, ako dostať siroty do bezpečia.

Nie všetky deti však mali také šťastie – v októbri evakuovali z chersonského sirotinca zhruba 50 detí a údajne ich odviedli na Krymský polostrov, ktorý Moskva nelegálne anektovala v roku 2014, povedali pre AP ochrankár pracujúci v tejto inštitúcii a tiež obyvatelia žijúci v jej susedstve. Ako ďalej povedali novinárom, na začiatku ruskej ofenzívy miestna humanitárna skupina ukrývala deti v priestoroch chrámu, avšak Rusi ich o niekoľko mesiacov našli, vrátili do sirotinca a neskôr ich „evakuovali“.

AP zistila, že ruskí predstavitelia deportovali ukrajinské deti do Ruska alebo na Moskvou okupované územia bez ich súhlasu a klamlivo im tvrdili, že sa ich rodičia zriekli. Využívali ich tiež na propagandistické účely, umiestňovali do ruských rodín a udeľovali im ruské občianstvo.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedol, že ruskí predstavitelia vykonávajú v okupovaných častiach Ukrajiny úmyselnú „depopulačnú“ kampaň a deportujú deti do Ruska pod zámienkou liečebných a adopčných programov. Ruské úrady opakovane tvrdia, že presuny ukrajinských detí do Ruska ich majú ochrániť pred prebiehajúcimi bojmi.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Traja ľudia zahynuli a piati ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní prístavného mesta Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámili to miestne úrady, podľa ktorých ruské sily mierili ostreľovanie na nemocnicu, školu, autobusovú stanicu, poštu, banku a obytné domy. (tasr)

pred 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny. Zelenskyj sa takisto Pavlovi i obyvateľom Českej republiky poďakoval za neochvejnú podporu Ukrajiny. Pavel Zelenského v telefonáte uistil o pretrvávajúcej podpore Ukrajiny zo strany ČR. (tasr)

pred 5 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

pred 6 hodinami

Podpredseda parlamentu a člen poslaneckého klubu OĽaNO Gábor Grendel nechcel komentovať, či by sa jeho hnutie Nova pridalo do Modrej koalície Mikuláša Dzurindu. „V súvislosti s voľbami hnutie Nova neurobilo ešte rozhodntie,“ reagoval v relácii Na telo s tým, že nevylúčil svoju účasť na kandidátke s expremiérom Dzurindom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.