Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. december 2022, 17:21

Gastrosektor privítal návrh na dočasné zníženie DPH

So sadzbou 20 percent má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby aplikuje 19 štátov Európskej únie.

Gastrosektor víta koaličný návrh na dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na stravovacie služby počas prvých troch mesiacov roka 2023. Zároveň vyzýva všetkých poslancov Národnej rady, aby toto opatrenie podporili.

Gastrosektor sa totiž nachádza v mimoriadnej kritickej situácii, uviedol Vladimír Machalík z iniciatívy Stále máme chuť, ktorá združuje 14 zväzov, asociácií a ďalších združení z oblasti gastrosektora.

"Vítame, že sme sa po dlhých takmer troch rokoch výziev dočkali aspoň dočasného zníženia DPH na stravovacie služby. Gastrosektor po pandémii tvrdo zasiahli vojna na Ukrajine, energetická kríza i inflácia a s ňou súvisiaci rast cien potravín," uviedol Machalík. Slovensko je jednou z mála krajín EU, ktorá stále uplatňuje základnú sadzbu DPH na stravovacie služby. So sadzbou 20 percent má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby aplikuje 19 štátov Európskej únie (v rozpätí od 3 percent v Luxembursku do 14 percent vo Fínsku).

Viac ako polovicu územia Slovenska pritom predstavujú prihraničné regióny. Slovenská sadzba DPH na gastroslužby je však dvoj - až štvornásobne vyššia ako v susedných krajinách. V Maďarsku je na úrovni 5 percent, v Rakúsku 5 percent, v Česku 10 percent a v Poľsku 10 percent.

Slovenskí podnikatelia v gastrosektore tak odvádzajú štátu o 100 až 150 percent dane z pridanej hodnoty viac ako ich kolegovia za hranicami, čo podľa iniciatívy znižuje ich konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu.

"Aj keď obdobie troch zimných mesiacov považujeme za veľmi krátke, dočasné zníženie DPH na gastro považujeme za pozitívne. Aj vzhľadom na vyjadrenia predstaviteľov koalície veríme, že budúci rok dĺžku tohto obdobia prehodnotia a pomôžu tak gastrosektoru postaviť sa na nohy vo vôbec najťažšom období v ére samostatného Slovenska," dodal Machalík.

O tom, že sa koalícia dohodla na dočasnom znížení sadzby DPH na 10 percent, informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Zároveň dodal, že ak sa týmto opatrením výrazne zlepší priznávanie tržieb v gastre, môže sa zníženie DPH predĺžiť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vo veku 64 rokov zomrela americká herečka Lisa Loringová, ktorá sa preslávila detskou úlohou Wednesday Addamsovej v televíznom seriáli Rodina Addamsovcov (1964 – 1966). Loringová zomrela v sobotu večer v kalifornskom Burbanku na komplikácie spojené s mŕtvicou, ktorú spôsobil vysoký krvný tlak. (tasr)

pred hodinou

Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus by sa mal stať kandidátom Slovenska na člena Európskeho dvora audítorov. Vyplýva to z návrhu nominácie, ktorý na utorkové rokovanie vlády predkladá ministerstvo financií. Klus podľa rezortu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti na tento post. (tasr)

pred 4 hodinami

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.