Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2022, 10:23

Zastavme korupciu kritizuje návrh Tarabu znížiť tresty za ekonomickú kriminalitu

Nadácia kritizuje aj navrhované zmeny v Trestnom poriadku, ktoré by podľa nej priniesli posilnenie hierarchického systému v prokuratúre i možnosť využiť nelegálne dôkazy v trestnom konaní v prospech obvineného.

Schválenie zmien v Trestnom zákone z dielne nezaradeného poslanca parlamentu Tomáša Tarabu by znamenalo drastické zníženie trestov za ekonomickú trestnú činnosť. Upozorňuje na to Nadácia Zastavme korupciu. Kritizuje aj navrhované zmeny v Trestnom poriadku, ktoré by podľa nej priniesli posilnenie hierarchického systému v prokuratúre i možnosť využiť nelegálne dôkazy v trestnom konaní v prospech obvineného.

Nadácia vo výzve adresovanej poslancom parlamentu žiada, aby nepodporili tieto návrhy. Považuje ich za výraznú brzdu v boji proti korupcii.

„Odsúdení páchatelia, ktorí napríklad spreneverili eurofondy alebo prali špinavé peniaze, by tak mohli skončiť s podmienkou. Návrh navyše zužuje priestor pre ukladanie finančných trestov a skracuje premlčacie lehoty pri najzávažnejších zločinoch,“ uvádza nadácia vo výzve.

Navrhované zmeny by mali podľa nej vplyv aj na viaceré trestné konania v súčasnosti vedené voči oligarchom, politickým či justičným špičkám. „Argumentom pre znižovanie trestných sadzieb nesmie byť fakt, že ani vysoké tresty neboli dostatočne odstrašujúce pri páchaní ekonomickej kriminality veľkého rozsahu,“ podotkli vo výzve poslancom.

Znižovanie trestov za ekonomickú kriminalitu kritizoval na sociálnej sieti aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. A to v súvislosti s pracovnou verziou novely Trestného zákona, ktorá mala byť do parlamentu podaná skupinou poslancov.

„Platné trestné sadzby zaviedol nový Trestný zákon pred 17 rokmi. Za celú túto dobu v parlamente nebol podaný návrh na znižovanie trestných sadzieb za ekonomické zločiny,“ upozornil.

V dôvodovej správe Tarabovho návrhu sa uvádza, že novela Trestného zákona rozširuje možnosti individualizácie trestu a tým zlepšuje podmienky na ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch, najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa.

„A to najmä zavedením dostatočného rozpätia dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti ukladania alternatívnych trestov,“ píše sa v dôvodovej správe.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Ani pár hodín pred hlasovaním nie je isté, či prejde septembrový termín predčasných volieb. Na 30. septembri sa dohodla bývalá koalícia. V parlamente však bude chýbať poslanec SaS Marek Hattas, ktorý je na pracovnej ceste. Ďalší dvaja až traja poslanci ešte včera neboli rozhodnutí. (denník n)

pred 30 minútami

Vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Prípad je v štádiu prípravného konania, ktoré doteraz nebolo skončené. Informoval o tom prokurátor Juraj Chylo. Politikov a médiá vyzval, aby bez znalosti spisov špekulatívnym spôsobom nemanipulovali verejnú mienku v trestných veciach, ktoré nie sú právoplatne skončené a neprípustným spôsobom tak nezasahovali do činnosti orgánov činných v trestnom konaní. (tasr)

pred hodinou

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred 2 hodinami

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 3 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.