Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. december 2022

Sulíkova voľba

Je spoločný postup s Pellegrinim spojenie s diablom?

Richard Sulík urobil tento týždeň dve dôležité rozhodnutia – skúsi položiť Hegerovu vládu a spojí sa pritom s Pellegriniho Hlasom.

Je spoločný postup s Pellegrinim spojenie s diablom?

Foto: TASR/Jakub Kotian

Celé roky sa Richard Sulík usiloval zbaviť imidžu „povaľovača“ vlád. Tvrdil, že už takúto chybu nezopakuje, že radšej bude držať chrbát, aj keď to bude bolieť.

Prah bolesti máme každý iný. Sulík už tú bolesť neustál. Najprv sa teda skúsil iba dištancovať od Matovičovo-Hegerovej vlády. 

No neukázalo sa to ako dobrá stratégia, a tak ide opäť do povaľovania. Jeho voľba, jeho imidž.

No každý, kto pôjde v budúcnosti do koalície so SaS, si bude musieť byť vedomý rizika. Mám v koalícii partnera, ktorý má svoje limity, čo sa týka vernosti a spoľahlivosti. 

Ako keď si beriete človeka, ktorý už má za sebou dva rozvody. Bliká vám to stále v hlave: možno si opäť raz zbalí kufre a povie: Bol to omyl. Nefunguje nám to. Nemá to zmysel.

Teraz budú bok po boku spolu vyzerať krásne nové časy bez Matoviča. Zdieľať

Ale stalo sa ešte čosi: návrh na odvolávanie Hegerovej vlády podpísali nielen poslanci SaS, lebo toľko hlasov spolu nemajú, preto hárok doplnili podpismi Pellegriniho Hlasu. 

Sulík tento fakt konštatuje skôr ako administratívnu a nie politickú vec. No nejaké podpisy boli ešte nutné, niekoho do partie potrebovali. A zase až taký veľký výber nemali, tak vzali toho, kto bol najmenej problematický. 

Pre Petra Pellegriniho to je dôležitá vec. Črtá sa mu nový koaličný partner, ktorý mu už nebude podhadzovať smerácku minulosť. Čo bolo, bolo. Teraz budú bok po boku spolu vyzerať krásne nové časy bez Matoviča vo vláde.

Len sa musí Pellegrini vyrovnať s tým, že jeho nový partner je trošku nestabilný a nevypočítateľný. Riziko politického podnikania.

SaS a Hlas v spoločnom úsilí zbaviť krajinu Matoviča spojí na istý čas silné puto. Ak to náhodou vyjde, budú si môcť spolu pripíjať, objímať sa, robiť nové plány. Sulík možno niečo dobré svojim novým partnerom aj uvarí. Aj keď padajúce percentá mu to zrejme nezachráni. Taký recept už ťažko nájde.

Takéto veci sa v politike dejú, že vznikajú nové spojenectvá, ktoré sme si predtým nevedeli predstaviť. Nie je to zase až taká veľká rošáda. Normálna politická prevádzka. 

No pre Michala Šipoša, šéfa poslaneckého klubu OĽaNO, sú to už veci medzi nebom a zemou, dokonca až peklom. 

Šipoš vyhlásil, že Sulík „podpísal zmluvu s diablom“.

Táto vetička sa hneď objavila v médiách, lebo dobre znie a zarezonuje. Hneď je človek všade citovaný, keďže nemal zábrany použiť priam biblický jazyk.  

Inzercia

Pán poslanec má v obľube démonizovanie svojich kolegov. Zdieľať

Ale kto je ten diabol? Hlas či Peter Pellegrini?

Frustrácii z politickej prevádzky sa dá rozumieť, napriek tomu je tento slovník v politike nebezpečný a pre kresťanov aj mätúci.

Šipoš si už tento slovník vyskúšal. Vo februári tohto roku, keď parlament zase raz odvolával ministra Mikulca a prebiehala divoká diskusia, Michal Šipoš o Robertovi Ficovi vyhlásil: „Keď som počúval tie jeho prejavy, jeho vzlyky v pléne, spomenul som si na film Exorcista. Takto podobne sa správal človek, ktorý bol posadnutý diablom.“ 

Pán poslanec má teda v obľube démonizovanie svojich kolegov. 

Keby zneli slová o diablovi a posadnutých z úst pani Bittó Cigánikovej, tak si človek povie, že nevie, čo činí, že jej prosto len idú ústa a chce šokovať či zaujať. Ale keď tieto slová vyťahuje poslanec, šéf klubu, kde je stále dosť praktizujúcich kresťanov, ktorí tieto veci vnímajú inak, tak to znie divne.

A vlastne ako to máme brať?

Spojili sa voliči s diablom, keď chcú Pellegriniho za premiéra? Zdieľať

Predseda Hlasu Peter Pellegrini je v súčasnosti najviac akceptovateľným politickým lídrom, pokiaľ ide o otázku, kto má byť premiérom po ďalších voľbách. Tak to ukazujú dáta z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N. Ako premiéra si ho vie predstaviť až 45 percent opýtaných. Nikto iný také vysoké číslo nedosiahol. 

Spojili sa voliči s diablom, keď chcú Pellegriniho za premiéra?

Za vhodného premiéra považuje Pellegriniho dokonca až 39 percent priaznivcov KDH. To znamená, že by KDH malo vyslať medzi svojich fanúšikov exorcistov?

Mimochodom, kto je zodpovedný za takú vysokú popularitu nevýrazného Pellegriniho s pochybnou politickou minulosťou?

V politike je teraz veľa silných slov, veľa vulgarizmov, akoby sa už mohlo povedať hocičo. Ale u ľudí z hnutia, v ktorom majú kresťania stále silné slovo, odporúčam striedmosť v spomínaní diabla.

Lebo keď sa kresťania modlia, aby boli zbavení zlého, nemyslia tým Petra Pellegriniho. Dokonca ani Roberta Fica.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.