Teplárne žiadajú zmenu kompenzácií, zásobovanie ľudí teplom má byť ohrozené
Vládny návrh na zmenu zákona o regulácii, o ktorom rokuje parlament v skrátenom konaní, je nebezpečný, tvrdí Slovenský zväz výrobcov tepla. „Hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom pre obyvateľstvo, školy, škôlky a nemocnice, ak sa dodávatelia dostanú do situácie, že nebudú mať za čo nakúpiť plyn.“
Vláda podľa teplární k návrhu nezaručuje kompenzačné mechanizmy, ktoré by zabránili spadnúť dodávateľom tepla do platobnej neschopnosti. Tá by mohla viesť k núdzovým stavom v zásobovaní teplom, upozornil zväz.
„Hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom pre obyvateľstvo, školy, škôlky a nemocnice, ak sa dodávatelia dostanú do situácie, že nebudú mať za čo nakúpiť plyn. Táto novela je to isté, akoby vláda zastropovala cenu chleba na 30 centov, občan príde do obchodu a regály sú prázdne, lebo za 30 centov chlieb nikto neupečie. Toto sa môže stať v teple,“ priblížil predseda predstavenstva Stanislav Janiš.
Určenie limitu nárastu ceny tepla na rok 2023 nariadením vlády a povinnosť dodávateľov tepla uplatňovať takto určené ceny musia byť podľa zväzu podmienené minimálne schválením schémy pomoci a vyhlásením výzvy na predkladanie žiadostí v rámci dotačnej schémy. Tá by mala zabezpečiť kompenzáciu rozdielu medzi cenou schválenou úradom a cenou uplatnenou na základe nariadenia vlády.
„Zákon uvádza len vágne formulácie, že dotáciu možno poskytnúť, teda v podstate, keď ju neposkytne, nič neporuší. V návrhu nie je žiadna previazanosť medzi zastropovaním cien a kompenzáciami a to je najväčšie nebezpečie, ktoré môže dostať spoločnosti na kolená,“ zdôraznil Janiš.
Nepripravenosť štátu na poskytnutie kompenzácií pri súčasnom zavedení povinnosti dodávateľov tepla uplatňovať znížené ceny môže regulovaným subjektom spôsobiť v krátkom čase hospodárske problémy až platobnú neschopnosť s vplyvom na bezpečnosť dodávok tepla.
Dnes treba vedieť
Mandát generálnej tajomníčky OBSE predĺžili o deväť mesiacov
Rusko na ministerskej rade nesúhlasilo s tým, aby organizácii na budúci rok predsedalo Estónsko, pretože je členom NATO. Moskva naďalej blokuje aj prijatie rozpočtu OBSE.
Exprezidentovi Porošenkovi nepovolili vycestovať z Ukrajiny
Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu platí na Ukrajine stanné právo. Politici musia požiadať o špeciálne povolenie, ak chcú vycestovať do zahraničia.
O povolenkách pre ukrajinských dopravcov budú ministri rokovať v pondelok
„Vyžiadali sme si od ukrajinských kolegov dáta na zaujatie stanoviska k téme povoleniek, ktorá bude predmetom rokovania Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy.
Tusk očakáva, že jeho nová poľská vláda vznikne najneskôr 12. decembra
Sejm má najskôr hlasovať o novej vláde doterajšieho konzervatívneho premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorá však podľa očakávaní dôveru nezíska.
Macron vyzval vyspelé štáty, aby do roku 2030 prestali využívať uhlie
Francúzsky prezident vyjadril presvedčenie, že rozvojové štáty by mali byť schopné ekonomicky dobehnúť ostatných, avšak nie využívaním fosílnych palív.
Rusko nezvolili za člena Rady Medzinárodnej námornej organizácie OSN
„Rusko nemôže byť členom organizácie ani jej riadiacich orgánov, pretože nikto v posledných desaťročiach nespôsobil väčšiu škodu slobodnej plavbe ako Rusko,“ vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj.
Švajčiarsko zmrazilo ruské aktíva za takmer osem miliárd frankov
Napriek tomu, že ide o miliardy, je to iba o zlomok z celkového objemu majetku Rusov vo Švajčiarsku.
Poľsko predĺžilo kontroly na hranici so Slovenskom do druhého januára
Česko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom už minulý týždeň, a to do tretieho januára 2024.
Kongres USA vylúčil republikána, ktorý míňal peniaze darcov na luxus a porno
George Santos si vymyslel, že má židovský pôvod, kariérne úspechy na Wall Street a tiež to, že na univerzite bol volejbalovou hviezdou.
Ľudstvo sa rúti do priepasti, varovala Čaputová na klimatickej konferencii
Slovensko v produkcii emisií už dosiahlo svoj vrchol a v roku 2030 ich bude produkovať o 55 percent menej než v roku 1990.