Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. marec 2016

Ayrault presadzuje sankcie voči ľuďom, ktorí blokujú novú vládu v Líbyi

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault dnes vyhlásil, že líbyjskí predstavitelia, ktorí blokujú vládu národnej jednoty, by mali čeliť sankciám.  Ayrault by sa dnes - v rámci dvojdňovej návštevy v Tunisku - mal stretnúť s predsedom vlády líbyjskej národnej jednoty Fájizom Sarrádžom.

Líbyjská vláda národnej jednoty sídli v Tunise a mala by nahradiť dve súperiace vlády, ktoré momentálne existujú v Líbyi: jednej dominujú islamisti a jej sídlom je Tripolis, zatiaľ čo druhá pôsobí v meste Tobruk na východe krajiny a na rozdiel od tripoliskej je uznaná medzinárodným spoločenstvom za legitímnu. Tento stav nastal po chaose, ktorý nastal v Líbyi po páde vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Ayrault uviedol, že v Európe panuje názor, že uvedené sankcie by mali byť uvalené na "niekoľko ľudí, ktoré blokujú vládu národnej jednoty, aby dosiahli vlastný prospech alebo finančnú výhodu". 

Paríž už vo februári oznámil, že podporí uvalenie sankcií voči "tým, ktorí úmyselne hatia politický proces".

Zdroj z prostredia francúzskeho ministerstva zahraničných vecí vtedy uviedol, že v oboch líbyjských politických táboroch je zastúpené menšie množstvo radikálov, ktorí sa snažia zmariť konsenzus. Podľa Ayraulta čas na vojenský zásah v Líbyi ešte nenastal, hrozba posilnenia džihádistov je tam však reálna.

"Nemôže pokračovať takáto situácia, ktorá predstavuje nebezpečenstvo pre Líbyjčanov a celý región; ide aj o hrozbu pre Tunisko a Európu," dodal Ayrault s tým, že akákoľvek operácia v Líbyi závisí od vytvorenia vlády národnej jednoty, ktorú uzná medzinárodné spoločenstvo.

Šéf francúzskej diplomacie sa počas návštevy Tuniska stretne aj s predstaviteľmi jeho vedenia a zúčastní sa na spomienkových podujatiach pri príležitosti prvého výročia teroristického útoku v tuniskom múzeu Bardo (Bárdú), ktorému padlo za obeť 22 ľudí - väčšinou zahraničných turistov

Inzercia

Odporúčame

Na letisku vo Frankfurte zatkli údajného člena Islamského štátu

Na letisku vo Frankfurte zatkli údajného člena Islamského štátu

Nemecké úrady zatkli vo štvrtok na letisku vo Frankfurte nad Mohanom 22-ročného muža, podozrivého z členstva v extrémistickej organizácii Islamský štát. Nemecká spolková prokuratúra v dnešnom oznámení uviedla, že na letisku bol zatknutý nemecký štátny príslušník, identifikovaný ako Tarik Suleyman S.

Náklady práce v EÚ aj v eurozóne na konci vlaňajška vzrástli

Náklady práce v EÚ aj v eurozóne na konci vlaňajška vzrástli

Náklady práce v eurozóne rovnako ako v celej Európskej únii (EÚ) v posledných troch mesiacoch vlaňajška vzrástli. Informovala o tom agentúra APA.  Hodinové náklady práce sa vo 4. kvartáli 2015 v Európskej únii medziročne zvýšili o 1,9 % a v eurozóne o 1,3 %, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.