Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
04. december 2022

Týždenný výber šéfredaktora

Ak prejde rozpočet, Slováci budú žiť v energetickej oáze. Alebo je to zdanie?

Komentár k aktuálnej téme plus prehľad článkov za uplynulý týždeň, ktoré by vám nemali ujsť.

Ak prejde rozpočet, Slováci budú žiť v energetickej oáze. Alebo je to zdanie?

Igor Matovič (OĽaNO) a predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie o cenách energií pre domácnosti v Bratislave vo štvrtok 1. decembra 2022. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Menšinovú vládu OĽaNO – Sme rodina – Za ľudí čakajú ďalšie dramatické dni, ešte pred schvaľovaním rozpočtu poslanci rozhodnú o návrhu SaS na vyslovenie nedôvery Hegerovej vláde.

Tento týždeň tak priniesol pozoruhodné zápletky.

Hegerova vláda sa jednak dohodla s lekárskymi odborármi na obrovskom zvýšení platov nemocničných lekárov. Ak by sa nedohodli, v nemocniciach by nastal 1. decembra kolaps, ktorý by vláda asi neprežila. Ale faktom je, že cena za vynútenú dohodu je rozpočtovo vysoká.

Vo štvrtok zas lídri koalície oznámili, ako budú ďalší rok zastropované ceny energií pre domácnosti – cena elektriny nevzrastie, ceny plynu a kúrenia stúpnu iba o 15 percent. To znamená, že v roku 2023, keď sme sa obávali sociálnych otrasov, majú vzrásť ceny energií na Slovensku vlastne len veľmi mierne – dokonca ešte menej, než rástli v tomto roku pre priemerného obyvateľa EÚ.

Igor Matovič predstavil vládny plán ako „európsky unikát“. Takáto miera sociálneho populizmu je naozaj unikátna nielen v európskom, ale aj celosvetovom meradle. Kompenzácie pre dodávateľov energií majú stáť neuveriteľných šesť miliárd eur, jednu časť dodajú Slovenské elektrárne na základe schváleného memoranda, ďalšiu časť zaplatíme z rozpočtu (1,7 miliardy eur), inú časť by sme mali získať z nevyčerpaných eurofondov (do 1,5 miliardy eur), čo sa v Bruseli ešte definitívne neodkleplo.

Ak to rozmeníme na drobné, väčšina domácností si v budúcom roku priplatí na energie len 12 eur mesačne. Navyše státisíce domácností s deťmi budú od januára profitovať z rodinného megabalíka (pokiaľ ho do konca roka nestopne Ústavný súd), takže podľa počtu detí, zárobku a daňového bonusu to státisícom rodín prinesie desiatky až stovky eur mesačne.

V susednom štáte zúri vojna, Európa sa odpojila od ruských energonosičov, len na Slovensku to má budúci rok vyzerať, akoby sa vlastne žiadna dráma nediala.

Ale pozrime sa na tú energetickú oázu, ktorú si tu chceme budúci rok stvoriť, najskôr z lepšieho konca.

OĽaNO a Sme rodina reagujú na európsku aj vlastnú krízu sociálnym populizmom par excellence, čo musí vyrážať dych aj doterajšiemu veľmajstrovi v populizme Robertovi Ficovi. Líder Smeru sa správal po 24. februári bezbreho cynicky, stavil na proruské sentimenty v populácii, ale najmä na to, že môže naplno profitovať zo spoločenského chaosu a sociálneho prepadu, ktorý sa mu zdal po odpojení od Ruska nezvratný. Dnes vidíme, že katastrofické scenáre sa celkom nenapĺňajú, a ak Ficovi niečo pomáha, je to kríza a nekultúra vládnutia, ale nie energetický a sociálny rozvrat.

Vládne špičky si od svojho energetického balíka sľubujú, že ním zrazia slovenskú infláciu o niekoľko percentuálnych bodov (čo sa naozaj môže podariť), a zároveň dúfajú, že po tom, čo sa ceny energií budúci rok znormalizujú, takéto masívne intervencie už nebudú potrebné.

Teraz sa však na to pozrime z horšieho konca: slovenské domácnosti už boli mentálne pripravené, že ceny značne narastú, pritom citeľnejší nárast by im signalizoval, že musia niečo zmeniť – viac šetriť či investovať, aby dlhodobo znižovali spotrebu elektriny či plynu. Aj keby vzrástli ceny budúci rok povedzme dvojnásobne oproti vládnemu plánu, boli by sme na tom v európskom porovnaní veľmi dobre, no aspoň by vznikol tlak na zmenu správania – a povedomie, že vek lacných energií sa končí.

Na Slovensku sme sa však rozhodli pestovať ilúzie.

Aj prezidentka Zuzana Čaputová sa svojej parlamentnej správe o stave Slovenska najskôr zamerala na problém chudoby a nedostatočnej pomoci zo strany vlády. Čaputová to hovorila ešte krátko pred ohlásením energetického plánu, ale už predtým platilo, že na sociálne výdavky schvaľovala vláda v tomto roku bezprecedentné sumy.

Prezidentka v prejave hovorila tiež o napĺňaní klimatických cieľov, ona aj jej východisková strana Progresívne Slovensko u nás najviac stelesňujú naratív o klimatickej kríze a podporujú ideológiu Green Dealu.

Lenže popri nevyhnutnom energetickom odpojení od Ruska trvať na tom, že čo najrýchlejšie zvýšime podiel nestabilných obnoviteľných zdrojov a popritom udržíme sociálny zmier masívnymi sociálnymi opatreniami, je toxická kombinácia cieľov.

Kto by však od Sulíkovej SaS očakával, že bude nahlas a vehementne čeliť klimatickému a sociálnemu populizmu tejto doby, je na omyle.

Sulíkovci najskôr opustili Hegerovu vládu, teraz sa ju rozhodli povaliť a ako jeden z kľúčových dôvodov uvádzajú, že vláda zlyhala v boji proti korupcii a nezrušila paragraf 363, ktorý aktívne využíva generálny prokurátor Maroš Žilinka. Pritom Žilinkovi pomohli k zvoleniu aj hlasy SaS a Sulík sa dnes chystá povaliť vládu aj spolu s Hlasom a so Smerom, pre ktoré je paragraf 363 ešte svätejším grálom než pre Borisa Kollára. Ten pritom jeho zrušenie vetoval aj celý čas, keď bola SaS členom vládnej koalície.

Richard Sulík si svojím odchodom z vlády v lete zle zapol prvý gombík a teraz odisťuje granát, ktorý môže napáchať oveľa viac škôd než všetko, čo kritizuje na dnešnej vláde.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.